Ponad 48% Polaków obawia się utraty pracy z powodu kryzysu

238

stagflacjaRozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 oraz ogłoszony z jej powodu lockdown gospodarki sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna obawiać się o swoją przyszłość zawodową i finansową. To wszystko przyczyniło się do znaczącego pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.

Tak źle nie było nawet podczas kryzysu finansowego sprzed dekady

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) odnotował spadek aż o 37,7 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -36,4. Największe spadki odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 58,8 p. proc. i 54,4 p. proc.).

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 45,4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -47,7.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że obie wartości (zarówno BWUK jak również WWUK) są najniższymi w historii. Nawet podczas poprzedniego kryzysu finansowego nastroje konsumenckie były wyższe, a przecież szczyt pandemii mamy jeszcze przed sobą.

Polacy obawiają się o zatrudnienie

GUS wskazuje, że spośród osób pracujących (58,3% respondentów), zdecydowaną obawę utraty pracy lub zaprzestania prowadzenia własnej działalności odczuwa 19,1% respondentów. Kolejne 29% wskazuje, że jest to możliwe podczas, gdy o swoje zatrudnienie spokojne jest 19,9% ankietowanych.

Koronawirus stanowi duże zagrożenia dla gospodarki

Według 88% respondentów obecna sytuacji epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce. Przeciętne zagrożenie dla gospodarki odczuwa 11,0% odpowiadających na pytania. Małe zagrożenie deklaruje tylko 0,9%, natomiast brak zagrożenia stwierdziło zaledwie 0,1% respondentów.

Kryzys zagraża sytuacji finansowej Polaków

44,4% respondentów wskazuje, że obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla ich osobistej sytuacji finansowej. Brak zagrożenia stwierdziło zaledwie 4,5% ankietowanych przez GUS.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments