Wielka Brytania ma wychodzić z lockdownu

0
koronawirus

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, przyznał, że proces łagodzenia restrykcji wkrótce się rozpocznie. Ma być długotrwały, ale ostatecznie kraj zostanie w pełni odmrożony.

Wielka Brytania kończy z lockdownami?

Boris Johnson powiedział, że wyjście Wielkiej Brytanii z lockdownu będzie „ostrożne, ale nieodwracalne”. Szczegóły procesu mamy poznać 22 lutego.

Problem polega na tym, że premier nie podał żadnych konkretów. Nie wiadomo np. kiedy otwarte zostaną szkoły.

  Musimy więc być bardzo ostrożni. Widzimy postęp, który jest powolny, ale nieodwracalny. Jeśli z powodu wskaźnika infekcji będziemy musieli coś odłożyć i trochę opóźnić, nie zawahamy się tego zrobić – mówił Johnson.

Dodał, że ostateczne decyzje dotyczące tempa wychodzenia z lockdownu, będą zależeć od danych z najbliższych dni. Władze chcą zbadać to, jak fakt, że zaszczepiono 15 mln osób wpłynie na zachorowalność.

Covidowe paszporty

Wiele osób zastanawia się też,  czy Wielka Brytania wprowadzi paszporty dla zaszczepionych. Te umożliwiałyby obywatelom wstęp do pubów, sal koncertowych lub obiektów sportowych.

– Nie sądzę, żebyśmy mieli w tym kraju paszporty szczepień, które pozwolą ci wejść do pubu czy coś w tym stylu – mówił premier.

Nie wyjaśnił też tego, co z tegorocznymi wakacjami. W tej kwestii w Wielkiej Brytanii panuje największy chaos. Poszczególni politycy podają lekko sprzeczne informacje. Sam minister zdrowia zarezerwował już ponoć sobie datę i miejsce letniego wypoczynku. Tyle że inni urzędnicy chłodzą emocje i sugerują, by obywatele poczekali jeszcze z tego typu decyzjami.

Przypomnijmy też, że osoby, które przybyły do Wielkiej Brytanii z krajów „podwyższonego ryzyka” od poniedziałku muszą poddawać się kwarantannie w specjalnych, administrowanych przez rząd ośrodkach. Chodzi o 16 hoteli, w których dostępnych jest blisko 5 000 pokojów dla osób, które będą musiały poddać się kwarantannie.

Na liście krajów „wysokiego ryzyka” nie ma Polski. Są m.in. Brazylia, Chile, Peru, Portugalia, RPA, Urugwaj i ZEA.

Z kolei wszyscy przybywający do Wielkiej Brytanii muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 przeprowadzony nie później niż trzy doby przed przybyciem do kraju

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments