Amazon będzie miał swój związek zawodowy?

0

Czy Amazon doczeka się swojego związku zawodowego? W jednym z centrów dystrybucyjnych firmy w okolicy Birmingham w Alabamie pod koniec marca zakończyło się głosowanie w sprawie powołania tego typu podmiotu.

Związek zawodowy Amazona

Choć liczenie głosów trwa, jeśli wynik głosowania będzie pozytywny, dojdzie do przełomu. Po raz pierwszy wewnątrz firmy Jeffa Bezosa zacznie działać związek zawodowy.

Głosowanie poprzedziła kampania wewnątrz firmy. Jeden z członków jej zarządu Dave Clark skomentował na Twitterze popierające pracowników wypowiedzi senatora Bernie’ego Sandersa, pisząc m.in., że w przeciwieństwie do tego polityka Amazon „rzeczywiście zapewnia postępowe miejsce pracy”.

Z kolei kongresmen Mark Pocan napisał w social mediach że „niszczenie działalności związkowej i zmuszanie pracowników do oddawania moczu do butelek” nie czyni z firmy „postępowego miejsca pracy”.

„Chyba nie wierzysz w to oddawanie moczu do butelki? Gdyby to była prawda, nikt by dla nas nie pracował” – odpisano Pocanowi na oficjalnym koncie Amazona. To nawiązanie do afery dot. kierowców firmy, których zmuszano ponoć do oddawania moczu w samochodach.

Potem firma przeprosiła jednak kongresmena za swoje tweety. Poniekąd potwierdziła pogłoski i napisała, że niektórzy kurierzy rzeczywiście mogli mieć kłopot z dostępem do toalety podczas pracy. Dodano jednak, że to efekt pandemii i pozamykanych publicznych WC.

Amazon boi się polityków?

Burza wokół firmy trwa. „Podczas gdy pracownicy walczą o podstawowe i ważne kwestie, jak bezpieczeństwo pracy, Amazon koncentruje się na strachu przed własnymi pracownikami i uderza w polityków. Amazon boi się, bo wie, że pracownicy są silni, kiedy mówią jednym głosem” – napisała jednak z grup pracowników koncernu.

„Nasi pracownicy wybrali pracę dla Amazona, ponieważ wszędzie, gdzie zatrudniamy, oferujemy jedne z najlepszych warunków na rynku; zachęcamy każdego do porównania naszych wynagrodzeń, świadczeń zdrowotnych i środowiska pracy z podobnymi miejscami pracy w innych firmach” – odpowiedziała jednak w swoim oświadczeniu rzeczniczka Amazona Heather Knox, cytowana przez CNN. Amazon broni się, że jego przeciwnicy manipulują danymi i tak starają się walczyć z firmą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments