TOP 10 – najdroższych samochodów na świecie

Udostępnij

Producenci samochodów luksusowych są w stanie zarzucić coraz to bardziej kuszące wabiki na kupujących markowe auta. Patrząc na niektóre z nich można poczuć przytłoczenie poprzez ich techniczną ekstrawagancje. Twoje oczy mogą zamigotać, gdy spojrzysz na ich ilość koni mechanicznych, a także niezbędne saldo w banku, które trzeba posiadać, by je kupić. Możesz szydzić z ludzi wydających kasę rzędu produktu krajowego brutto małego państewka na samochód, ale po prawdzie, jest bardzo, bardzo ciężko nie chcieć wiedzieć więcej o takich cacuszkach.

Specjalnie dla was zgromadziliśmy listę 10 najdroższych samochodów, które kiedykolwiek wyprodukowano!

10. Aston Martin Valkyrie

Ile kosztuje? $2.4 mln.

Aston Martin Valkyrie (zwany także Nebula) jest limitowaną produkcją hybrydowego sportowego auta, które zostało zaprojektowane przez brytyjskich producentów takich jak Aston Martin, Red Bull Racing i kilku innych. Wyprodukowanych będzie jedynie 150 takich jednostek. Auto ma mieć 1160 hp i rozpędzać się do setki w 2.5 sekundy.

9. Ferrari Sergio Pininfarina

Ile kosztuje? $3 mln.

Sześć z tych jednostek zostało zbudowanych w ostatnim czasie jako hołd dla wspaniałego  projektanta aut Sergio Pininfarina zmarłego w 2012 roku. Jest to też ukłon w stronę ulubionego projektu Ferrari, modelu 458 Viper z lat 60-tych i wczesnych 70-tych. Pojazd ten po raz pierwszy został zaprezentowany na genewskich targach samochodowych w 2013 roku i co tu dużo mówić – zrobił furorę. Pojazd może rozpędzić się do setki w zaledwie 3.4 sekundy. Jak wspomniano na początku, Ferrari zbudowało 6 takich egzemplarzy i wszystkie wyprzedały się w 2015 roku.

8. Bugatti Chiron Sport

Ile kosztuje? $3.5 mln.

Ten model wylądował w 2018 roku w pokazie samochodów w Genewie, szokując wszystkich z uwagi, iż jest pierwszą produkcją na świecie, gdzie wykorzystano cechę włókien węglowych w wycieraczkach przedniej szyby. Nie tylko takie nowinki zawitały w tym aucie, bo pojawił się w nim też silnik dysponujący mocą aż 1479 koni mechanicznych, a też bardzo lekka konstrukcja.

7. Lykan Hypersport

Ile kosztuje? $3.4 mln

Libańska firma „W Motors” stworzyła pierwszy samochód zaprojektowany i całkowicie zbudowany na Środkowym Wschodzie, a proces produkcji tego samochodu rozpoczyna się dopiero po zweryfikowaniu finansowym kupującego.

Pojazd ma wstawki z prawdziwego złota w siedzeniach. Są pewne nieścisłości co do ilości wyprodukowanych pojazdów, niektóre z raportów podają, iż skonstruowano od 4 do 7 jednostek. Ustalono, że co najmniej dwa zostały sprzedane. Pojawiła się również informacja, że policja z Abu Dhabi w 2015 roku zakupiła jeden z takich pojazdów.

6. McLaren P1 LM

Ile kosztuje? $ 3.6 mln.

McLaren P1 jest limitowaną produkcją sportowych hybryd typu plug-in wyprodukowaną przez brytyjską firmę McLaren Automotive. Samochód zadebiutował w 2012 roku na pokazie w Paryżu. Jego silnik ma pewną charakterystyczną cechę – jest pokryty szczerym złotem. Silnik ma pojemność 3.8 V8 o mocy 903 KM.  Zasięg samochodu to 480 km.

5. Lamborgini Veneno Roadster

Ile kosztuje? $ 4 mln.

Ten samochód jest absolutnie oszałamiający pod każdym względem i do dnia dzisiejszego nie jesteśmy przekonani, czy to nie jest przypadek pojazd kosmiczny, który ma zamiar przejąć kontrolę nad naszą planetą. Wydaje się wręcz nierealny. Jedyną rzeczą, która jest bardziej warta podkreślenia niż jego wygląd, to cena, bo ta wynosi aż 4 miliony dolarów.

Veneno jest szybki, co nie powinno być zaskoczeniem. Silnik 6.5 L, V -12 potrafi wyciągnąć, aż 8400 rpm i dostarczyć 750 koni mechanicznych. W efekcie rozpędza auto do setki tylko w 2.9 sekundy.

4. Koenigsegg CCXR Trevita

Ile kosztuje? $ 4.8 mln.

Koenigsegg wprowadza na naszą listę jako najdroższe auto model CCXR Trevita i jest to samochód, którego produkcję można określić jako jedną z najdroższych. Zadać sobie można podstawowe pytanie, dlaczego jest taki drogi. Nie przesadzając, samochód po prostu jest pokryty diamentami, a jak wiemy diamenty nie są tanie…

3. Mercedes-Benz Maybach Exelero

Ile kosztuje? $ 8 mln.

Maybach został wyprodukowany w 2004 roku. Gdyby uwzględnić inflację,  Exelero kosztowałby teraz około 10.1 mln dol. w USA. W tej wersji Maybacha występują tylko dwoje drzwi, co przekłada się na to, że ma mocny duży silnik o mocy 700 koni mechanicznych i podwójne turbo z V 12, a w środku liczne udogodnienia.

2. Rolls-Royce Sweptail

Ile kosztuje? $ 13.1 mln.

Rolls-Royce zbuduje ci wszystko, jeśli tyko masz na tyle gruby portfel, aby za to zapłacić. Sweptaila to jedyny egzemplarz typu coupe, który zamówiono na zlecenie inwestora. Jego projekt czerpie inspiracje z klasycznych i markowych modeli Rols-Royce jednocześnie pożycza linie od… światowych super jachtów. Praktycznie każda część tego samochodu jest unikatowa, a ukończenie projektu zajęło 4 lata, co tłumaczy czemu koszt tego luksusowego samochodu opiewa na 13 mln dolarów.

1. Bugatti La Voiture Noire

Ile kosztuje? $ 19 mln.

Należy przyznać marce Bugatti, że detronizuje słynna firmę Rolls-Royce. Jedyny w swoim rodzaju „La Voiture Noire” został zaprezentowany w 2019 roku na genewskim pokazie samochodów, gdzie był wystawiony, jako najdroższy nowy samochód kiedykolwiek wyprodukowany.

Francuski producent nie ujawnił dokładnie, ile kosztował jedyny egzemplarz tego samochodu, ale dzięki nieoficjalnym doniesieniom cenę podaje się jako 19 milionów dolarów. Oczywiście przy takich kwotach, nie wiadomo do chwili obecnej, kto go kupił. Niektórzy twierdzą że należy do poprzedniego właściciela Volkswagen Group – Ferdinanda Piecha, inni znowu wierzą, że należy do gwiazdy piłki nożnej Christiano Ronaldo, który dodał go sobie do swojej ekskluzywnej kolekcji aut.

Podczas gdy ustalenie właściciela auta pozostaje zagadką, jego specyfikacja jest dobrze znana.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również