Ruszył program Bezpieczny Kredyt 2% – klienci szturmują banki

Udostępnij

Klienci zainteresowani wsparciem w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent już od wczoraj mogą składać wnioski w wybranych bankach.

Zainteresowanie jest ogromne – Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podczas konferencji prasowej poinformował, że w poniedziałek do banków, które uczestniczą w programie Bezpieczny Kredyt, zgłosiło się około 12 tysięcy osób.

Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2% Przepływ pieniędzy do banku

Minister Waldemar Buda dodał, że część klientów przyszła w poniedziałek, aby od razu złożyć wniosek, a część – by pobrać formularze lub zebrać potrzebne informacje.

Zgłoszenie się do banku w sprawie programu Bezpieczny Kredyt 2 procent jeszcze nie oznacza zatem złożenia wniosku, ale dla porównania warto przypomnieć, że przez cały maj we wszystkich bankach potencjalni kredytobiorcy złożyli tylko 22 tysięcy wniosków o hipotekę. Zainteresowanie jest zatem ogromne.

Waldemar Buda zaznaczył jednak przy tym, że pośpiech nie jest konieczny. Minister Rozwoju i Technologii zapewnił, że wszyscy, którzy w 2023 roku złożą wniosek kredytowy, będą mogli z tego programu skorzystać. Nie będzie tutaj żadnych limitów dotyczących budżetu i metrażu.

Które banki uruchomiły już nabór wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%?

Program Pierwsze Mieszkanie, w którego skład wchodzi Bezpieczny Kredyt 2 procent, w swojej ofercie mają już PKO Bank Polski, Pekao, Alior, VeloBank oraz SGB-Bank.

Bezpieczny Kredyt 2 procent – podstawowe informacje

Bezpieczny Kredyt 2% polega na tym, iż budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu, po 5 latach będzie ono podlegało rewizji), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Zgodnie z ustawą Bezpieczny Kredyt 2 procent nie może zostać zaciągnięty na okres krótszy niż 15 lat. Maksymalna wysokość kredytu na pierwsze mieszkanie to 500 tysięcy złotych, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tysięcy PLN.

Z kolei wkład własny w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% nie będzie mógł być wyższy niż 200 tysięcy złotych. Co ciekawe, w przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego – oznacza to, że kredyt ten można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego. kredyt hipoteczny

Bezpieczny Kredyt 2 procent można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Rozwiązanie to jest także przeznaczone dla osób, które chcą kupić swój pierwszy dom jednorodzinny lub rozpocząć jego budowę. Co istotne, nie obowiązuje tutaj żaden limit ceny za metr kwadratowy.

W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu oprocentowanie wyniesie dla kredytobiorcy 2% powiększone o marżę, prowizję i inne ewentualne opłaty bankowe. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych – czyli malejących rat kapitałowo-odsetkowych.

Oznacza to, że będziemy startować z wysokiego poziomu, a następnie rata będzie spadała w ciągu 10 lat tak, żeby gdy państwo przestanie dopłacać do kredytu, ta rata zbytnio nie wzrosła.

Warunki Bezpiecznego Kredytu 2 procent po 10 latach

Po zakończeniu dziesięcioletniego programu na zmianę wysokości rat może wpłynąć:

  • Łączny okres kredytowania, który został ustalony na początku (im będzie on krótszy, tym większa część zostanie spłacona przez kredytobiorcę)
  • Aktualny poziom stóp procentowych

Jeśli po wspomnianym dziesięcioletnim okresie dopłat od państwa raty jednak znacząco wzrosną, będzie można starać się o wydłużenie okresu spłaty kredytu o kolejne pięć lat. Ustawa gwarantuje, że wszyscy kredytobiorcy będą mogli w takiej sytuacji liczyć na to, iż ich wniosek będzie rozpatrzony indywidualnie.

Do kiedy będzie można zaciągnąć Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent ma funkcjonować do 31 grudnia 2027 roku. Premier Morawiecki zapowiedział już jednak, że w grę wchodzi możliwość jego przedłużenia. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że w zależności od wysokości kwot dopłat, państwo będzie mogło sfinansować rocznie od 30 do 40 tysięcy kredytów

Kto może skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Bezpieczny Kredyt 2 procent to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania. Zgodnie z ustawą, Bezpieczny Kredyt z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia. Z kolei, jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. kredyt hipoteczny

Bezpieczny Kredyt 2 procent może być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu.

Co jednak bardzo istotne, prawa do Bezpiecznego Kredytu 2 procent nie pozbawia odziedziczenie jednego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego w udziale nie wyższym niż 50%, jeżeli spadkobiercy nie zamieszkują w nich od co najmniej 12 miesięcy.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również