W kwietniu restrykcje zniką?

koronawirus

Czy już w tym miesiącu rząd zniesie część restrykcji? – Liczę, że koniec kwietnia przyniesie nieco lepsze informacje, że przynajmniej częściowo będzie można przywrócić funkcjonowanie niektórych usług, być może podjąć decyzje dotyczące usług na powietrzu – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Restrykcje do 18 kwietnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że obowiązujące dziś obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia. Oznacza to, że zamknięte pozostają m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie, żłobki i przedszkola.

Rzecznik rządu dodał jednak w Polsat News, że już końcem kwietnia sytuacja zacznie się poprawiać.

– Liczę, że końcówka kwietnia przyniesie nieco lepsze informacje, to znaczy, iż przynajmniej częściowo będzie można przywrócić funkcjonowanie niektórych usług, być może podjąć decyzje dotyczące kwestii usług na powietrzu. To wszystko zależy od tego, jak daleko będzie posunięty program szczepień i jak będzie wyglądała sytuacja, jeżeli chodzi o obłożenie łóżek w szpitalach i respiratorów – mówił Müller.

Dowiedzieliśmy się nawet, że jest szansa na to, że majówkę spędzimy już w restauracyjnych ogródkach.

– Ale wolę zaniżać oczekiwania, ponieważ ten rok wydarzeń związanych z epidemią nauczył nas naprawdę dużej pokory, jeżeli chodzi o oczekiwania – dodał jednak polityk.

Z kolei w przyszłym tygodniu możliwe będzie ogłoszenie decyzji dotyczących żłobków, przedszkoli i „być może” też innych usług.

Kontrole w punktach szczepień

Stacja weszła też na temat kontroli w punktach szczepień.

(…) jeżeli chodzi o kontrole, to jeżeli dostajemy takie sygnały (o nieprawidłowościach), to, oczywiście, NFZ je przeprowadza, ale nie mówimy tu o masowych kontrolach. Przede wszystkim celem jest to, żeby program był realizowany skutecznie – odpowiedział rzecznik rządu.

Dodał, że jeżeli ktoś będzie zaszczepiony bez skierowania lub ze złamaniem przepisów prawa to NFZ może nie zapłacić za taką procedurą, a także nałożyć karę.

– Ale każdy przypadek będzie analizowany przez NFZ i proporcjonalnie do skali przewinień stosowana taka kara – powiedział.

Masowe szczepienia ruszą zaś w maju.

Spodziewam się, że w maju dojdzie też do szerokiego otwarcia systemu szczepień – dodał.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments