Rano pisaliśmy o tym, kto wygrał wybory parlamentarne na Węgrzech. Warto sprawdzić, jak radzą sobie polskie partie. Według nowego badania, to PiS nadał wygrałoby walkę o Sejm.

Sondaż wyborczy

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 33,7 proc. badanych. Przynajmniej to wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Na drugim miejscu mamy Koalicję Obywatelską. Sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej popiera dziś 23,7 proc. osób.

Trzecie miejsce zajęła w sondażu Polska 2050 Szymona Hołowni. Młoda partia byłego showmana z TVN-u cieszy się 9,7 proc. ankietowanych Polaków.

Na czwartej pozycji uplasowała się Lewica z wynikiem 6,2 proc. badanych.

Kolejne w zestawieniu są PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5,4 proc. badanych i Konfederacja, która dziś ledwo wchodzi do Sejmu (5,1 proc. poparcia).

Z partii, które dziś mają swoich posłów, swoich reprezentantów nie wprowadziłoby Porozumienie Jarosława Gowina (wcześniej weszło do Sejmu w koalicji z PiS i Solidarną Polską jako Zjednoczona Prawica) i Kukiz’15 Pawła Kukiza.

Co ważne, spadł odsetek niezdecydowanych wyborców. Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” [na jaką partię oddałbym głos] wybrało w najnowszym badaniu 16,2 proc. respondentów, podczas gdy przed dwoma tygodniami było to 17 proc.

Wyniki badania komentował w programie „Newsroom” portalu wp.pl prof. Antoni Dudek z UKSW.

Wraz z wybuchem wojny nastroje uległy zamrożeniu. To jest dość zaskakujące. Wielu się spodziewało, że to pomoże partii rządzącej, tymczasem takiego zjawiska właściwie nie ma. Wprawdzie są inne sondaże, które nieco wskazują na wzrost poparcia dla PiS, ale jeśli nawet, to on jest nieznaczny. Wojna spowodowała rodzaj takiego szoku, który sprawił, że wszyscy pozostali przy swoich preferencjach. Pytanie jak długo to potrwa. Moim zdaniem potrwa to tak długo, jak długo Polacy będą sparaliżowani tą wojną. Moim zdaniem to kwestia jeszcze miesiąca, dwóch, kiedy się oswoimy i zacznie się pewien ruch w tych sondażach. Zobaczymy tylko, kto na tym skorzysta, a kto na tym straci – powiedział.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 1-2 kwietnia 2022 roku, metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments