Wielka Brytania wie, jak wyjść z lockdownu

0
koronawirus

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przedstawił wczoraj program wychodzenia z lockdownu. Okazuje się, że w 2. poł. br. Brytyjczycy będą już w miarę normalnie funkcjonować.

Początek końca lockdownu

Początek końca lockdownu rozpocznie się w Anglii 8 marcu. Ostatnie graniczenia zostaną zaś zniesione 21 czerwca.

Pozorną klęskę Johnson zamienia teraz w wizerunkowy sukces. Wczoraj chwalił się tym, że pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już ponad 17,5 mln osób. Oczywiście dodawał, że droga do pełnego sukcesu będzie jeszcze wyboista.

– Nie ma zatem drogi do bezcovidowej Wielkiej Brytanii ani do bezcovidowego świata. I nie możemy trwać w nieskończoność w ograniczeniach, które osłabiają naszą gospodarkę, nasze fizyczne i psychiczne samopoczucie oraz szanse życiowe naszych dzieci. I właśnie dlatego tak ważne jest, aby ta mapa drogowa była ostrożna, ale również nieodwracalna – mówił.

Od 8 marca wszystkie szkoły powrócą do nauczania w trybie stacjonarnym. Od tego dnia możliwe staną się też spotykanie się na otwartym powietrzu z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

Od 29 marca przestanie obowiązywać nakaz pozostawania w domach z wyjątkiem kilku uzasadnionych powodów. Z kolei na otwartym powietrzu spotykać się będzie mogło do sześciu osób lub członkowie dwóch gospodarstw domowych. Otwarte zostaną też obiekty sportowe na zewnątrz, takie jak korty tenisowe czy odkryte baseny.

Sklepy

Drugi etap wychodzenia z zamrożenia zacznie się 12 kwietnia. Wtedy otwierane będą sklepy, które sprzedają artykuły inne niż pierwszej potrzeby, ale też punkty usługowe, w tym fryzjerzy, muzea i biblioteki. Puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów, ale przy stolikach na zewnątrz. Nie będzie też wymogu, by alkohol był podawany tylko do posiłków. Od tego dnia czynne będą już także miejsca noclegowe z własnym wyżywieniem.

Kolejny przełom szykowany jest na 17 maja. Wtedy możliwe staną się spotkania w zamkniętych pomieszczeniach, w tym w domach – z ograniczeniem do sześciu osób lub dwóch gospodarstw domowych. Na zewnątrz limit podniesiony będzie już do 30 osób.

Pełną działalność będą mogły prowadzić puby, restauracje, hotele, hostele, kina, teatry i sale koncertowe, ale z zachowaniem zasad dystansu społecznego, co oznacza niepełną widownię. Kibice będą mogli wrócić na stadiony, ale ponownie z ograniczeniami dot. liczby miejsc.

Od 21 czerwca mają zostać zniesione wszystkie restrykcje w kontaktach społecznych.

Johnson podkreślił jednak, że wiele nadal zależy i będzie zależało do tego, czy w Wielkiej Brytanii nie wzrośnie liczba zachorowań.

Naprawdę uważam, że program szczepień radykalnie zmienił szanse na naszą korzyść i właśnie na tej podstawie możemy teraz działać. Oczywiście znajdą się tacy, którzy będą uważać, że dzięki programowi szczepień możemy działać szybciej. (…) Ale im mówię, że dziś naprawdę widać koniec i ten nieszczęsny rok ustąpi miejsca wiośnie i latu, które będą zupełnie inne i nieporównywalnie lepsze od obrazu, jaki widzimy dziś wokół nas – dodał.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments