Szymon Hołownia: nie potrzebujemy Tuska

0
Donald Tusk

Donald Tusk mógłby odegrać rolę w polskiej polityce, ma kapitał, którym może dysponować; ale zachęcałbym, żeby myśleć w innych kategoriach – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Dodał jednak, że polska scena polityczna nie potrzebuje Tuska.

Hołownia nie chce powrót Tuska

– Sądzę, że Donald Tusk mógłby odegrać rolę w polskiej polityce, ma kapitał, którym może dysponować. Ale zachęcałbym, żeby myśleć w innych kategoriach. Wszystkie białe konie padły. Nikt na białym koniu już nie wróci – powiedział Hołownia w rozmowie opublikowanej w czwartkowym „Super Expressie”.

Dodał, że „jeśli teraz chcesz coś budować, to musisz szukać metod partnerskiej współpracy”.

– Nie wydaje mi się, żebyśmy potrzebowali Mesjasza, jakiegoś taty, jakiegoś integratora, który przyjdzie i nas wszystkich spotka. Bo my wszyscy mamy swoje rozumy i swoich wyborców. Potrzebujemy natomiast merytorycznej rozmowy. I chciałbym, żeby Donald Tusk powiedział jasno, czy wraca i jakie miejsce zajmuje. Wtedy natychmiast siadamy do stołu, tak jak z innymi, i jasno mówimy co możemy zrobić wspólnie – powiedział.

Przyznał też, że o Tusku myśli z szacunkiem. Wbił jednak byłemu premierowi szpilkę. Dodał bowiem, że myśli, jak wielkie ma szczęście, że sam już zdecydował, po której stronie jest i nie musi, jak Tusk, „decydować czy wrócę, albo jak Gowin decydować kiedy opuszczę obóz rządzący”.

Wojna po stronie opozycji?

Opozycja nadal nie potrafi w pełni się zjednoczyć. Po jednej stronie mamy Koalicję Obywatelską (PO, Zielonych, Nowoczesną i Inicjatywę Polską), po drugiej Polskę 2050. Opodal znajduje się Lewica i wreszcie PSL. Mamy też antysystemową Konfederację.

Jak widać, liderzy opozycji – w tym Hołownia i Rafał Trzaskowski – nie chcą powrotu do polskiej polityki Tuska. Nie jest też jasne, jakie plany ma były premier i jak zostałby przywitany w Polsce.

Problemy ma też Zjednoczona Prawica. Jest już niemal pewne, że w czasie kolejnych wyborów wystartuje nie jako koalicja, ale w formie osobnych partii – PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments