Nadchodzą zmiany w emeryturach! FUS może na tym zyskać nawet 22 mld zł

723

waloryzacja emeryturNiemal 15,5 miliona Polaków posiada łącznie ponad 148 miliardów zł oszczędności zgromadzonych w ramach Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE), co daje średnio 9 630 zł na głowę. Środki te już wkrótce mają zostać jednak przeniesione z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) bądź do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w zależności od wybory poszczególnych osób. Rząd wraca bowiem do planu likwidacji OFE.

FUS może zyskać na opłacie przekształceniowej od 11 do nawet 22 mld zł

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt ustawy o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne. Rząd zrewidował tym samym swoje wcześniejsze oczekiwania.

Obecnie zakłada się, że jedynie połowa uprawnionych Polaków zdecyduje się przenieść zgromadzone w ramach OFE środki do IKE. Druga połowa miałaby natomiast zdecydować się na przetransferowanie ich do ZUS.

Przypomnijmy, że domyślną opcją będzie przeniesienie środków z OFE na IKE prowadzone przez TFI. Stanie się to bez żadnego wniosku, bez wizyty w urzędzie. Istotne jest tu to, że środki przekształcone w IKE będą w całości prywatne, co oznacza, że będą one również dziedziczne.

Z tytułu przekształcenia wnoszona będzie jednak opłata odpowiadająca wartości 15 procent aktywów, której płatność zostanie rozłożona na dwa lata. Do jej zapłaty będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, dzięki czemu Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) miałby zyskać od 11 do nawet 22 miliardów złotych, w zależności od tego, jakie wybory podejmą Polacy po reformie.

– Odpowiada ona efektywnej stopie opodatkowania emerytur podatkiem dochodowym oraz obciążenia składką na ubezpieczenie zdrowotne, a środki wypłacane z IKE w odróżnieniu od emerytur z systemu powszechnego będą wolne od tego podatku oraz składki – wyjaśniono.

Środki zgromadzone w IKE będą mogły być natomiast później wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez jakichkolwiek dodatkowych opłat czy podatków.

Drugą z opcji jest rezygnacja z IKE i wybór ZUS. Każdy uczestnik OFE będzie miał bowiem prawo do złożenia deklaracji i przeniesienia środków na indywidualne konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku konieczne jest już jednak złożenie odpowiedniej deklaracji, dzięki której posiadane przez nas środki trafią z OFE tam, gdzie już są nasze środki emerytalne.

W tym przypadku wspomnieć należy, że tzw. opłata przekształceniowa zostanie odłożona w czasie. W momencie samego przekształcenia nikt nie pobierze bowiem 15 proc. wartości środków. W momencie, gdy środki te będą jednak wypłacane w ramach przyszłej emerytury, odprowadzony zostanie od nich odpowiedni podatek w wysokości 17 proc., bądź nawet 32 proc., w zależności od wysokości dochodów, które mogłyby kwalifikować wybrane osoby do II progu podatkowego.

Pieniądze przekazane z OFE do ZUS, w przeciwieństwie do tych, które trafią do IKE, nie będą podlegały dziedziczeniu.

W jednym i drugim przypadku, bez względu na to czy zdecydujemy się przenieść środki zgromadzone z OFE do IKE, czy do ZUS, na ich wypłatę będzie trzeba jednak poczekać. Ze środków tych nie będzie można bowiem skorzystać wcześniej niż po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wcześniejsza wypłata będzie po prostu niemożliwa.

Obecnie proponuje się, żeby ustawa weszła w życie 1 czerwca 2021 r. Pierwotnie miało to nastąpić w 2020 r., jednak reformę odłożono w czasie z uwagi na pandemię koronawirusa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments