Kto jest liderem opozycji?

Udostępnij

W najnowszym badaniu opinii publicznej Polacy oceniali, kto ich zdaniem jest liderem opozycji. Okazuje się, że faworytem jest szef PO – Donald Tusk.

Lider opozycji

Z najnowszego sondażu opracowanego przez SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że Polacy uważają, że na czele opozycji stoi (z wynikiem 28,8 proc.) przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Na drugiej pozycji znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Tyle że wskazało go tylko 8,4 proc. respondentów. Na 3. pozycji mamy Krzysztofa Bosaka, którego popiera w tej roli 6,3 proc. ankietowanych. Dopiero. dalej znalazł się Szymon Hołownia z wynikiem 6,1 proc.

Na listę trafili jeszcze Władysław Kosiniak-Kamysz, którego wskazało 2,8 proc badanych oraz Włodzimierz Czarzasty – 2,5 proc. 4,5 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi: „inny polityk”. Najwięcej uczestników badania, bo aż 40,6 proc., nie ma tej sprawie żadnej opinii.

W podobnym sondażu z kwietnia, czyli jeszcze przed powrotem Donalda Tuska do polskiej polityki, pozycję lidera opozycji podzielili między sobą Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia. Wówczas obu polityków wskazało po 19,1 ankietowanych. Z kolei w sierpniu, w pierwszym takim sondażu po ponownym objęciu sterów PO przez Tuska, byłego premiera wskazało 31,1 proc badanych.

Gra o tron

Wielu dziennikarzy i polityków uważa, że kolejne, przedterminowe, wybory do Sejmu i Senatu czekają nas już wiosną 2022 r. Jeśli byłoby to prawdą, wtedy przekonalibyśmy się, że czy Tusk zdoła faktycznie na tyle mocno i w udany sposób zjednoczyć opozycję, by ta wygrała w końcu z PiS-em.

Jak na razie jednak sondaże poparcia dla partii sugerują, że jest to mało realny scenariusz. W tych ostatnich to partia Kaczyńskiego wygrywa i ponownie rośnie w siłę.

Jak zaś radzi sobie PO i jej koalicjanci? Ugrupowanie znów jest najsilniejszą siłą polityczną po PiS-ie, ale nic nie wskazuje na to, by miało szanse prześcignąć w tym wyścigu Zjednoczoną Prawicę (dziś: PiS i Solidarna Polska). Tym bardziej, że tzw. „efekt Tuska” zniknął i przestał „pompować” Platformę, co miało miejsce jeszcze kilka tygodni temu.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również