Podwyżka stóp proc. w Polsce nastąpi już w listopadzie 2021 r.? Sugeruje to w rozmowie z PAP Biznes członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Stopy proc. do góry?

– Oczywiście powstaje pytanie, jeżeli podnieść stopy, to jak i kiedy. Przede wszystkim trzeba upewnić się co do trwałości inflacji i wzrostu gospodarczego, zatem istotne będą wskaźniki gospodarcze i prognozy wytworzone jesienią bieżącego roku. Przed podwyżkami stóp trzeba zakończyć operacje skupu obligacji przez NBP, ponieważ jednoczesne podnoszenie stóp procentowych i utrzymanie interwencji na rynku długu nie jest właściwym połączeniem w polityce banku centralnego. Podnoszenie stóp powinno być dokonywane stopniowo i ostrożnie. Pierwsza podwyżka nie powinna przekraczać 15 pb. Kolejne kroki będą zależeć od danych napływających z gospodarki. Nie trzeba się spieszyć. Chodzi o to, żeby nie zachwiać rynkiem – powiedział Kropiwnicki.

Kiedy pierwsza podwyżka będzie miała miejsce?

Biorąc pod uwagę potencjalny rozkład głosów w RPP, najwcześniejszym prawdopodobnym terminem podwyżek stóp procentowych jest listopad. Jeżeli chodzi o moje zdanie w kwestii podwyżek, powiem jedynie, że już kilka razy powtarzałem, iż ostatnia obniżka stóp w maju 2020 r. była bardzo wątpliwa – dodał. – W okresie rozpędzania się gospodarki kluczowe są nastroje przedsiębiorców, a gdy są one pesymistyczne, to nie ma takiej stopy procentowej, która pobudziłaby koniunkturę. Polityka pieniężna jest natomiast bardzo skuteczna w hamowaniu koniunktury i inflacji – podnoszenie ceny kredytu ma kolosalne znaczenie – dodał.

Skup aktywów przez NBP

W rozmowie pojawił się też temat skupu aktywów przez NBP. Kropiwnicki powiedział, że nie ma zdania w kwestii, kiedy konkretnie należałoby zakończyć ten proces. Jest, jak dodał, przekonany, że jednoczesne luzowanie polityki przez skup aktywów i podnoszenie stóp procentowych „mija się z celem”.

Wewnątrz RPP za podobną sekwencją normalizacji, którą proponuje Kropiwnicki, (najpierw koniec skupu aktywów, potem podwyżki stóp) opowiadali się już publicznie prezes NBP A. Glapiński, C. Kochalski, G. Ancyparowicz i R. Sura.

Co dla rynku będzie oznaczała podwyżka stóp proc.? Wszystko będzie zależało od skali procesu. Jeśli RPP nagle mocno podniesie stopy proc. może to np. uderzyć w rynek nieruchomości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments