Dodatkowa praca – czy to się opłaca? Wyrzeczenia a zarobki

761

Dodatkowa praca najczęściej kojarzy się nam z koniecznością podreperowania finansów. Z danych prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że 5,7% osób zatrudnionych w gospodarce, pracuje w więcej niż jednym miejscu. Pod tym względem w Unii Europejskiej Polaków wyprzedzają tylko Szwedzi, Duńczycy, Holendrzy i Finowie.

Kiedy wypłata z podstawowego zajęcia jest dla nas niewystarczająca, nie pozwala domknąć domowego budżetu, takie rozwiązanie może wydawać się naprawdę atrakcyjne. Z całą pewnością jednak decyzja o podjęciu dodatkowej pracy posiada liczne wady i zalety. Czego możemy się spodziewać, gdy rozważamy takie rozwiązanie? Przekonamy się poniżej, zacznijmy jednak od przedstawienia czym w ogóle jest praca dodatkowa:

Praca dodatkowa – co to?

Praca dodatkowa z reguły wykonywana jest po godzinach lub w weekendy i stanowi uzupełnienie naszej podstawowej pensji. To określenie jest wykorzystywane w zasadzie dla każdej pracy, która nie jest oparta o umowę stałą. Przeważnie opiera się ona o umowę zlecenia. Dzieje się tak dlatego, że bardzo łatwo jest skonstruować tego rodzaju dokument, a dodatkowo umowa ta jest łatwa w rozwiązaniu i szybka – skupia się na zleceniu wykonania danej czynności. Czasami w grę wchodzi także umowa o dzieło, jednak wówczas należy mieć pewność, że wykonywana praca ma charakter pracy twórczej.

Praca dodatkowa – zalety

Dodatkowy dochód

Pierwszą i najważniejszą korzyścią z pracy dodatkowej jest oczywiście… dodatkowy strumień pieniędzy. Jeśli potrzebujemy więcej środków, aby załatać domowy budżet, spłacić kredyt lub po prostu oszczędzać – choćby na wakacje – drugie źródło dochodu może okazać się zbawienne.

Poczucie bezpieczeństwa

Po drugie, praca dodatkowa zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej, gdy bezrobocie wzrasta. Nie da się zaprzeczyć, iż utrata pracy nie jest tak bolesna i przerażająca, jeśli ma się tą drugą, dodatkową. W takiej sytuacji, już w chwili zwolnienia możemy brać więcej zleceń powiązanych z naszym drugim zajęciem, więc okoliczności są znacznie bardziej komfortowe, niż w przypadku osoby posiadającej wyłącznie pracę na etacie.

Doświadczenie

Po trzecie, zdobywamy bezcenne doświadczenie. Dzięki niemu, możemy w przyszłości zamienić nasz główny etat na jakieś lepiej płatne stanowisko, ponieważ nasze kompetencje zawodowe się poszerzą. Ostatecznie gromadzone dodatkowe doświadczenie może sprawić, że to właśnie ta druga praca z czasem stanie się cenniejsza od naszej podstawowej. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy posiadają jeszcze niewielkie doświadczenie zawodowe.

Satysfakcja

Kolejną istotną korzyścią jest możliwość połączenia dodatkowej pracy z pasją. W końcu, kiedy mamy stałe główne źródło utrzymania oraz trochę czasu popołudniami lub w weekendy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy spróbowali poświęcać kilka lub kilkanaście godzin tygodniowo na zajmowanie się czymś związanym z naszym hobby w sposób zawodowy, prawda? Może to być wszystko, co sprawia nam przyjemność – choćby nauczanie tańca, bycie trenerem personalnym, ręczne robienie biżuterii czy gra na instrumencie.

Zmiana perspektywy

Jako ostatnią zaletę, warto wspomnieć, iż jeśli oddajemy się w stu procentach jednej pracy, to z czasem potrafimy stracić dystans do siebie i otoczenia. Bywa więc tak, że szef staje się kimś na wzór naszego duchowego przywódcy. W konsekwencji, mniej skupiamy się na sobie i swoich zawodowych potrzebach, ponieważ działamy jak mały trybik wielkiej machiny. Drugie zajęcie pozwala zmienić nam tę perspektywę.

Praca dodatkowa – wady

Praca dodatkowa może być skutecznym sposobem na podreperowanie domowego budżetu, ale nie wolno zapominać, że takie zawsze istnieje druga strona medalu. Takie zajęcie posiada więc również pewne oczywiste mankamenty.

Niskie wynagrodzenie w stosunku do wysiłku

Pierwszym, najbardziej istotnym, jest fakt, że przeważnie praca dodatkowa oznacza niskie wynagrodzenie. Z jednej strony wynika ono z mniejszej ilości przepracowanych godzin i z niskiej stawki godzinowej. Często jednak ta stawka nijak ma się do rzeczywistego włożonego wysiłku, zwłaszcza jeśli jeśli mowa o pracy fizycznej.

Wyczerpanie

Co więcej, nie należy zapominać, że praca dodatkowa oznacza więcej obowiązków. Drugie zajęcie może więc być wyjątkowo wyczerpujące dla naszego organizmu, a co za tym idzie, taka praca ma prawo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym. Specjaliści podkreślają, że na pełnych obrotach można pracować tylko przez krótki okres, nie zaś przez kilka lat.

Brak czasu dla bliskich

Oczywistym jest również fakt, że praca dodatkowa zawsze będzie nam pochłaniać czas wolny, co może się odbić nie tylko na naszym zdrowiu, ale także i relacjach z bliskimi. Czas, który poświęcamy rodzinie i przyjaciołom często bywa bezcenny, więc poświęcanie go na dodatkowe generujące dochód może bardzo negatywnie wpłynąć na komfort naszego życia, czerpanie z niego satysfakcji, i w konsekwencji, może okazać się, że przynosi więcej szkód niż korzyści. Zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym jest absolutnie kluczowym elementem udanego życia i o tym również powinni pamiętać pracownicy, którzy decydują się na podjęcie dodatkowej pracy.

Ryzyko

Ostatnim negatywnym aspektem dodatkowej pracy jest fakt, że wielu pracodawców oferuje tego typu zlecenia dorywcze “na czarno”, czyli bez formalności prawnych, w sposób, który nie uchodzi za legalny. W konsekwencji, razie jakiegokolwiek wypadku nie będziemy mogli dochodzić swoich praw, a pracodawca w każdej chwili będzie mógł nas zwolnić, nawet nie wypłacając wynagrodzenia. Z drugiej strony, w takim przypadku, my także, w razie konieczności, możemy zrezygnować z pracy dodatkowej bez ponoszenia żadnych konsekwencji prawnych.

Czy dodatkowa praca się opłaca? – podsumowanie

Nie da się zaprzeczyć, że dodatkowe źródło dochodu z całą pewnością przydałoby się każdemu z nas, a praca dodatkowa to podstawowy sposób, aby je zdobyć. Jeśli więc posiadamy wystarczająco dużo czasu wolnego, warto szukać zajęć, które pozwolą dorobić do pensji, a może nawet całkowicie zrezygnować z etatu.

Co więcej, dodatkowa praca z reguły jest elastyczna, może więc być wykonywana z różną częstotliwością i odpowiadać na nasze aktualne potrzeby. Na koniec warto dodać, że praca dodatkowa jest zdecydowanie najbardziej opłacalna, gdy oferuje nam równocześnie możliwości rozwoju pod kątem zawodowym i pozwoli zdobywać cenne na rynku pracy doświadczenie.

Gdzie zatem szukać ofert pracy, także dodatkowej? Dowiesz się tego zapoznając się z tym artykułem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments