PiS traci powoli poparcie, ale nadal ma 12 pkt proc. przewagi nad Koalicją Obywatelską – wynika z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych, za którym stoi pracownia Social Changes.

Podium bez zmian, ale ze słabszym PiS-em

Na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 36 proc. wyborców. To spadek o aż 2 pkt proc. w porównaniu z sondażem tej samej pracowni przeprowadzonym dwa tygodnie temu.

Drugie miejsce zajmuje nadal Koalicja Obywatelska z wynikiem 24 proc. (poparcie bez zmian). Na podium mamy też Polskę 2050 Szymona Hołownia (14 proc. pytanych i wzrost o 1 pkt proc.).

W Sejmie zobaczylibyśmy jeszcze posłów tylko dwóch partii: Konfederacji z poparciem na poziomie 10 proc. (spadek o 2 pkt proc.) oraz Nowej Lewicy, na którą chce głosować już tylko 9 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt. proc.).

Progu wyborczego ponownie nie przekraczają z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.), Kukiz’15 (również 2 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (1 proc.). 2 proc. respondentów zaznaczyło opcję „inne ugrupowanie”.

Jak wygląda sprawa frekwencji wyborczej. 52 proc. ankietowanych mówi, że poszłoby do urn, z czego 40 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”. Głosować nie zamierza 41 proc. pytanych. Niezdecydowani stanowią 7 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1071 osób w dniach od 7 do 10 stycznia 2021 roku.

PiS straci ostatecznie władzę?

Z pewnością obóz PiS straci w końcu władzę w Polsce, nie wiadomo jednak, czy w wyniku kolejnych wyborów.

Możliwe, że partia wygra następne wybory, prezydent powierzy jej reprezentantowi funkcję premiera, ale rząd nie uzyska w parlamencie większości. PiS będzie musiało wtedy budować koalicję z np. Konfederacją czy Nową Lewicą. Sojusz KO czy Polską 2050 z powodów wizerunkowych nie wchodzi w grę.

Problemem po stronie opozycji pozostaje jej rozbicie i brak chęci zawiązania sojuszy. Szymon Hołownia jasno mówi, że nie chce budowania wspólnych list z PO i jej sojusznikami. Politycy Platformy odpowiadają mu na to, że to działanie na korzyść PiS-owi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments