Tanie kredyty ożywiły popyt. To dlatego ceny mieszkań wzrosły

Udostępnij

W ostatnim odcinku „Kawa z Agentem” Amanda Postolska wyjaśniła, jak nowy rządowy program na tańszy kredyt wpłynie na sytuację na rynku nieruchomości. Czy popyt przewyższy podaż? Zainteresowanie mieszkaniami na bezpieczny kredyt 2-procent rośnie. Możemy spodziewać się wzrostu cen mieszkań nawet o 10% przez najbliższy rok.

Rosnący popyt na mieszkania

Kredyt 2-procent wzbudza ogromne zainteresowanie i coraz więcej osób myśli o zakupie mieszkania. Tanie kredyty ożywiły popyt. Amanda Postolska zaznacza, że bezpieczny kredyt 2 to tylko nazwa, a nie rzeczywisty koszt kredytu, który zaciągamy. Klienci wręcz rzucili się na te kredyty. Wszystko dlatego, że nie ma konkretnych limitów, a osoby zainteresowane kredytem mogą zapożyczyć się na naprawdę wysokie kwoty. Zmniejszyły się też restrykcje banków odnośnie tego, kto otrzyma kredyt.

Naprawdę szybko wzrosło zainteresowanie klientów mieszkaniami, które są objęte nowym programem rządowym. Beneficjenci pytają przede wszystkim o mieszkania w cenie do 700 tys. zł. Klienci już teraz powinni szukać odpowiednich ofert, ponieważ popyt przewyższa podaż.

Amanda Postolska przytacza wypowiedź jednego z deweloperów z Poznania. Deweloper przyznaje, że już teraz ma podpisane ponad 400 umów rezerwacyjnych. Co ciekawe wzrosło zainteresowanie również większymi lokalami. Coraz więcej osób pyta o mieszkania trzypokojowe. A jakie będą limity, jeżeli chodzi o kredyty 2-procent?

Warto wiedzieć, że limity nie będą dotyczyły tego, ile metrów ma dane mieszkanie ani ceny metra kwadratowego. W ramach programu określona jest maksymalna kwota kredytu. Singiel może wziąć kredyt na 500 tys. zł, a rodzina na 600 tys. zł. Określona została również maksymalna kwota wkładu własnego, która wynosi 200 tys. zł.

Jak wysoko ceny mieszkań mogą pójść do góry?

Ceny mieszkań idą w górę wraz z nowym programem bezpieczny kredyt 2 procent. Tak się dzieje w każdym przypadku, kiedy popyt wzrasta, podaż również rośnie. W ciągu roku możemy spodziewać się, że ceny mieszkań pójdą do góry o około 5% do nawet 10%. Jakie mieszkanie będzie można kupić dzięki nowemu programowi?

Przy racie kredytu 1,5 tys. zł na miesiąc będzie można kupić mieszkanie do 52 metrów kwadratowych w Sosnowcu. Natomiast w Warszawie za taką ratę kredytu na miesiąc można kupić mieszkanie o wielkości 22 metrów kwadratowych.

Warto pamiętać, że program nie wywoła wielkiego bumu na rynku nieruchomości. Jest skierowany do tak naprawdę wąskiej grupy osób. Mieszkanie w ramach programu bezpieczny kredyt 2 procent mogą kupić osoby, które nigdy nie miały domu ani mieszkania i nie ukończyły 45 roku życia. Amanda Postolska zauważa, że to ogromna szansa dla osób młodych.

Zwiększony popyt utrzyma się najprawdopodobniej przez kolejne 12 miesięcy. Po tym czasie zainteresowanie zacznie spadać. Warto pamiętać, że mieszkania w ramach nowego programu można kupić z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Największym ograniczeniem będzie znalezienie mieszkania mieszczącego się w kwocie kredytu, a także to, jaką kwotę będzie w stanie co miesiąc spłacić klient.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również