„Tenet” zarobił 350 mln USD

300

Od soboty kina w Polsce będą nieczynne. To efekt nowych restrykcji, jakie ogłosił wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Zresztą sytuacja na rynku kultury jest w tym roku fatalna. Powodem jest oczywiście pandemia COVID-19. Mimo tak złych warunków film „Tenet” zarobił prawie 350 milionów dolarów. Jego reżyser, Christopher Nolan, postanowił teraz zaatakować całą branżę. O co mu chodzi?

Tenet dobrze się sprzedał

Pandemia wstrzymała prace nad nowymi hitami kinowymi, a te już gotowe trafią na srebrny ekran dopiero w 2021 r. Wielkie wytwórnie boją się organizować premiery dużych produkcji. Powód? Oczywiście to, że na całym świecie kina są albo nieczynne, albo – jak jest do piątku w Polsce – placówki mogą sprzedawać tylko co 4 miejsce na sali.

W tym sezonie mieliśmy więc w kinach w sumie tylko jeden blockbuster. Był to „Tenet”. Właśnie ujawniono, że zarobił on niespełna 350 milionów dolarów. Film kosztował zaś 200 milionów. Wielu wieszczyło jednak produkcji spore straty. Wynik jest więc dobry.

Na temat wyniku finansowego filmu w rozmowie z „Los Angeles Times” wypowiedział się jego reżyser Christopher Nolan:

„Jestem podekscytowany, że film zarobił prawie 350 milionów dolarów. Martwię się jednak, że studia wyciągają błędne wnioski z tej premiery. Zamiast patrzeć na to, gdzie film dobrze sobie poradził i jak można na tym zarobić, wytwórnie patrzą na kraje, w których film nie spełnił oczekiwań sprzed pandemii koronawirusa.”

Dodał, że reakcja branży na pandemię jest nieprawidłowa:

„Wykorzystują to jako wymówkę, aby twórcy wzięli na siebie wszystkie straty wynikające z pandemii, zamiast wejść do gry i się dostosować – czyli, innymi słowy, odbudować nasz biznes.”

Co o filmie mówią recenzenci?

Film „Tenet” zebrał wcześniej różne recenzje. Powodem była zapewne zagmatwana fabuła, w której ważną rolę odegrały podróże w czasie. Zdaniem krytyków Nolan jednak na tym polu zdecydowanie przesadził i film przy oglądaniu mniej intrygował, a bardziej męczył.

W produkcji zagrali John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki oraz Kenneth Branagh.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments