Taktyczne zegarki wojskowe – jak dobrze wybrać?

0
zegarki wojskowe

Służysz w jednostce mundurowej lub może lubisz obozy survivalowe i adrenalinę, która towarzyszy kolejnym wyzwaniom? Bez względu na pracę i pasje, jeżeli kochasz outdoor, powinieneś zaopatrzyć się w profesjonalny, taktyczny zegarek sportowy. Jakie cechy i funkcje powinno posiadać takie urządzenie i jak znaleźć dla siebie najlepszy model, spośród wielu pulsometrów dostępnych na rynku?

Jak wybrać zegarek wojskowy?

Przede wszystkim, postaw na sprawdzonych producentów, którzy dają gwarancję najwyższej jakości produktów znajdujących się w ich portfolio. Amerykańska firma Garmin, światowy lider w dziedzinie mobilne nawigacji oraz urządzeń dla sportowców w swojej ofercie posiada model zegarka Garmin Tactix. To idealny wybór, jeżeli szukasz towarzysza , który wytrzyma z Tobą wszystkie trudy podróży.

Odporna konstrukcja i wytrzymała bateria

Dobry zegarek wojskowy musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Większość tańszych modeli konkurencji jest wykonana z polimeru, który nie daje wystarczającej ochrony w przypadku uderzenia o kamień lub metal i szybko zauważymy na nich zarysowania. Pulsometr Instinct został wykonany z najwyższej jakości komponentów, w tym stali pokrytej diamentopodobną powłoką DLC oraz szkła szafirowego odpornego na zarysowania. Wysoka klasa wodoszczelności (10 ATM) gwarantuje, że zegarek nadaje się zarówno do marszu podczas deszczowej pogody, jak i wykonywania treningów pływackich.

To jednak nie wszystko. Producent zapewnia, że jego pulsometr spełnia wymagania narzucone przez wojskową normę wytrzymałości MIL-STD-810G. W praktyce oznacza to odporność na wstrząsy, zapylenie, wilgoć oraz działanie mgły.

Mocna obudowa to jednak nie wszystko. W końcu nic nie przyjdzie nam z tej wytrzymałości, jeżeli w trakcie wykonywania zadania zegarek rozładuje się. Na szczęście z zegarkiem Instinct raczej nam to nie grozi. W trybie podstawowym urządzenie wytrzymuje do 21 dni bez ładowania. Tryb GPS pozwala korzystać z nawigacji satelitarnej przez 60 godzin w trybie dokładnym lub nawet do 46 dni z włączoną opcją wycieczki. Garmin jako pierwszy producent zegarków sportowych zastosował w swoich modelach także soczewkę fotowoltaiczną, która dodatkowo wydłuża czas działania akumulatora o kilka godzin lub nawet kilkanaście dni (w zależności od trybu).

Funkcje outdoorowe

Taktyczne zegarki wojskowe Garmin wyróżniają się na tle konkurencji dostępem do wielu opcji przydatnych w nieznanym terenie. Na jakie opcje możemy liczyć?

Przede wszystkim przydatna okazuje się nawigacja satelitarna. Im więcej GNSS obsługuje dany model, tym dokładniej zostanie odwzorowany nasz ślad. Wysokiej klasy zegarki współpracują z GPS, GLONASS oraz GALILEO. Dodatkowo zegarek Tactix wspiera interaktywną mapę topograficzną oraz szereg funkcji pomocniczych jak planowanie trasy powrotnej, odwzorowanie poszczególnych punktów czy podwójny układ współrzędnych.

Jeżeli zegarek wojskowy ma nam naprawdę pomóc, powinien posiadać funkcje typowe dla danej aktywności. Modele Garmin prezentują szereg unikalnych funkcji jak współpraca z noktowizorem, ukrycie zegarka poprzez wyłączenie łączności bezprzewodowej, nawigowanie po skoku ze spadochronem. Nawigowanie w terenie jest dodatkowo wspierane przez czujniki ABC (wysokościomierz, barometr i kompas).

Funkcje treningowe

Wysokiej klasy zegarek wojskowy powinien także pomóc nam w utrzymaniu doskonałej formy sportowej. Po raz kolejny model Instinct przełamuje standardy i pokazuje, jak bardzo kompleksowe podejście do tematu aktywności fizycznej ma producent.

Oprócz standardowego już pomiaru tętna z nadgarstka, Instinct wspiera wiele dyscyplin sportowych, zbiera komplet danych pozwalających na szczegółową analizę potreningową oraz wylicza efektywność ćwiczeń i wydolność naszego organizmu. Animowane wskazówki pomagają wykonać trening nawet tam, gdzie nie mamy dostępu do profesjonalnego sprzętu. Wbudowany pulsoksymetr nie tylko monitoruje wydolność układu oddechowego, ale śledzi aklimatyzację do zmian wysokości. Dzięki temu będąc w górach, możemy trenować mądrzej i szybciej osiągniemy rezultaty.

Dlaczego warto wybrać akurat taktyczny zegarek wojskowy?

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego zegarek taktyczny w wielu sytuacjach sprawdzi się lepiej, niż typowe, sportowe modele? Przede wszystkim modele wojskowe posiadają bardziej rozbudowane funkcje nawigacyjne. To kluczowe kiedy przebywamy w nieznanym terenie. Są także znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia niż większość pulsometrów biegowych. Może nie są równie lekkie, ale wyższą masę rekompensują doskonałe jakościowo materiały i szereg funkcji, dzięki którym poczujemy się pewniej. Nie tylko podczas wojskowej misji, ale także na górskiej wyprawie czy polowaniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments