Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

0

Salwador stanie się krajem, w którym bitcoin uzyska status prawnego środka płatniczego. Potwierdził to prezydent kraju.

Bitcoin zyska na znaczeniu w Salwadorze

Nayib Bukele, prezydent Salwadoru od 2019 r., przyznał, że chce, aby bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym. Przyznał to w czasie zorganizowanej w Miami konferencji Bitcoin 2021.

W przyszłym tygodniu wyślę do parlamentu projekt ustawy, która uczyni bitcoina prawnym środkiem płatniczym – powiedział Bukele.

Pełną treść stosownej ustawy poznamy dopiero za jakiś czas. W uzasadnieniu ma się jednak znaleźć fragment:

„Banki centralne podejmują coraz więcej działań, które mogą negatywnie wpłynąć na gospodarczą stabilność Salwadoru. W celu ograniczenia negatywnego wpływu działań banków centralnych koniecznym jest zalegalizowanie obrotu waluty cyfrowej, której podaży nie kontroluje żaden bank centralny i zależy ona jedynie od obiektywnych kryteriów”.

Prezydent Salwadoru chwali BTC

Prezydent Salwadoru wskazuje na siłę BTC.

„Kapitalizacja bitcoina to 680 miliardów dolarów. Jeżeli 1 proc. tej kwoty zostałby zainwestowany w Salwadorze, zwiększyłoby to nasz PKB o 25 proc. Z drugiej strony, bitcoin miałby 10 milionów potencjalnych nowych użytkowników oraz szansę na obsługę płatności sięgających 6 mld dolarów rocznie” – napisał na Twitterze prezydent Nayib Bukele.

Regulacje BTC i CBDC

Pomysł Salwadoru zaskakuje. Dotąd większość krajów starała się regulować rynek kryptowalut. Wcześniej, w 2017 r., BTC za prawny środek płatniczy uznała Japonia.

Poszczególne państwa idą jednak w kierunku bardziej tworzenia swoich cyfrowych walut banku centralnego (CBDC). I tak np. cyfrowego juana tworzą Chiny. Waluta ma pojawić się na rynku jeszcze w tym roku, a najpóźniej w 2022 r. Ma być oficjalną walutą Igrzysk Olimpijskich.

Z kolei Europejski Bank Centralny (EBC) ma wyemitować cyfrowe euro do 5 lat, tak uważa jego prezes Christine Lagarde. Testy dot. CBDC prowadzi także Francja.

Zastanawia z kolei polityka USA. Fed nie pracuje dziś nad cyfrowym dolarem. Władze kraju twierdzą, że nie widzą też konieczności emisji tego typu cyfrowej waluty.

NBP także przyznał niedawno, że nie planuje wkrótce emitować cyfrowego złotego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments