Szczyt 3. fali zachorowań w maju

koronawirus

Kiedy w końcu odetchniemy z ulgą i skończy się polityka lockdownów. Ponoć dopiero pod koniec maja „sytuacja powinna się poprawiać” – zaznaczył w TVN24 prof. Andrzej Horban, gdy został zapytany o rozwój epidemii. Dodał też, że widać pierwsze efekty działania szczepionek.

Horban: wytrzymajmy jeszcze 2 miesiące

Główny doradca premiera ds. COVID-19 został zapytany o to, czy rząd może wprowadzić pełny lockdown.

– Nie dramatyzowałbym, lecz raczej nakłaniał ludzi, by stosowali się do zaleceń – powiedział Horban. Dodał, że nadal jednak istnieje spora grupa osób, która uważa, że nie ma wirusa i nie stosuje się do restrykcji, jakie wprowadzają władze.

– Wszystko zależy nadal od społeczeństwa, od tego, jak ludzie zaczną reagować. Apelujemy o powrót do starych zasad – powiedział.

Pochwalił też, że system ochrony zdrowia w czasie obecnej, trzeciej już fali pandemii radzi sobie o wiele lepiej, niż wcześniej.

Jednak jest to trzecia fala, ergo, zespół medyczny jest już wytrenowany. Mamy leki, systemy organizacyjne, ale jeżeli będzie więcej osób wymagających hospitalizacji, też powinniśmy dać radę do pewnego stopnia – powiedział.

Ostrzegł jednocześnie, że system nie działa jeszcze jak „w stanach charakterystycznych podczas wojny”, ale wraz ze skokiem liczby zakażeń, dostęp do specjalistów dla pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 może być utrudniony.

Są ograniczone możliwości przyjmowania pacjentów – zaznaczył.

Ponoć szczyt zachorowań może wynieść 40 tys..

Całkowity lockdown

Informacja o potencjalnych 40 tys. zachorowań powinna nas martwić, bowiem ponoć przy 30 tys. rząd zamknie kolejne sklepy (m.in. z elektroniką czy meblarskie), a może nawet salony fryzjerskie czy kosmetyczne.

– Musimy się zmierzyć z tym trwającym w tej chwili zagrożeniem także w ten sposób, by nasz system ochrony zdrowia […] wytrzymał ten straszliwy napór pandemii – mówił w środę prezydent Andrzej Duda.

Od soboty zamknięte będą sklepy w galeriach handlowych (z nielicznymi wyjątkami), instytucje kultury (muzea, kina, teatry), obiekty sportowe (np. baseny). Hotele w całym kraju także będą zamknięte. Nie wprowadzono tylko ograniczeń dot. przemieszczania się.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments