Mamy złe wieści dla osób, które często podróżują samolotami. W maju może dojść do paraliżu ruchu lotniczego nad Polską. O co chodzi?

Kryzys na rynku lotniczym w Polsce

Wszystko zaczęło się od sporu zbiorowego na linii Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. W jego efekcie chęć odejścia z pracy zapowiedziało ok. 80 proc. warszawskich pracowników agencji.

Wyjaśnijmy, że spór trwa od końca ubiegłego roku. Pracownicy PAŻP twierdzą, że polityka prowadzona przez byłego już prezesa agencji, Janusza Janiszewskiego, była szkodliwa dla rynku oraz naruszała procedury bezpieczeństwa. Z pracy do 1 maja 2022 r. chce w efekcie odejść aż 175 spośród 208 warszawskich kontrolerów lotów. Takie dane podał portal infor.pl.

Będzie to miało groźne konsekwencje. Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej uważa bowiem, że sytuacja w PAŻP może doprowadzić do „kilkudziesięciominutowych opóźnień lotów z i do Polski oraz paraliżu przestrzeni powietrznej w Niemczech, Czechach, Słowacji, Litwie i Słowacji”. Zadania z polskiej strefy lotniczej spadną na kontrolerów krajów sąsiednich.

Do kryzysu nie dojdzie?

Władze, by zaradzić sytuacji, zwolniły już Janiszewskiego, który do końca marca br. zarządzał PAŻP. 31 marca 2022 r. nową prezes została Anita Oleksiak. Już na pierwszym spotkaniu ze związkowcami podjęła pierwsze próby mające rozwiązać kryzys. Jak poinformował zarząd ZZKRL, rozmowy poskutkowały przedłużeniem okresu wypowiedzenia 15 osób, które jeszcze nie podjęły ostatecznej decyzji o odejściu. Definitywnie umowy rozwiązało jednak aż 29 osób.

W dniu 31.03.2022 nominację na prezesa PAŻP z rąk Ministra Infrastruktury przyjęła p. Anita Oleksiak. Po spotkaniu zapoznawczym nowa p. Prezes podjęła próbę rzeczowych rozmów zmierzających do rozwiązania kryzysu. W efekcie podjętych niezwłocznie negocjacji, w ramach budowania zaufania i dobrej współpracy w geście dobrej woli z naszej strony 15 odważnych kontrolerów warszawskiego zbliżania zgodziło się przedłużyć okres wypowiedzeń zmieniających do 8.04.2022 do godziny 24.00. Pozostałe 29 osób definitywnie rozwiązało umowy z PAŻP. Kierownictwo PAŻP oraz ZZKRL mają nadzieję na konstruktywny dialog podczas dalszych negocjacji do których przystąpią 4.04.22 o godz. 10.00

– podało ZZKRL.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments