Glapiński (NBP): Zasobność portfeli Polaków rośnie szybciej niż inflacja

1257
Adam Glapiński

Inflacja nie ma negatywnego wpływu na zasobność portfeli Polaków – przyznał podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) prof. Adam Glapiński dodając, że płace Polaków będą rosły w najbliższej przyszłości znacznie szybciej niż inflacja.

Pensje rosną szybciej niż ceny konsumpcyjne

Odnosząc się do ostatnich odczytów inflacji, których wartości zauważalnie przekraczają górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego NBP, Adam Glapiński wskazał, iż gdyby nie wzrost cen administrowanych i paliw to inflacja byłaby w pełni zgodna z celem NBP.

– Oznacza to, że krajowe czynniki popytowe, które są kluczowe z punktu widzenia polityki pieniężnej nie generują nadmiernej inflacji – wskazał Glapiński dodając, abyśmy pamiętali, żenasza gospodarka jest w specyficznym momencie. Odrabia dopiero pandemiczne straty. O żadnym przegrzaniu nie ma mowy.

Prezes NBP uważa także, żeinflacja nie ma negatywnego wpływu na zasobność portfeli Polaków.

– Mówię coś przeciwnego do tytułów w mediach. Inflacja jak dotąd nie ma negatywnego wpływu na zasobności portfeli Polaków. Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja. Dotyczy to także tych najmniej zarabiających, bo istotnie rośnie także płaca minimalna. Podkreślam to bardzo mocno – zasobność portfeli Polaków rośnie szybciej niż inflacja i dotyczy to także najmniej zarabiających – wskazał Glapiński.

W jego ocenie, utrwalenie się ożywienia gospodarczego pozytywnie wpłynie na koniunkturę i dynamika cen w przyszłym roku będzie niższa niż obecnie.

PKB Polski będzie rosnąć w tempie 5 proc. rocznie

Odnosząc się do wzrostu gospodarczego wskazał on, że przy założeniu, iż następne fale pandemii nie będą wpływać na aktywność gospodarczą, to możemy oczekiwać, że Polska gospodarka będzie przez kolejne lata rosnąć w bardzo szybkim tempie.

Najnowsza projekcja Narodowego Banku Polskiego przewidują, że dynamika wzrostu gospodarczego Polski będzie plasować się na przestrzeni trzech najbliższych lat na poziomie 5 proc.

– To byłby zupełnie nadzwyczajny okres dla Polskiej gospodarki, nie przeżyliśmy takiego w ostatnich latach. Byłby to okres dynamicznego rozwoju, zbliżania się do krajów rozwiniętych. Rósł będzie poziom życia. Mam nadzieję, że taki scenariusz będzie się realizował, ale wciąż jest dużo znaków zapytania z powodu trwającej pandemii – wskazał Glapiński przypominając, że mamy cały czas bardzo wysoką niepewność dotyczącą kolejnej fali pandemii. A przez to kolejnej fali zawirowań koniunktury, inflacji itp.

Jest zbyt wcześnie by podnosić stopy proc.

Fakt ten sprawia, że Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej nie będą spieszyć się z decyzjami o ewentualnym zacieśnieniu monetarnym. Prezes NBP wskazał, iż Rada nie będzie posługiwać się decyzjami dotyczącymi polityki pieniężnej aby obniżać tegorocznej inflacji, która w większości ma zewnętrzne przyczyny wynikające z szoków podażowych.

– Nie możemy zakłócać dopiero co rozpoczętego ożywienia pandemicznego pochopnym działaniem, które i tak tej inflacji nie obniży – wskazał prezes NBP dodając, że najlepszym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki jest utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie i kontynuowanie wszystkich działań, które podjął NBP.

Zaznaczył on również, że aby RPP zdecydowała się na zacieśnianie polityki pieniężnej, spełnione musiałyby zostać pewne warunki.

– Po pierwsze musimy mieć pewność, że sytuacja pandemiczna nie będzie zaburzać aktywności gospodarczej w sposób gwałtowny. Po drugie, prognozy musiałyby pokazywać ryzyko trwałego przekroczenia górnej granicy odchylenia od celu. No i po trzecie inflacja musiałaby być wiedziona szybkim wzrostem popytu przy mocnym rynku pracy – zapewnił Adam Glapiński gwarantując, że te trzy warunki sprawią, że RPP natychmiast przymierzy się do procesu zacieśniania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments