Minister finansów: czeka nas reforma podatków

0
banknoty

– Duże międzynarodowe firmy cyfrowe działają na naszym rynku, a nie płacą podatków u nas. To jest bardzo nie fair – powiedział polski minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Czy to zapowiedź podatkowej rewolucji w naszym kraju?

Podatki, podatki i podatki

Szef resortu finansów był dziś gościem Programu I Polskiego Radia. Wszedł na temat obecnego systemu podatkowego w Polsce.

– Trzeba rozróżnić, jak ktoś działa w Polsce i tutaj, w Polsce, dajemy ulgi podatkowa, a jak ktoś działa w Polsce, a ulgi podatkowe są przyznane w Irlandii, to jest kompletnie inne – powiedział.

Dodał, że trzeba „płacić podatki, gdzie jest działalność”.

– Próbujemy to coraz mocniej, w całej UE +rozprowadzać+, że podatki powinny być sprawiedliwe – dodał.

W dalszej części zauważył z kolei, że „duże międzynarodowe firmy cyfrowe działają na naszym rynku, a nie płacą podatków u nas”.

To jest bardzo nie fair – podkreślił.

Podwyżka podatków?

Rząd zaczął jakiś czas temu sugerować, że może podwyższyć podatki dla najzamożniejszych i jednocześnie zwiększyć kwotę wolną od podatków.

– Nasza strategia nie (polega na tym – PP), by podnosić podatki, bo jest to sprzeczne z tym, co chcemy zrobić – powiedział jednak minister.

Dodał, że jego celem jest to, by konsumenci mieli jak najwięcej pieniędzy na konsumpcję. Co do reformy systemu podatkowego, dodał, że ma być ona sprawiedliwszy.

– W Polsce mamy tak ustawiony system, że procentowo ci, co mniej zarabiają, płacą więcej podatków niż ci bogatsi. Tutaj będzie taki troszeczkę reset – zapowiedział. W efekcie ci  zarabiający mniej będą „płacili mniej podatku procentowo, a ci, co więcej zarabiają, to będą procentowo więcej płacić”.

Dowiedzieliśmy się też, że szczegóły mamy poznać za kilka tygodni.

Kościński podkreślił, że jedną z najlepszych miar tego, co się naprawdę dzieje i co się będzie działo w polskiej gospodarce, jest giełda.

– Wierzę w to, że inwestorzy wierzą, że Polska będzie przechodziła przez pandemię, tę III falę względnie suchą nogą – dodał.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments