Obecnie w miastach mieszka już ponad 3,5 miliarda osób. Za najbardziej zurbanizowany region uznaje się Amerykę Północną – 81% tamtejszej ludności mieszka w miastach. Kolejne miejsca zajmują Ameryka Łacińska i Karaiby (80%), Europa (74%) oraz Oceania (68%). W Azji poziom urbanizacji wynosi niewiele ponad 50%, podczas gdy w Afryce w miastach mieszka już 44% ludności. Liczby te jednak wzrastają z roku na rok. Nie da się nas ukryć, że na planecie ziemskiej jest na coraz więcej.
Organizacja Narodów Zjednoczonych wylicza, że do 2050 roku będzie nas nawet 10 miliardów. Wzrost populacji Stanów Zjednoczonych i Europy obecnie zastyga, ale liczba ludności na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce szybuje w górę. Według wyliczeń ONZ w 2030 roku mieszkańcy miast stanowić będą prawie 60% a w 2050 aż 75% populacji Ziemi. Wzrost liczby ludności w miastach odbywać się będzie przede wszystkim w krajach rozwijających się.
Aktualnie na świecie jest ponad 30 miast, w których mieszka co najmniej 10 milionów osób. Za niecałe 10 lat będzie ich co najmniej 41, a w 2050 – 63. Aktualnie mieszka w nich ponad pół miliarda osób, a w 2030 ta liczba wyniesie już 730 milionów. Co więcej, za niecałe 10 lat liczba miast z przedziału 1-5 milionów wzrośnie do 558, a tych od 0,5 do 1 miliona będzie co najmniej 731. Dane te robią gigantyczne wrażenie. Jakie jednak obecnie są najbardziej zaludnione miasta świata? Ranking TOP 15 znajduje się poniżej:
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 15: Kalkuta
Położona w Indiach Kalkuta jest stolicą stanu Bengal Zachodni. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w Indiach. Miasto zaskakuje niesamowitymi pałacami pokrytymi złotem i wyjątkową architekturą. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 15 milionów mieszkańców. Jednak, jak całe Indie, rośnie ona w zawrotnym tempie i zakłada się, iż już w 2030 roku wyniesie ponad 19 milionów osób.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 14: Buenos Aires
Stolica Argentyny przez dekady była najbardziej zaludnionym miastem w Ameryce Południowej, ale w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jedna olbrzymia brazylijska metropolia zdołała zrzucić Buenos Aires z tego tronu. Stolicę Argentyny nazywa się “Paryżem Ameryki Łacińskiej” ze względu na jego wyrafinowaną architekturę. Nazwa Buenos Aires oznacza “dobre powietrze” – obecnie jednak nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, ze względu na gigantyczny ruch uliczny. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 15,3 miliona mieszkańców i z każdym rokiem systematycznie rośnie. Zakłada się, iż w 2030 roku wyniesie 17 milionów.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 13: Stambuł
Położone na wybrzeżu Bosforu, na granicy Europy i Azji, Stambuł jest największym miastem Turcji. Aktualnie liczy sobie 15,4 miliona mieszkańców. Przez wieki rozkwitał w mieście w handel. Dziś miasto straciło na znaczeniu, ale mimo to jest największym centrum gospodarczym w południowo-zachodniej Azji. Stambuł to skrzyżowanie dwóch kultur – europejskiej i azjatyckiej. Największymi atrakcjami tej światowej metropolii są mosty, które przecinają Bosfor i łączą Europę i Azję. Co więcej, populacja tego miasta rośnie z roku na rok i zakłada się, że w 2030 roku wyniesie ona 16,7 miliona mieszkańców.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 12: Chongqing
Chongqing leży w środkowych Chinach. Miasto to powstało po wydzieleniu z terytorium prowincji Syczuan w 1997 roku. Niedaleko od jego wschodnich krańców kończy się zbiornik zalewowy Zapory Trzech Przełomów. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 16,4 miliona mieszkańców. Demografowie oczekują, że do 2030 roku wartość ta wzrośnie do 17,4 miliona.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 11: Karaczi
Największym miastem Pakistanu oraz centrum finansowy kraju jest Karaczi. Położone jest na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 16,5 miliona mieszkańców. Jednak rośnie ona w zatrważającym tempie i już w 2030 roku ma wynieść aż 24,8 miliona, co bez problemu zapewni temu miastu miejsce w pierwszej dziesiątce omawianego rankingu w przyszłości.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 10: Osaka
Osaka, w starożytności nazywana Naniwa, położona jest w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu, nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Od lat 80. XIX w. powstawały tam nowoczesne fabryki, stocznie i rafinerie. W 1903 r. uruchomiono pierwszą linię tramwajową. W latach 50. i 60. XX w. zrealizowano wiele inwestycji obejmujących zagospodarowanie dzielnic portowych na sztucznych wyspach i wybrzeżach; port jednak stracił później na swoim znaczeniu. Miasto odzyskało swą świetność dopiero dzięki rozwojowi sektora handlowo-usługowo-finansowego.
Obecnie, Osaka to drugie największe miasto, a także drugie najważniejsze centrum finansowe Japonii. Posiada ona wiele wieżowców, ale ich budowa wiąże się z poważnymi ograniczeniami, ponieważ Osaka znajduje się w najbardziej sejsmicznym obszarze na Ziemi. Warto dodać, że to właśnie w Osace zapoczątkowano badania nad krajowymi alternatywnymi źródłami odnawialnymi. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 19,1 miliona mieszkańców. Demografowie oczekują, że do 2030 roku wartość ta wzrośnie do 20 milionów.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 9: Mumbaj
Mumbaj to największy port Indii oraz stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette. To także stolica kinematografii indyjskiej. Teren miasta zasiedlony był prawdopodobnie już w epoce kamienia łupanego, jednak jego rozwój na dobre rozpoczął się wraz z przybyciem portugalskich najeźdźców. To oni w XVI wieku nazwali miasto Bom Bahia (Brytyjczycy w XVII wieku zmienili nazwę na Bombaj), co oznacza Dobra Zatoka. Hindusi z kolei nazywają swoje miasto Mumbaj, która to nazwa pochodzi od miejscowej bogini Mumba. Oficjalna zmiana nazwy na hinduską nastąpiła w 1995.
Dziś Mumbaj to nowoczesna metropolia, finansowe serce Indii. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 20,7 miliona mieszkańców. Jednak, jak całe Indie, rośnie ona w zawrotnym tempie i zakłada się, iż już w 2030 roku wyniesie aż 27,8 miliona osób.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 8: Pekin
Pekin – stolica Chin, stanowi naturalny największy ośrodek polityczny, oświatowy i kulturalny kraju. Nazwa Běijīng oznacza dosłownie “Północną Stolicę”, choć była wielokrotnie zmienia – w latach 1928-1949 nazywano ją Beiping, czyli “Północny Pokój”. Marco Polo w swoich relacjach nazywał Pekin z mongolska Cambaluc. Jest to miasto niesamowicie rozwinięte gospodarczo, zwłaszcza w zakresie przemysłu maszynowego, samochodowego, kolejowego, elektronicznego, chemicznego i rafineryjnego. Nadal kwitnie tu przemysł włókienniczy oraz hutnictwo żelaza. To właśnie w Pekinie krzyżują się ważne linie kolejowe i trasy drogowe.
Obecnie Pekin ma pięć obwodnic, funkcjonuje tam też dziewięć dróg szybkiego ruchu. Miasto jest także węzłem kolejowym w ramach Chińskiej Narodowej Magistrali Kolejowej oraz lotniczym. Jedną z największych atrakcji stolicy Chin jest Zakazane Miasto. Kompleks ma 1 kilometra długości oraz 500 metrów szerokości i obejmuje pałac cesarski wykorzystywany przez setki lat. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 20,9 miliona mieszkańców. Jednak rośnie ona w bardzo szybkim tempie i już w 2030 roku ma wynieść aż 27,7 miliona.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 7: Kair
Położony nad Nilem, Kair to stolica Egiptu i największy ośrodek świata islamskiego. Nazywany jest Matką Świata bądź Miastem tysiąca minaretów. Składa się z dwóch części: Kairu i Gizy, podzielonych łącznie na 14 dzielnic, znajdujących się po obu stronach rzeki, a nawet na wyspach na Nilu. Na zachód od Gizy znajdują się najsłynniejsze egipskie zabytki, Sfinks oraz Wielkie Piramidy, natomiast w odległości 18 kilometrów od metropolii zobaczyć można ruiny starożytnych miast: Memfis i Sakkary. Częścią metropolii jest również Miasto Umarłych: wielki cmentarz omijany z daleka zarówno przez turystów, jak i miejscowych. Na jego terenie mieszka od 2 do 3 milionów ludzi, którzy wykorzystują grobowce jako mieszkania. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 21,3 miliona mieszkańców. Demografowie oczekują, że do 2030 roku wartość ta wzrośnie do 24,5 miliona.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 6: Dhaka
Dhaka to stolica Bangladeszu i główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego kraju. Działają tam dwa uniwersytety, a także inne ośrodki naukowe i instytuty badań rolniczych. W Dhace kwitnie handel jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukrem i herbatą. Co ciekawe, najpopularniejszym środkiem transportu tego miasta są riksze. Każdego dnia na ulice miasta wyjeżdża ich około 400 tysięcy, co jest niekwestionowanym światowym rekordem. Aktualnie liczba ludności stolicy Bangladeszu wynosi 21,7 miliona mieszkańców. Jednak rośnie ona w bardzo szybkim tempie i już w 2030 roku ma wynieść aż 27,4 miliona.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 5: Meksyk
Meksyk – stolica państwa o tej samej nazwie, został założony w XIV wieku przez Azteków. Współcześnie, jak przystało jedno z największych miast świata i największą metropolię Ameryki Północnej, Meksyk stał się centrum politycznym, kulturalnym i gospodarczym. Gwałtowna urbanizacja wyrządziła jednak wiele szkód, związanych głównie ze środowiskiem naturalnym. Duże zanieczyszczenie blokuje dostęp promieniom słonecznym, a słaba cyrkulacja powietrza nasila to zjawisko. Miasto ma obecnie ogromny problem chociażby z odprowadzaniem wód opadowych i ścieków.
Nadal jednak warto wybrać się do Meksyku na wycieczkę, podziwiać historyczne centrum miasta, kolonialną i współczesną architekturę, parki i muzea, a także pływające ogrody Xochimilco, które ponad 30 lat temu zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 21,9 miliona mieszkańców. Demografowie oczekują, że do 2030 roku wartość ta wzrośnie do 23,9 miliona.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 4: São Paulo
São Paulo zostało założone w 1554 roku na na szerokim płaskowyżu w południowej części kraju, jako misja jezuicka św. Pawła, którego imieniem zostało nazwane. Jest największym miastem nie tylko Ameryki Południowej, ale również półkuli południowej. To również najważniejsze centrum finansowe na kontynencie. W XVI i XVII wieku kwitł w nim handel kamieniami szlachetnymi, był to również dość prężny ośrodek handlu niewolnikami. W XIX wieku stało się światowym centrum handlu kawą, w dużej mierze dzięki doprowadzeniu do miasta w 1867 roku linii kolejowej z portu Santos.
Obecnie São Paulo jest świetnie skomunikowanym, jednym z największych ośrodków przemysłowych i handlowych, i nadal handluje się tam kawą. São Paulo jest bardzo znane z ogromnych korków ulicznych. Z tego powodu najzamożniejsi obywatele wolą podróżować helikopterem, aby uniknąć uciążliwego ruchu ulicznego. Wiele wieżowców posiada więc miejsca do lądowania na dachu. W mieście znajduje się wiele przykładów architektury współczesnej, między innymi wieżowiec Mirante do Vale oraz Museu de Arte de São Paulo na Avenida Paulista. São Paulo ma wielkie tradycje piłkarskie – swoje siedziby mają tu takie kluby jak São Paulo FC, Corinthians Paulista, SE Palmeiras czy Nacional AC. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 22,2 miliona mieszkańców. Demografowie oczekują, że do 2030 roku wartość ta wzrośnie do 23,4 miliona.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 3: Szanghaj
Szanghaj, najludniejsze miasto Chin, położone jest na wschodzie kraju, u ujścia rzeki Jangcy. Nazwa miasta składa się ze znaków “na” i “morze”, co często interpretuje się jako “Najdalszy zasięg morza” lub “Naprzód w morze”. Zlokalizowany w nim port należy do największych na świecie, tak samo jak działająca w mieście giełda. W dzielnicy Pudong, leżącej naprzeciwko historycznego Bundu, podziwiać można liczne drapacze chmur – architektura jest wprost oszałamiająca. Najprzyjemniej podziwiać panoramę miasta można choćby z tarasu widokowy na 100. piętrze Szanghajskiego Światowego Centrum Finansowego (SWFC) lub na 88. piętrze Jin Mao Tower, czy też kopuły Perły Orientu – jednej z najwyższych wież telewizyjnych świata.
Z kolei zanieczyszczenie powietrza to największy problem tego pięknego miasta. Wpływ na to mają miliony samochodów, które jeżdżą codziennie po ulicach Szanghaju. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 27,8 miliona mieszkańców. Demografowie oczekują, że do 2030 roku wartość ta wzrośnie do 30,8 miliona.
Najbardziej zaludnione miasta świata – miejsce 2: Nowe Delhi
Nowe Delhi to stolica Indii, a co za tym idzie wielki węzeł komunikacyjny, centrum przemysłu i kultury,z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów. Miasto leży w północnej części kraju, nad rzeką Jamuną. Jak głosi legenda, przez tysiąclecia budowano na sobie i obok siebie siedem miast Delhi. Badania archeologiczne potwierdziły, że u źródeł powstania Nowego Delhi leży założenie w 1200 roku przed naszą erą pierwszego z tych miast: Indraprastha. Nowe Delhi to bardzo piękne i bogate miasto, zwłaszcza jak na indyjskie standardy. Odwiedzający go turyści mogą cieszyć się w nim lokalną kulturą indyjską w połączeniu z nowoczesną architekturą. Nowe Delhi jest także jednym z liderów światowej technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 31,2 miliona mieszkańców. Jednak, jak całe Indie, rośnie ona w zawrotnym tempie i zakłada się, iż już w 2030 roku wyniesie aż 36,1 miliona osób.
Miejsce 1 – najbardziej zaludnione miasta świata: Tokio
Najbardziej zaludnionym miastem świata jest obecnie stolica Japonii. W skład metropolii wchodzą 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy. Nazwę Tokio tłumaczy się po japońsku jako “Wschodnia Stolica”. Miasto to położone jest na największej japońskiej równinie, w regionie Kantō, na wyspie Honsiu, u ujścia rzeki Sumida. Powierzchnia tej metropolii to 2191 kilometrów kwadratowych, około cztery razy więcej niż w przypadku Warszawy. Do 1868 roku nazywało się Edo.
Tokio to wyjątkowo czyste, nowoczesne miasto, o bardzo niskim wskaźniku przestępczości. Stolica Japonii jest także, obok Londynu i Nowego Jorku – jednym z trzech największych centrów finansowych na świecie. Charakterystycznymi miejscami dla metropolii są: wieża Tokyo Skytree, Pałac Cesarski, zabytkowe świątynie buddyjskie i chramy shintō. Warto dodać, że Tokio jest dziewiątym najczęściej odwiedzanym miastem świata przez turystów. Aktualnie liczba ludności stolicy Japonii wynosi 37,3 miliona mieszkańców. Co jednak bardzo ważne, jest jedynym miastem w rankingu, którego populacja się zmniejsza. Bardzo nieznacznie, ale jednak – w 2030 roku, ma ona wynieść 37,2 miliona mieszkańców. Wynik ten pozwoli jednak utrzymać Tokio miano najbardziej zaludnionego miasta na świecie.
Najbardziej zaludnione miasta świata – jakie są przewidywania na przyszłość?
Jak widzieliśmy w powyższym rankingu, populacja wszystkich miast z TOP 15, poza liderem zestawienia – Tokio, będzie się jedynie zwiększać. Ogromny przyrost notują miasta azjatyckie, co nie powinno nikogo dziwić. Organizacja Narodów Zjednoczonych jednak zakłada, że do 2030 roku w TOP 10 pojawi się miasto, które nie znalazło się w powyższym rankingu. Mowa o Lagos – największym mieście Nigerii, którego liczba ludności w ciągu niecałych 10 lat ma wzrosnąć do 24,2 miliona. Obecnie wynosi ona 14,9 miliona.
Bardziej odległe dane przedstawia w swoim raporcie Global Cities Institute. Ten instytut prognozuje, że w 2075 roku najludniejszym miastem będzie Kinszasa w Demokratycznej Republice Konga, a w 2100 roku wyprzedzi ją właśnie Lagos z przewidywaną liczbą ludności przekraczającą 88 milionów. Należy się więc spodziewać, iż w przyszłości to afrykańskie i azjatyckie miasta całkowicie zdominują ten ranking.
Warto zauważyć, iż już teraz w powyższym zestawieniu nie znalazło się żadne miasto z Europy, Stanów Zjednoczonych czy Australii. Na Starym Kontynencie prym wiedzie Moskwa – z liczbą 12,6 miliona mieszkańców zajmuje aktualnie 24 miejsce w rankingu, lecz prawdopodobnie do końca tego roku zostanie wyprzedzona przez Shenzhen.
Najbardziej zaludnione miasto Stanów Zjednoczonych – Nowy Jork, liczy sobie 8,2 miliona mieszkańców i zajmuje aktualnie 44 miejsce w rankingu, lecz prawdopodobnie do końca tego roku zostanie wyprzedzony przez Kuala Lumpur. Najbardziej zaludnionym miastem Australii jest z kolei Melbourne. Liczy sobie 5,1 miliona mieszkańców i zajmuje aktualnie 78 miejsce w rankingu, lecz najprawdopodobniej do końca tego roku zostanie wyprzedzone przez Addis Abeba, być może także przez Nairobi oraz Hanoi.
Najbardziej zaludnionym polskim miastem jest oczywiście Warszawa. Liczy sobie obecnie 1,8 miliona mieszkańców i zajmuje 277 pozycję w rankingu.