Nadal nie wiemy, kto wygrał wybory prezydenckie w USA, które miały miejsce 3 listopada. W momencie pisania tych słów Joe Biden ma za sobą teoretycznie aż 264 elektorów, zaś Donald Trump tylko 214. Sprawa wywołała dyskusję nt. metod liczenia głosów wyborców.

Biden czy Trump

Donald TrumpPrzypomnijmy, że wybory prezydenckie w USA są z perspektywy Polaka dość skomplikowane. Wyborcy głosują bowiem na elektorów. Ci zaś deklarują, że potem w czasie zebrania elektorskiego zagłosują na danego kandydata. W tym roku liczą się dwaj – Biden i Trump.

Oczywiście dany elektor może zmienić zdanie, co miało już miejsce w historii USA, ale potem tego typu sprawa może trafić do Sądu Najwyższego. Z resztą tego typu przypadków nie było w dziejach kraju zbyt wiele.

Analizując obecne wyniki, można uznać, że to jednak kandydat Demokratów – Joe Biden – zostanie kolejnym prezydentem mocarstwa.

Trump zapowiada jednak, że jeśli przegra, będzie odwoływał się do Sądu Najwyższego, co może opóźnić proces przekazania władzy.

Wczoraj wieczorem prowadziłem, często znacznie, w wielu kluczowych stanach, w prawie wszystkich bastionach demokratów. Później, jeden po drugim, kiedy niespodziewanie spływały kolejne partie głosów, przewaga zaczęła magicznie znikać. BARDZO DZIWNE, ankieterzy całkowicie się pomylili!”

– napisał na Twitterze.

Zmiana systemu

Podobne kontrowersje obserwowaliśmy jednak już dwie dekady temu, gdy o prezydenturę walczyli Al Gore i George W. Bush. Dziś powraca więc temat reformy systemu liczenia głosów.

CZ, szef giełdy kryptowalut Binance, napisał na Twitterze, że to właściwy okres dla programistów na stworzenie „mobilnej aplikacji do głosowania opartej na technologii blockchain”. Jego zdaniem taki system głosowania skróciłby czas potrzebny na potwierdzenie wyniku wyborów, zwiększył do tego prywatność wyborców i wyeliminował wszelkie kontrowersje.

Popiera to Vitalik Buterin, twórca blockchainowej platformy Ethereum, który jest zdania, że wykonanie takiej aplikacji nie będzie bardzo trudne:

W każdym razie na ewentualną reformę systemy liczenia głosów wyborczych w USA poczekamy jeszcze co najmniej do kolejnych wyborów, czyli aż 4 lata.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments