Czy wakacje mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu? Prognozy na nadchodzące wakacje!

485

70% Polaków deklaruje chęć wyjazdu na wakacje za granicę. Urlopy zagraniczne się odbędą i będą to “masowe wyjazdy” Gdzie wyjechać i jak zadbać o swoje życie i zdrowie w dobie pandemii? Ile kosztują ubezpieczenia? O tym na kanale Comparic News Joanna Buczyńska porozmawiała z Adamem Malinowskim – wiceprezesem ds. sprzedaży i marketingu SIGNAL IDUNA Polska.

Zdrowie na wakacjach za granicą w dobie COVID-19, a ubezpieczenie – rozmowa z Adamem Malinowskim

Przed nami Majówka, następnie wakacje, a gastronomia i polskie hotele wciąż są zamknięte (z usług hotelarskich mogą korzystać tylko pracownicy i przedsiębiorcy na wyjazdach służbowych). W zależności od stażu pracy, mamy do dyspozycji 20 lub 26 dni urlopu.

Czy pojedziemy w tym roku na wakacje?

Na dzień dzisiejszy sytuacja nie wygląda zbyt sympatycznie. Na Majówkę będzie bardzo niewiele możliwości wyjazdu. Natomiast, jeśli chodzi o sezon wakacyjny, sytuacja powinna wyglądać dużo lepiej niż w ubiegłym roku, w niektórych aspektach może być nawet porównywalna z sezonem wakacyjnym 2019.

Meteorolodzy przewidują bardzo gorące lato w Polsce. A co z kwestią wyjazdów zagranicznych? Jak wpłynęła pandemia koronawirusa na wycieczki tego typu?

Aż 70% Polaków deklaruje chęć wyjazdu za granicę. Według Adama Malinowskiego wyjazdu za granicę będą znów możliwe już w tym roku, w okresie wakacyjnym. Natomiast SIGNAL IDUNA zaobserwowało, że ilość ubezpieczeń rezygnacji z wycieczek zakupiona na początku tego roku była znacznie wyższa niż nawet w 2019 roku. Oznacza to, że ludzie chętnie rezerwują wycieczki na miesiące wakacyjne.

Do jakich krajów najwięcej osób chce wyjechać na wakacje?

W roku 2019 kierunki były bardzo zróżnicowane. Obecnie, najbezpieczniejsza sytuacja panuje w Europie – w grę wchodzi więc Grecja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Turcja, oraz okolice Europy – Egipt i Izrael. Jeśli chodzi o Azję, Amerykę Południową i Środkową sytuacja wygląda znacznie gorzej i bezpieczny wyjazd osoby, która nie jest zaszczepiona, nie jest na tę chwilę możliwy.

Jak wygląda możliwość z korzystania z usług lekarskich i ubezpieczeń w przypadku zagranicznych wycieczek?

Konsumenci powinni obecnie myśleć o trzech elementach. Po pierwsze, o ubezpieczeniu rezygnacji z wyjazdu. Daje ono gwarancję, że jeśli zachorujemy przed wyjazdem, to ubezpieczyciel zwróci nam 100% kosztów wycieczki. Po drugie, ubezpieczenie na przerwaniu pobytu. Gdy zachorujemy już na miejscu, ubezpieczyciel zwróci nam środki za niewykorzystany czas wakacji. Po trzecie, to ubezpieczenie kosztów leczenia. W tym przypadku nie są zwracane koszty wycieczki, lecz koszt leczenia za granicą.

Jakie są ceny wymienionych powyżej polis?

Najtańsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Z reguły kosztuje ono kilka złotych za dzień. Koszt rezygnacji to procentowa wartość wycieczki – z reguły kilkaset złotych.

Jak radzą sobie biura podróży w czasie pandemii, jeśli chodzi o obowiązek poddania się kwarantannie czy przeprowadzeniu dodatkowych badań po powrocie z wyjazdu?

To temat bardzo newralgiczny, ponieważ pojawia się wiele problemów związanych z odbyciem testu na COVID-19 po wylądowaniu w miejscu docelowym, konsumenci często mają pretensje, że w krajach typu Egipt stosowane są nieuczciwe praktyki. Te problemy jednak powinny już niebawem zniknąć, kiedy pojawią się paszporty turystyczne, które będą zawierały informacje o szczepieniu czy przebytej chorobie.

Co Adam Malinowski sądzi o paszportach turystycznych?

To trudne pytanie, ponieważ zdania wśród Polaków są bardzo podzielone i budzą duże emocje. Należy jednak zaakceptować fakt, że pandemia to anomalia, która wywołała gigantyczne konsekwencje. Certyfikat o szczepieniu, który pozwala na przekroczenie granic jest więc pomysłem wartym rozważenia.

Jak wyglądają ceny wycieczek zagranicznych obecnie? Jaka była tendencja przed pandemia, a jaka jest aktualnie i czego należy spodziewać się, gdy pandemia zacznie dobiegać końca?

Niestety popyt na wycieczki zagraniczne jest obecnie duży, co powoduje, że na tanie wyjazdy nie ma w tym roku co liczyć. Co więcej, straty hoteli i linii lotniczych wynoszą wiele miliardów, będą one odrabiane przez lata, więc będziemy prawdopodobnie obserwować wzrost cen wycieczek o 15-20% w stosunku do cen sprzed pandemii. W tej chwili jest to już zresztą doskonale widoczne. Warto więc zarezerwować wycieczki na wakacje z dużym wyprzedzeniem.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments