Wielka Brytania ma plan B – 21 czerwca nie zniesie reszty obostrzeń?

koronawirus

Brytyjski rząd planował 21 czerwca całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych. Tyle że władze mają plan B. Obawiają się ponoć wariantu wirusa z Indii.

Wielka Brytania i plan B

Możliwe, że restrykcję w królestwie za kanałem La Manche potrwają dłużej, bo do 4 lipca. Chodzi o utrzymanie obowiązku zasłaniania twarzy w niektórych sytuacjach czy kontynuowanie zalecenia pracy z domu, tam gdzie jest to możliwe.

Cytowane przez Sky News źródło dodało, że rząd Wielkiej Brytanii co prawda nadal planuje zniesienie restrykcji 21 czerwca, ale czeka na więcej danych. Obawia się też indyjskiego wariantu COVID-19. „Byłoby niedbalstwem z naszej strony, gdybyśmy podejmowali decyzję bez pełnego zestawu danych jako dowodów. Oczywiście urzędnicy kreślą inne opcje, ale wciąż oczekujemy, że będziemy w miejscu, w którym będziemy mogli pójść do przodu 21 czerwca” – powiedział anonimowy urzędnik.

COVID-19 w UK

Jak podano w sobotę, w ciągu ostatniej doby w UK wykryto aż 5765 nowych zakażeń. To blisko 500 mniej niż w bilansie z piątku, ale to nadal wysoki wynik. Łączna liczba wykrytych infekcji z ostatnich siedmiu dni – ok. 31,4 tys. – jest o aż 10 tys. wyższa niż była w poprzednich siedmiu.

Co ciekawe, nie przekłada się to na wyższą liczbę hospitalizacji czy zgonów. W szpitalach w UK nadal jest poniżej tysiąca pacjentów, a w ciągu minionej doby zarejestrowano 13 zgonów z powodu Covid-19. Łączna liczba z ostatnich siedmiu dni wynosi 61 i jest wyższa od tej z poprzednich siedmiu tylko o dwa.

Przypomnijmy, że od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto ponad 4,51 mln zakażeń. Zmarło 127 836 osób.

Wielka Brytania ma jednak sprawnie działający system szczepień. Do piątku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covod-19 otrzymało tam ponad 40,1 mln osób. Przekłada się to na 76,2 proc. populacji dorosłych. Drugą dawkę przyjęło już prawie 27,2 mln, czyli 51,6 proc. dorosłych. Eksperci na bazie takich danych szacują, że UK przestanie obawiać się COVID-19 jeszcze w tym roku. O ile w środowisku nie pojawi się nowy szczep koronawirusa, który jest odporny na szczepionkę.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments