Na co Polacy wydają premie świąteczne?

465

Koniec roku to okres, w którym firmy przygotowują świąteczne benefity dla pracowników. W tym roku 44% przedsiębiorstw zamierza wypłacić premię okolicznościową. To o blisko 10 punktu procentowych więcej niż rok temu. Według ekspertów, jest to wypadkowa lepszej oceny kondycji finansowej firm. Po pierwsze, tegoroczne budżety mogą pozwolić dużym firmom na więcej. Ponadto, jednocześnie jest to pośrednia, choćby symboliczna odpowiedź na presję płacową ze strony pracowników. Wobec trudności w pozyskaniu kandydatów do pracy pracodawcy uruchamiają wszystkie swoje pomysły na to, aby wpłynąć na obniżenie rotacji pracowników w firmach.

Na jakie premie i bonusy mogą zatem liczyć pracownicy z okazji tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia? Na co zamierzają je przeznaczyć? Przekonamy się poniżej:

Świąteczne premie i bonusy dla pracowników Premia z okazji świąt dla pracowników

36% firm zamierza ufundować pracownikom bony podarunkowe. Dodatkowo, zatrudnieni w 29% przedsiębiorstw mogą liczyć na upominki dla siebie i swoich rodzin. ⅓ pracodawców planuje przeznaczyć na benefity świąteczne od 100 do 300 złotych w przeliczeniu na pracownika. Z drugiej strony wzrosła także liczba firm, które planują wydać powyżej 500 PLN w przeliczeniu na pracownika. Obecnie jest ich 22%. Jeszcze większa jest grupa pracodawców, którzy planują wydać na ten cel od 300 do 500 złotych – liczy ona aż 26% przedsiębiorstw.

Okolicznościowe premie świąteczne w 75% firm będą przyznawane wszystkim pracownikom, ale w 65% przedsiębiorstw, które planują taką inicjatywę, kwota będzie zróżnicowana ze względu na stanowisko i dział. W przypadku bonów towarowych w 87% firm trafią one do wszystkich zatrudnionych. Jednak tu także najczęściej ich wartość będzie zależała od stanowiska i działu, w którym pracuje dany pracownik.

Co ważne, zaledwie 13% firm nie planuje żadnych działań związanych z bonusami świątecznymi.

Premie świąteczne w dużych sieciach handlowych

Auchan

Sieci handlowe chętnie chwalą się oferowanymi premiami świątecznymi dla pracowników. Zacznijmy od Auchan. Pracownicy sklepów i sprzedaży internetowej w tej sieci dostaną bony zakupowe o wartości 700 złotych. Kwota ta jest o 40% wyższa niż w ubiegłym roku. Auchan oferuje także doładowania kart zakupowych w wysokości kilkuset złotych (wartość jest uzależniona od sytuacji socjalnej pracownika), bony pracownicze (wysokość zależy od stażu pracy) oraz stały rabat 5% na zakupy z kartą Skarbonka. Łączna wartość benefitów świąteczno-noworocznych wyniesie średnio 1200 PLN na pracownika.

Netto

Netto przed świętami da pracownikom zasilenia kart Sodexo. Przyznawane są one wszystkim pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, niezależnie od stanowiska, jakie zajmują, a wysokość zasilenia wynosząca maksymalnie 500 złotych, wynika z poziomu wynagrodzeń. Oznacza to, że największe wartościowo zasilenie trafia do pracowników z mniejszym wynagrodzeniem.

Aldi

Pracownicy dyskontów sieci Aldi mogą liczyć w grudniu na karty przedpłacone na zakupy w sklepach sieci o wysokości 200 złotych. Dodatkowo za brak nieobecności w pracy w sezonie świątecznym kolejne 200 PLN na zakupy mają dostać też w styczniu.

Lidl

Z kolei sieć Lidl chwali się, że z okazji Świąt Bożego Narodzenia doładowała ona konta pracowników w aplikacji Lidl Plus kwotą 800 złotych. Ponadto, firma rozdaje również świąteczne paczki dla ponad 20 tysięcy dzieci pracowników do lat 13. Jak informuje Lidl Polska, firma postanowiła także zróżnicować prezenty, biorąc pod uwagę wiek dzieci. W ten sposób powstały cztery rodzaje paczek z uwzględnieniem odmiennych potrzeb i upodobań maluchów.

Biedronka

Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w sieci Biedronka, gdzie paczki świąteczne otrzymują zarówno pracownicy, jak i ich dzieci. Jak zapowiadała sieć, pracownicy otrzymają walizki kabinowe, które będą zawierać komplet ręczników, kosmetyczki i słodycze. W paczkach dla dzieci będą książeczki, gry, słodycze czy puzzle. Oprócz tego pracownicy dostają e-kody zasilane przez Biedronkę, a ich wysokość ma być zależna od dochodów pracowników. Według nieoficjalnych danych wysokość tej premii wynosi średnio 1000 złotych.

Ikea

Wypłacaniem jeszcze wyższych premii świątecznych chwali się Ikea. Na ten cel firma zamierza wydać w naszym kraju aż 36 milionów złotych. Ile będzie wynosić premia? Ma stanowić ona odpowiednik jednej miesięcznej pensji.

Pozostałe sieci handlowe bez szczegółowych danych

Na premie świąteczne mogą również liczyć pracownicy sieci Kaufland i Carrefour, lecz ich wysokość nie została do dziś ujawniona.

Na co Polacy wydają premie świąteczne? Mężczyzna wydaje swoją premię na prezenty świąteczne

Jak nietrudno się domyślić, premie świąteczne zostają w zdecydowanej większości wydane na… świąteczne zakupy. W tym roku Polacy zamierzają wydać na Święta Bożego Narodzenia aż 2129 złotych na osobę, czyli o 200 złotych więcej niż rok temu. Wzrost wydatków wynika głównie z rekordowej w XXI wieku inflacji konsumenckiej – wyższe ceny w sklepach zauważa obecnie już 4 na 5 naszych rodaków. Warto dodać, że równocześnie 42% Polaków ocenia swoją sytuację finansową gorzej niż w roku ubiegłym, a w przypadku 37% osób nie uległa ona zmianie.

W konsekwencji, 75% polskich konsumentów zamierza sfinansować Święta Bożego Narodzenia ze swoich bieżących dochodów – czyli pensji i właśnie premii świątecznej. Tylko co czwarta osoba planuje sięgnąć do oszczędności i w zdecydowanej większości dotyczy to osób poniżej 25. roku życia. Po części wynika to z faktu, że wiele młodszych osób nie pracuje na etacie, nie są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę i w efekcie żadnych premii świątecznych nie otrzymują.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments