Koalicja Obywatelska (KO) ponownie zaczyna tracić w sondażach? W nowym badaniu dla wPolityce.pl jej poparcie spadło. Zyskała z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni. Straty odnotowała także koalicja Zjednoczonej Prawicy.

KO traci w oczach wyborców?

Przez ostatnie tygodnie KO mocno zyskiwało w sondażach. Mówiło się, że to „efekt Tuska”. Tyle że w piątek 6 sierpnia portal wPolityce.pl opublikował wyniki nowego badania.

Z najnowszego sondażu pracowni Social Changes wynika, że wybory wygrałaby ponownie Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie). Koalicja może liczyć na poparcie 34 proc. (spadek o dwa punkty procentowe względem analogicznego badania z końca lipca).

Drugie miejsce w zajęła Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska), ale z wynikiem 23 proc. respondentów. To o punkt mniej niż w poprzednim takim badaniu.

Trzecie miejsce nadal należy do Polski 2050 Szymona Hołowni. Na tę partię chce zagłosować 21 proc. badanych (to o 2 punkty procentowe więcej). Oznacza to, że ugrupowanie goni KO, która zaczęła w pewnym momencie „zjadać” poparcie Polski 2050.

Do Sejmu dostałyby się jeszcze kolejno: Konfederacja (Ruch Narodowy, KORWiN) – 8 proc. i Lewica (Nowa Lewica i Razem) – 7 proc. Pod progiem znalazły się jednak PSL-Koalicja Polska (3 proc.) i Kukiz’15 – 3 proc.

Efekt Tuska się kończy?

Powyższe wyniki mogą lekko martwić „górę” PO. Czy oznaczają, że „efekt Tuska” się kończy?

Po powrocie do polskiej polityki Tusk sprawił, że KO szybko ponownie stało się najważniejszą siłą polityczną w Polsce. Tyle że efekt ten – jak widać – potrwał tylko parę tygodni. Teraz wyborcy mogą powoli zaczynać czuć przesyt Tuskiem. Może też trochę brakuje im nowego programu PO, która to partia koncentruje się na krytyce PiS, ale nie przedstawia jednocześnie swoich pomysłów na naprawdę kraju.

Nowe wybory także jednak nam dziś nie grożą. PiS ma już zbyt niskie poparcie, by walczyć ponownie o władzę z pełnym przekonaniem, że walka ta zakończy się w ogóle sukcesem. Tym bardziej, że ma przed sobą jeszcze 2 lata rządzenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments