Sytuacja na polskiej scenie politycznej bez zmian

0
pis

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, 34,3 proc. osób oddałoby głos na Zjednoczoną Prawicę (dziś PiS, Solidarna Polska i Partia Republikańska), 21,6 proc. na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Zielony i Inicjatywa Polska), 10,5 proc. na Polskę 2050 Szymona Hołowni, a 8,4 proc. na Konfederację. To wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu.

Nowy sondaż – bez wielkich zmian

Polsat News zauważa ciekawe zjawisko. Dziś „rekordowo dużo respondentów wskazało, że nie wie, na kogo by zagłosowało (11,7 proc.)”. „To niemal o 2 punkty proc. więcej niż w podobnym sondażu miesiąc temu” – dodano.

Zarówno Zjednoczona Prawica, jak i Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 tracą wobec sondażu zrealizowanego dla Polsatu 7 września. Ugrupowania mogły liczyć wtedy kolejno na: 36,5 proc., 23 proc. i 11,3 proc. Zyskało z kolei PSL, poprawiając wynik o 2,5 pkt proc., i Konfederacja o 0,8 pkt proc.

Co by było gdyby…

Polsat News postanowił dowiedzieć się, jak Polacy głosowaliby, gdyby opozycja zdecydowała się na wystawienie jednej wspólnej listy (Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Lewica, Porozumienie, PSL). „Chęć oddania głosu na połączone siły opozycji zadeklarowało 41,3 proc. Na Zjednoczoną Prawicę 36,4 proc.” – zauważa TV.

Wtedy Konfederacja mogłaby zaś liczyć na 9,8 proc. głosów respondentów. Do 12,5 proc. wzrosła liczba osób, które nie wiedzą, na kogo warto głosować.

Z kolei gdyby tylko mniejsza część opozycji zdecydowała się połączyć siły, wynik wyglądałby ponownie inaczej. Na Zjednoczoną Prawicę swój głos oddałoby 36,4 proc. respondentów. Centrowo-lewicowy blok Koalicji Obywatelskiej i Lewicy mógłby liczyć wtedy na 25,8 proc. głosów. Sojusz Polski 2050, Porozumienia, PSL na 14 proc. Konfederacja mogłaby pochwalić się w takim scenariuszu 8,6 proc., zaś aż 15,2 proc badanych nie wie, jaką decyzję podjęłoby przy urnie wyborczej. „Oznacza to, że część osób gotowych oddać głos na wspólną listę opozycji, przy takim wariancie nie jest pewna swoich decyzji” – dodano.

Gdyby głosowanie odbyło się w tym tygodniu, w wyborach wzięłoby udział tylko 55 proc. pytanych. Niechętnych do udziału w głosowaniu jest 35 proc. wyborów. Odpowiedź „nie wiem” wskazało aż 10 proc. respondentów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments