Okazuje się, że coraz mniej Polaków świętuje święto zakochanych.

Już nie lubimy walentynek?

W 2020 roku walentynki świętowało aż 60 proc. Polaków. W tym roku wartość ta spadła do 30 proc. Przynajmniej to wynika z badania Barometr Providenta.

Najczęściej świętują ludzie w wieku 25-34 lata. Co kupują wybrankom serca? Kwiaty i słodycze. Do tego dochodzi samodzielnie przygotowana kolacja, seans film w domu lub spektakl w teatrze. Wydajemy na prezent średnio tylko 100 zł.

– Okazuje się, że 30 proc. badanych planuje uczcić dzień zakochanych. To bardzo ciekawa informacja, bo widzimy tu dużą zmienną w stosunku do tego, jak było przed pandemią. Wtedy walentynki chciało obchodzić 60 proc. badanych – powiedziała agencji Newseria Biznes Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

Co ciekawe pozostałe grypy wiekowe (18-24 lata i 55+) świętują znacznie rzadziej, podobnie jak mieszkańcy wielkich miast.

Dlaczego nie będziemy spędzać walentynek w jakiś szczególny sposób? Przede wszystkim główną i oczywistą przyczyną jest fakt, że nie mamy z kim spędzić tego dnia. Drugim istotnym punktem jest to, że uważamy, iż przez cały rok wyznaje się miłość i okazuje swoje uczucie bliskiej osobie – dodaje Łuczak.

27 proc. osób odrzuca komercyjny charakter święta. Osoby w wieku 18-24 lata nie mają z kim celebrować święta. Z kolei starsi (55+) są zdania, że to święto ludzi młodych (ok. 39 proc.) lub nie chcą też celebrować zagranicznych świąt.

Jak świętujemy?

Ponad 90 proc. badanych, którzy jednak będą świętować walentynki, spędzi ten dzień z partnerem lub partnerką lub z rodziną, przyjacielem czy ze znajomymi. Ponad 43 proc. przygotowuje prezent dla drugiej połówki.

Kobiety głównie planują przygotować kolację w domu i chciałyby spędzić ten dzień, oglądając z ukochaną osobą film na kanapie. Mężczyźni natomiast częściej myślą o wyjściu do restauracji, kina, a zdarzyły się też odpowiedzi, które wskazywały na to, że myślą o wyjeździe z ukochaną osobą – dodaje rzeczniczka Providenta.

Prezentu z okazji walentynek oczekuje tylko 14 proc. osób. Na świętowanie przeznaczymy do 100 zł (42,9 proc. Polaków). Co czwarty wyda kwotę pomiędzy 100 a 200 zł, a 12 proc. – od 200 do 300 zł. Powyżej 300 zł planuje wydać tylko 10 proc. respondentów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments