Najlepsze miasta do życia w Europie

775

Co roku firmy konsultingowe oceniają w jakich miastach na świecie żyje się najlepiej. Oczywiście to bardzo złożona kwestia, tak więc starają się one uwzględniać całe mnóstwo miarodajnych kryteriów, takich jak:

  • Klimat, w tym ilość światła słonecznego w ciągu roku
  • Środowisko, w tym czystość powietrza i poziom hałasu
  • Bezpieczeństwo, w tym przestępczość i zagrożenie terroryzmem
  • Jakość i dostępność edukacji
  • Poziom opieki zdrowotnej i socjalnej
  • Poziom i dostępność transportu
  • Warunki dla rozwoju biznesu
  • Aspekty kulturalne, w tym zasobność we wszelkiego rodzaju muzea, zabytki czy wydarzenia i inicjatywy kulturalne
  • Aspekty urbanistyczne, w tym oferta mieszkaniowa

Nasze zestawienie ułożyliśmy na podstawie trzech najpopularniejszych rankingów sporządzonych przez największe firmy konsultingowe – raporty od ECA International, Mercer oraz The Economist Intelligence Unit. Pierwszy sporządzony został już na 2020 rok i dotyczył wyłącznie Europy, a pozostałe dwa za 2019 i dotyczyły całego świata. Aby było ciekawej, zdecydowaliśmy się zaprezentować tylko po jednym mieście z każdego kraju. Niestety polskie miejscowości w żadnym z tych trzech rankingów nie znalazły się w czołówce – we wszystkich trzech najlepiej poradziła sobie Warszawa, lecz zajęła miejsce poza pierwszą sześćdziesiątką. Nie ma co przedłużać, zaczynajmy:

Miejsce 10 – Edynburg

Stolica Szkocji to wspaniałe miasto tętniące historią. Zbudowano je na skałach tuż obok wygasłego wulkanu. Liczy sobie pół miliona mieszkańców, co czyni je drugim największym miastem tego kraju i siódmym Wielkiej Brytanii. Słynie ze swoich czterech uniwersytetów oraz dorocznych imprez i festiwali, przez co jest uważane za jedną z kulturalnych stolic świata, zwłaszcza w sierpniu, gdy odbywają się tam słynne wydarzenia. Z kolei na co dzień, jest kamiennym grodem o wyjątkowej urodzie i wielu atrakcjach.

Miejsce 9 – Oslo

Oslo to stolica, największe miasto oraz najważniejszy ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i administracyjny Norwegii. Liczy sobie prawie 700 tysięcy mieszkańców. Stanowi także ważny europejski węzeł w komunikacji drogowej, kolejowej, lotniczej i morskiej. To kosmopolityczna, gwałtownie rozwijająca się metropolia, która zyskała przydomek “najdroższego miasta świata”. Oslo jest również niezwykle malowniczo położone – nad brzegiem jednego z największych norweskich fiordów o nazwie Oslofjord.

Miejsce 8 – Dublin

Dublin to stolica, największe miasto oraz główny ośrodek administracyjny, kulturalny, ekonomiczny i przemysłowy Irlandii. Mieszka w nim samym 600 tysięcy osób, natomiast w całej jego aglomeracji dwukrotnie więcej. Położone jest nad Morzem Irlandzkim u ujścia rzeki Liffey, która dzieli stolicę na dwie części o odmiennym charakterze – historyczną i zabytkową Northside oraz nowocześniejszą zamożną Southside. Najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym w mieście jest dzielnica Temple Bar kojarzona z tradycyjnymi irlandzkimi pubami. Dublin charakteryzuje się także hucznymi obchodami Dnia Świętego Patryka. Dodatkowo cieszy się polityczną stabilnością oraz niewielkim zanieczyszczeniem.

Miejsce 7 – Sztokholm

Sztokholm to stolica, największe miasto oraz główny ośrodek polityczny, ekonomiczny, komunikacyjny, naukowy i kulturalny Szwecji. Leży na 14 wyspach oraz otoczony jest archipelagiem sztokholmskim składającym się z ponad 20 tysięcy wysp i wysepek. Liczy sobie milion mieszkańców. Ponad 30% powierzchni miasta to drogi wodne, a kolejne 30% to tereny zielone. Powietrze i woda w nim są uważane za najświeższe i najczystsze ze wszystkich europejskich stolic. Woda w jeziorze Mälaren położonym przy Śródmieściu jest bezpieczna do kąpieli. Metropolia zachwyca nie tylko ukształtowaniem terenu czy środowiskiem, lecz także wspaniałą architekturą. Od wielu lat Sztokholm walczy o to, by stać się wiodącym miastem na świecie w dziedzinie zrównoważonej inżynierii i technologii.

Miejsce 6 – Luksemburg

Luksemburg to gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa. Swoją siedzibę ma tutaj kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym Trybunał Sprawiedliwości. Liczy sobie 100 tysięcy mieszkańców. Z powodu niskich podatków, jest jednym z największych finansowych centrów Europy. Luksemburg uchodzi również za jedną ze światowych stolic kulinarnych. To miasto posiada nawet największą na świecie liczbę gwiazdek Michelin w przeliczeniu na mieszkańca.

Miejsce 5 – Monachium

Monachium to trzecie największe miasto Niemiec oraz stolica kraju związkowego Bawaria. Jest głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym w południowej części Niemiec. Liczy sobie 1,5 miliona mieszkańców. Słynie ze swojej wspaniałej architektury, bogatej kultury oraz oczywiście corocznego festiwalu piwa Oktoberfest. Choć miasto zostało dotkliwie zniszczone przez alianckie bombardowania podczas II Wojny Światowej, to wiele historycznych budynków zostało zrekonstruowanych. Monachium jest także czołowym europejskim centrum inżynierii, nauki, innowacji i badań, czego przykładem jest obecność dwóch instytutów badawczych. Oczywiście jest też siedzibą jednego z najwybitniejszych klubów piłkarskich na świecie – Bayernu Monachium. Stamtąd również pochodzi legendarna marka samochodów BMW.

Miejsce 4 – Amsterdam

Amsterdam to stolica i największe miasto Holandii. Liczy sobie prawie 900 tysięcy mieszkańców. Co roku odwiedza je 4 miliony turystów z całego świata. Położony jest częściowo pod poziomem morza, nad rzekami Amstel oraz IJ i poprzez sieć kanałów podzielony jest na liczne wyspy. Amsterdam stanowi bardzo ważny ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny. Centrum miasta wraz z kanałami powstało w przeważającej części w XVII wieku. Znajdziemy tu również mnóstwo fascynujących muzeów i innych placówek kulturalnych. Ruch samochodowy jest ograniczony w nim do minimum, większość osób porusza się rowerami, co można zauważyć na każdym kroku. Dla wielu magnesem przyciągającym do Amsterdamu jest jego swobodne podejście do życia i liberalna obyczajowość. Miasto słynie z coffee shopów oraz Dzielnicy Czerwonych Latarni.

Miejsce 3 – Wiedeń

Wiedeń to stolica i największe miasto oraz główny ośrodek artystyczny, gospodarczy, kulturalny, polityczny Austrii położone nad rzeką Dunaj. Liczy sobie 1,9 miliona mieszkańców. Jest także ważnym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym i turystycznym. Historyczne centrum miasta jest pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą historyzmu i secesji. Należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Wiedeń uchodzi za symbol luksusu, dobrego smaku i splendoru.

Miejsce 2 – Genewa

Genewa to drugie największe miasto w Szwajcarii, stolica francuskojęzycznego kantonu Genewa. Położone jest u podnóża Alp, nad jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Liczy sobie pół miliona mieszkańców. Jest siedzibą największej ilości organizacji międzynarodowych w skali całego świata, w tym siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, Czerwonego Krzyża czy Światowej Organizacji Zdrowia. Odbywa się tu także największa europejska wystawa motoryzacyjna – Międzynarodowy Salon Samochody w Genewie. To również jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast w Europie – ponad połowa mieszkańców posiada zagraniczny paszport. Słynie również z produkcji zegarków.

Miejsce 1 – Kopenhaga

Kopenhaga to stolica oraz największe miasto Danii. Liczy sobie prawie 800 tysięcy mieszkańców. Jest najmniej zanieczyszczonym miastem Europy. Obok Amsterdamu uchodzi za miasto najbardziej przyjazne rowerom – liczba tych pojazdów przekracza w nim 600 tysięcy. W 2000 roku ukończono budowę majestatycznego Mostu nad Sundem, który łączy Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Miasto jest również największym duńskim portem. Odznacza się również zjawiskową architekturą i uroczymi, klimatycznymi małymi kawiarniami. Kopenhaga uchodzi za najbardziej ekologiczne miasto świata i dąży do bycia pierwszą stolicą o zerowej emisji gazów cieplarnianych. Zamierza tego dokonać jeszcze przed 2025 rokiem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments