Spencer Elden, który jako dziecko pozował twórcy okładki albumu „Nevermind” Nirvany, złożył uaktualniony pozew, w którym wyraźniej wskazuje winę Kurta Cobaina i fotografa, Kirka Weddle’a. Chce dostać odszkodowanie za to, że wykorzystano go jako dziecko do pozowania nago.

Okładka kultowej płyty

Okładka „Nevermind” Nirvany z nagim niemowlakiem płynącym w kierunku jednodolarówki to ikona lat 90. i muzyki grunge, który to gatunek uprawiał zespół Cobaina. Możliwe, że nawet miliony fanów rocka nosiło ją na swoich koszulkach.

Problem w tym, że teraz stała się zarzewiem batalii sądowej. Spencer Elden, który widnieje na zdjęciu, to dziś dorosły mężczyzna. Postanowił pozwać zespół oraz osoby odpowiedzialne za powstawanie okładki.

Elden w pozwie, który trafił do sądu w Los Angeles, przekonuje, że jego „tożsamość oraz nazwisko na zawsze związane zostały z komercyjnym wykorzystywaniem seksualnym, którego doświadczył jako nieletni”. Twierdzi, że nie jest zadowolony z tego, że jego wizerunek był i nadal jest dystrybuowany na całym świecie. Co jednak ciekawe, wcześniej nie miał z tym problemu, a wręcz lansował się w social mediach, nie kryjąc, że to on jest pociesznym nirvanowym bobasem.

Do sądu trafiły uaktualnione dokumenty, w których Spencer krytykuje nieżyjącego od 1994 r. Kurta Cobaina i fotografa Kirka Weddle’a, odpowiedzialnego za okładkowe zdjęcie.

Prawnicy powołali się na cytaty z opublikowanych w 2002 roku dzienników Kurta Cobaina Elden na tej podstawie stwierdził, że wokalista i gitarzysta Nirvany chciał, aby okładka „Nevermind” miała seksualny wydźwięk. Dodaje, że fotograf Kirk Weddle po wykonaniu zdjęć na okładkę wykonał kolejną sesję, w której Elden przebrany był za Hugh Hefnera, czli założyciela Playboya.

Spencer Elden domaga się więc teraz odszkodowania po 150 tysięcy dolarów od każdej z oskarżonych stron (jest ich w sprawie aż 17) albo procesu przed ławą przysięgłych, w czasie którego ustalona zostanie wysokość odszkodowania. Do tego chce, jeśli proces wygra, pokrycia wszystkich kosztów adwokackich, a także zaprzestania wykorzystywania jego wizerunku w celach wskazanych w pozwie. Czy więc okłada kultowej płyty zostanie ocenzurowana?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments