Szef Fedu, Jerome Powell, wypowiedział się nt. bitcoina. Stwierdził, że kryptowaluta to alternatywa dla złota, a nie dolara.

Bitcoin to nie nowy dolar

Kryptoaktywa są bardzo niestabilne, popatrzcie na bitcoina, i dlatego nie są tak naprawdę użyteczne jako środki przechowywania wartości – stwierdził Powell podczas debaty, jaką wczoraj zorganizował Bank Rozrachunków Międzynarodowych. – Kryptowaktywa nie są niczym poparte. To bardziej aktywa spekulacyjne – dodał.

Powyższe fakty sprawiają jego zdaniem, że bitcoin jest „zasadniczo substytutem złota, a nie dolara”.

To kolejna wypowiedź członka obecnej administracji rządzące dot. kryptowalut. Wcześniej Janet Yellen, obecna, „bidenowska”, sekretarz skarbu, stwierdziła, że bitcoin kojarzy się jej z walutą, która może służyć terrorystom i przestępcom.

Co może wydać się lekko zaskakujące, parę lat temu w podobnym tonie wypowiadał się Donald Trump, gdy był jeszcze prezydentem USA.

Cyfrowy dolar i inne cyfrowe waluty państw

Powell powiedział też, że Fed powinien angażować się w kwestię emisji cyfrowego dolara, ale nie powinien tego robić bez przesadnego pośpiechu. Jego zdaniem, sprawą powinien najpierw zająć się Kongres, którego zadaniem będzie stworzenie ram prawnych ramy dla nowej wersji waluty USA.

Przy innej okazji szef Fedu podkreślił, że nie traktuje emisji cyfrowego dolara w kategorii wyścigu. Możliwe, że nawiązał tymi słowami do działań Chin, które jeszcze w tym roku mogą wypuścić na rynek cyfrowego juana. Nad projektem pracowały jednak od 2016 r.

Nad cyfrowymi walutami debatują jednak i inne kraje i związki państw. Konsultacje społeczne dot. e-euro zakończyła Unia Europejska i Europejski Bank Centralny. Nad zdigitalizowanym rublem pracuje też Rosja. Ponoć podobne plany mają Indie, które mogą chcieć stworzyć cyfrową rupię.

Nie wiadomo więc, jaką ostatecznie politykę względem kryptowalut ostatecznie obiorą nowe władze USA. Powell wypowiedział się też w kwestii stablecoinów, czyli cyfrowych walut, których kursy są stabilne.

Stablecoiny mają rolę do odegrania przy odpowiednich regulacjach, jednak rolą tą nie będzie stanowienie fundamentu nowego globalnego systemu monetarnego – powiedział urzędnik.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments