Stopa bezrobocia wzrośnie w 2020 r. powyżej 7% – prognozuje MF

156

Kryzys, który dopadł światową gospodarkę na początku 2020 roku z pewnością przyczyni się do skokowego wzrostu bezrobocia. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, na przestrzeni ostatnich pięciu tygodni pracę z powodu globalnej pandemii koronawirusa straciło bowiem aż 26,47 mln osób. Podobne tendencję dostrzec można także na naszym, rodzimym rynku pracy.

Wzrost bezrobocia jest nieunikniony

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) przedstawiło najnowsze odczyty Wskaźnika Rynku Pracy (WRP) informującego z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia. Jego wartość znacząco wzrosła w kwietniu br.

Może Cię zainteresować: W marcu zredukowano 34,2 tys. etatów!
To największy spadek od kryzysu finansowego

BIEC zwraca uwagę, że tak duża skokowa zmiana jest konsekwencją nagłego zatrzymania gospodarki w efekcie pandemii koronawirusa.

– W najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia. Niezależnie od dominującego wpływu pandemii, w gospodarce już od dłuższego czasu widoczne były oznaki spowolnienia, co nieuchronni wiązało się również ze wzrostem bezrobocia, jednak na znacznie mniejszą skalę – czytamy w komunikacie.

Największy wpływ na skokowy wzrost wskaźnika miało nasilenie się wśród przedsiębiorców zamiarów redukcji zatrudnienia. Zjawisko to wystąpiło we wszystkich branżach, jednak w najmniejszym stopniu w przedsiębiorstwach przetwórstwa ropy naftowej oraz w branży farmaceutycznej.

Stopa bezrobocia wzrośnie w 2020 r. powyżej 7%

Najnowsze szacunki Ministerstwa Finansów zakładają, że na koniec 2020 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniesie ponad 7 proc., a wg. metodologii BAEL znajdzie się na poziomie znacznie wyższym niż 4 proc.

Zobacz także: Ponad 48% Polaków obawia się utraty pracy z powodu kryzysu

– Prognoza stopy bezrobocia w naszych prognozach została zwiększona, tak jak pewnie w prognozach innych ośrodków. Ona jest troszeczkę bardziej optymistyczna niż to MRPiPS prognozuje. W APK to nie jest ten wskaźnik, który jest wykorzystywany w Polsce, to nie jest stopa bezrobocia rejestrowanego, tam jest zgodne z BAEL, taka konwencja europejska, tam ponad 4 proc. stopa bezrobocia wyniesie, wg. naszych prognoz – poinformowali na środowej wideokonferencji główny ekonomista MF Łukasz Czernicki.

Dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej MF Tomasz Szałwiński doprecyzował, że jeśli chodzi o stopę bezrobocia rejestrowanego szacunki Ministerstwa Finansów wskazują, że wzrośnie ona na koniec 2020 r. do ponad 7 proc., a wg. metodologii BAEL wyniesie znacznie powyżej 4 proc.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg nie wyklucza, że bezrobocie może wzrosnąć w tym roku nawet powyżej 10 proc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments