The Blue Technology Barometer

476

Choć staramy się być coraz bardziej ekologiczni, to jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że lata zaniedbań doprowadziły do poważnych zanieczyszczeń mórz i oceanów. Powstają tak wielkie skupiska morskich śmieci, które są większe niż wiele krajów! Na całe szczęście wprowadzenie nowoczesnych technologii, które znacząco wykraczają poza gry hazardowe 777, jest szansą na ratunek dla wielu ekosystemów.

Konieczne zmiany

W ostatnim czasie powstało i nadal powstaje coraz więcej nowych firm, które zajmują się opracowywaniem nowoczesnych technologii, stworzonych w jednym konkretnym celu – zwalczania skutków zmian klimatycznych dla ekosystemów morskich. Przykładem może być firma WaveKiller, która wykorzystuje systemy sprężonego powietrza do tworzenia specjalnych „ścian” bąbelków o grubości do 50 stóp. Są one w stanie chronić przed erozją i oddzielać od morskiej wody odpady oraz wycieki oleju. Z kolei firma Ocean Cleanup rozkłada specjalny system barek wzdłuż rzek w Azji Południowo-Wschodniej, których celem jest zebranie ton odpadów, zanim te trafią na morze. Firmy Saildrone i WasteShark budują i rozmieszczają floty autonomicznych dronów, które kursują po oceanach, zbierając dane meteorologiczne i morskie, jak i lokalizują czy zbierają śmieci.

Pokazuje to, że mamy nie tylko efektywne, lecz i coraz bardziej zróżnicowane podejścia do walki z degradacją mórz. Toczymy zatem wojnę o zdrowie oceanów na wielu różnych frontach. Nie od dziś wiadomo także, że wysokie poziomy emisji dwutlenku węgla zwiększają temperaturę powietrza i wody, co z kolei powoduje topnienie polarnych pokryw lodowych. Już teraz wedle badań NASA globalny poziom mórz wzrośnie o pół centymetra rocznie do 2100 roku.

Konieczne zatem jest stawienie czoła wyzwaniom związanym z ociepleniem. Bardzo zagrożone są dziś siedliska przybrzeżne. Trzeba wiedzieć, że w miarę cofania się i degradacji linii brzegowych świata, domy i środki utrzymania jednej trzeciej ludności świata, która mieszka wzdłuż takich wybrzeży, prawdopodobnie ulegną nieodwracalnemu zniszczeniu. Kolejnym problemem są globalne dostawy żywności. W czasie pandemii transport oceaniczny i rybołówstwo komercyjne skoczyły na jeszcze wyższe poziomy, co jest kolejnym zagrożeniem dla ekosystemów.

Rosnące zapotrzebowanie konsumentów i nasze różne niepowodzenia w zakresie recyklingu i gospodarowania odpadami sprawiły, że tylko w ostatnim czasie dodaliśmy aż 8 milionów ton tworzyw sztucznych do już obecnych ponad 150 milionów ton w naszych oceanach. Już dziś plastikowe odpady oceaniczne wpływają na różne gałęzie przemysłu, jak i są zagrożeniem dla globalnej ekologii. Obecne i przyszłe odpady z tworzyw sztucznych zmieniają się w mikrodrobiny plastiku, które przenikają do łańcuchów żywnościowych.

Nowy raport

Fachowa strona naukowa MIT Technology Review Insights postanowiła w związku z tym uruchomić globalną inicjatywę badawczą o nazwie The Blue Technology Barometer. Dzięki niej będzie starała się ocenić, w jaki sposób nowe technologie są wdrażane w celu oczyszczenia naszych oceanów, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla czy zwiększenia zrównoważenia w przemyśle morskim.

Badania mają objąć ponad 50 krajów i terytoriów przybrzeżnych na całym świecie. Mają obejmować dane pochodzące z prognoz z kilkudziesięciu źródeł. Analizie mają być poddawane także krajowe i międzynarodowe wysiłki na rzecz wdrażania technologii, regulacji i rozwiązań komercyjnych. Jest to świetna szansa na to, by nie tylko ocenić wysiłki poszczególnych krajów, firm, lecz także zwrócić uwagę na te miejsca, regiony, gdzie pomoc będzie najbardziej potrzebna. Mamy zatem nadzieję, że The Blue Technology Barometer okaże się katalizatorem do kolejnych zmian, inwestycji w tej dziedzinie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments