Nowe rozporządzenie dot. kwarantanny po podróży

Udostępnij

Dotąd pewnym ograniczeniem dot. wyjazdów za granice był fakt, że po powrocie należało odbyć kwarantannę. Teraz pojawia się szansa na to, by uniknąć tej wątpliwej przyjemności.

Brak kwarantanny dla zaszczepionych

Okazuje się, że zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy będzie możliwe z zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, ale – co warto dodać – szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE. Takie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie zakłada, że z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną dokładnie: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem. Ponadto studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Przede wszystkim kwarantanny nie będą musiały odbywać już osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Kiedy koniec lockdownu?

Nadal nie wiemy jednak, kiedy dokładnie wszystkie ograniczenia związane z epidemią COVID-19 zostaną całkowicie zniesione. Minister zdrowia Adam Niedzielski informował niedawno, że rząd monitoruje sytuacje i w razie nagłego oraz szybkiego rozwoju III fali zachorowań przywróci część restrykcji.

Jak na razie jednak wszystko idzie w dobrym kierunku. Warto dodać, że krajem, który przedstawił długoterminowy plan wychodzenia z lockdownu jest Wielka Brytania. Od 8 marca wszystkie szkoły powrócą tam do nauczania w trybie stacjonarnym. Od tego dnia możliwe staną się też spotykanie się na otwartym powietrzu z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Od 21 czerwca mają zostać zniesione wszystkie restrykcje w kontaktach społecznych. Premier Boris Johnson podkreślił jednak, że wiele nadal zależy i będzie zależało do tego, czy w Wielkiej Brytanii nie wzrośnie liczba zachorowań.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również