Nowa technologia wykrywania i usuwania guzów nowotworowych

0
Nowotwór

Badania naukowe przede wszystkim mają zmieniać nasze życie, dbać o nasze zdrowie. Ogromnym wyzwaniem jest walka z nowotworami, które stają się częstą przyczyną zgonów na świecie. Naukowcy opracowują nowe technologie, które mają zajmować się wykrywaniem czy leczeniem guzów. Jednym z przełomów mogą być badania prowadzone przez University of Warwick.

Nadchodzi rewolucja?

Niedawno zaprezentowana została nowa technologia, która ma stanowić połączenie specjalnych sond wykrywających guzy nowotworowe przez skórę oraz robotów chirurgicznych. W niedługim czasie ma być ona dokładnie opracowana i wprowadzona do szpitali, za co mają odpowiadać naukowcy z University of Warwick. Projekt o nazwie Terabotics ma wykorzystywać innowacyjne sondy, które emitują promieniowanie terahercowe, a ono z kolei zajmuje się skanowaniem ewentualnych guzów znajdujących się pod ludzką skórą. Z kolei roboty chirurgiczne dzięki zebranym danym będą o wiele skuteczniejsze w usuwaniu guzów u osób chorujących na raka skóry i jelita grubego. Naukowcy oczywiście z nadzieją patrzą na to, że och udane próby mogą doprowadzić do wręcz natychmiastowej diagnozy pacjentów, jak i również krótszego czasu czekania na zaplanowaną operację.

Projekt ten pewien czas temu został dofinansowany kwotą 8 milionów funtów w ramach brytyjskiego działu badań i innowacji. Stanowi on współpracę między uniwersytetami w Warwick, Leeds, Coventry i Warwickshire oraz Exeter. Jest to pięcioletni projekt, który ma ruszyć we wrześniu 2021 roku. Jego zadaniem jest przede wszystkim finalne sprawdzenie technologii na pacjentach korzystających z usług onkologicznych w szpitalach w Coventry, Warwickshire oraz w Leeds.

Naukowcy wykorzystają badania nad promieniowaniem terahercowym lub promieniami T. Według wcześniejszych testów nowe urządzenia będą możliwe do wykrywania specyficznych i zazwyczaj niezauważalnych gołym okiem zmian w zewnętrznych warstwach skóry. Niezwykle istotne jest to, że ta technika została już przetestowana na zdrowych ochotnikach. Tymczasem niedługo czeka nas pierwszy raz, kiedy będzie badana także na pacjentach, którzy znajdują się w fazie leczenia. Projekt ma za zadanie ocenę skuteczności samej technologii T-ray w wykrywaniu nowotworów w porównaniu ze standardowymi metodami, z jakich dziś korzystamy.

W przypadku pacjentów chorujących na raka skóry wspomniana sonda THz będzie miała na celu zobrazowanie widocznego guza i otaczającego go obszaru, aby lepiej określić rozmiar oraz obszary wokół guza. Umożliwi to lekarzom usunięcie całego guza już przy jednej operacji, zabiegi, zamiast stopniowo. Zdecydowanie przyspieszy to także inne procedury związane z leczeniem czy rehabilitacją. W pierwszej kolejności sondy T-ray mają być dostosowane do pracy z chirurgicznymi robotami, jak i również mają zbierać jak najwięcej danych dla naukowców. W następnej kolejności ma nastąpić okres testowania tej technologii już na samych pacjentach, którzy już mają rozpoznaną chorobą nowotworową bądź znajdują się w grupie zagrożenia.

Badania i wprowadzenie nowej technologii są na tyle ważne, że tylko w samej Wielkiej Brytanii każdego roku wykrywanych jest ponad 150 000 nowych przypadków raka skóry, a na całym świecie jest to kilka milionów. Ponadto przyjmuje się, że u 1 na 15 mężczyzn, u 1 na 18 kobiet w Wielkiej Brytanii w przyszłości zostanie wykryty rak jelita. Już teraz na Wyspach odpowiada on za drugą najczęstszą przyczynę zgonów wśród chorób nowotworowych. Zdaniem lekarzy nowa technologia zapewnić może zupełnie nowy obszar diagnostyki i skok w dziedzinie wykrywania, leczenia, jaki w latach 80. XX wieku zapewnił rezonans magnetyczny. W przyszłości nie tylko pomoże to lekarzom i pacjentom, lecz także zmniejszy czas oczekiwania i koszty, a same procedury chirurgiczne będzie można o wiele lepiej planować, a ich skuteczność w leczeniu pacjentów znacząco wzrośnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments