Pojemność silnika a stawka ubezpieczenia OC

605

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Ceny takich polis są jednak zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest pojemność silnika.

W Polsce ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Do tych pierwszych należy między innymi ubezpieczenie OC. Jego zakres jest regulowany przez prawo i wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to jednocześnie, że bez względu na to, w którym zakładzie ubezpieczeń OC zostanie zakupione, zawsze otrzymamy taką samą ochronę. Mimo to ceny takich polis są zróżnicowane. To dobra wiadomość dla konsumentów. Co wpływa na stawkę ubezpieczenia OC?

Od czego zależy stawka OC?

Każdy ubezpieczyciel indywidualnie ustala wysokość składki OC. Trzeba jednak podkreślić, że ubezpieczyciele biorą często pod uwagę podobne kwestie przy kalkulacji. Można do nich zaliczyć:

 • wiek kierowcy,
 • doświadczenie kierowcy – od ilu lat ma prawo jazdy,
 • miejsce zamieszkania – im większe miasto, tym wyższa składka OC,
 • stan cywilny kierowcy,
 • liczba dzieci,
 • zniżki za bezszkodową jazdę,
 • wiek samochodu,
 • marka auta,
 • przeznaczenie samochodu (np. taksówka, auto prywatne, służbowe),
 • przebieg silnika,
 • pojemność silnika.

W tym artykule skoncentrujemy się na ostatniej z tych kwestii. Okazuje się bowiem, że pojemność silnika ma istotny wpływ na ostateczną wysokość składki OC.

Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Silniki o dużej pojemności to duża moc, wysokie osiągi, a także duże prędkości. Wydawać by się mogło, że to same zalety. Niestety, są również wady. Duża pojemność silnika to przede wszystkim wysokie spalanie. To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że duża pojemność silnika samochodu to także wyższa cena za ubezpieczenie OC. Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczyciele przy analizie wyprowadzają prostą zależność: duża pojemność silnika to duża moc silnika, a to z kolei większa maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się samochód. Im większa prędkość, tym większe zagrożenie i prawdopodobieństwo wypadku lub stłuczki. W przypadku dużej pojemności silnika ryzyko ubezpieczyciela jest zatem większe. Skoro tak, cena polisy OC jest odpowiednio wyższa.

Jak zmienia się cena OC w zależności od pojemności silnika?

Łatwo się domyślić, że samochody z mniejszymi silnikami będą miały niższą stawkę OC i analogicznie większe silniki to większe opłaty za OC. Sprawdźmy teraz, jak zmieniają się ceny polis w zależności od tego, jaka jest pojemność silnika samochodu. Do kalkulacji została wykorzystana porównywarka ubezpieczeń OC Punkta.pl. Założyliśmy, że chcemy ubezpieczyć Opla Astrę o różnych pojemnościach silnika. Jej właścicielem jest 45-letni mężczyzna z maksymalnymi zniżkami, mieszkający w Płocku. Uzyskaliśmy następujące ceny polis w zależności od wybranej pojemności silnika:

 • silnik 1.2 l – 774,24 zł,
 • silnik 1.8 l – 936,14 zł,
 • silnik 2.0 l – 1018,49 zł.

Gdzie szukać najtańszego OC?

Im mniejsza pojemność silnika, tym tańsze ubezpieczenie OC. Można jednak często dodatkowo obniżyć koszt takiej polisy. Trzeba po prostu znaleźć najtańszą ofertę OC na rynku. Jak to zrobić łatwo i szybko? Oddajmy głos ekspertowi.

Każdy ubezpieczyciel zapewnia taki sam zakres ochrony w przypadku ubezpieczenia OC. Nie ma zatem sensu patrzeć na tę kwestię przy wyborze polisy. Przy OC liczy się przede wszystkim cena. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie, trzeba poznać jak najwięcej ofert ubezpieczycieli. Objeżdżanie placówek i proszenie w każdej z nich o wykonanie kalkulacji składki zajęłoby bardzo dużo czasu. Na szczęście z pomocą przychodzi Internet – zwraca uwagę ekspert Punkta.pl. – Wystarczy skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Wpisujemy tam własne dane oraz informacje na temat samochodu, w tym również pojemność silnika. Dzięki temu błyskawicznie otrzymamy zestawienie najlepszych ofert OC – podkreśla ekspert.

Jak obniżyć stawkę OC?

Oprócz tego, że warto szukać najtańszych ofert OC za pomocą internetowych porównywarek ubezpieczeń, można także dodatkowo obniżyć stawkę za ubezpieczenie samochodu i to nawet z dużą pojemnością silnika. Młody kierowca, który do tego ma od niedawna prawo jazdy, może ustanowić współwłaścicielem samochodu osobę, która ma już maksymalne zniżki na OC. To pozwoli obniżyć koszt ubezpieczenia. Do tego warto jeździć ostrożnie i wypracowywać co roku kolejne poziomy zniżek za bezszkodową jazdę. Dowiedz się również, jak sprawdzić zniżki na OC – pomocny będzie artykuł dostępny pod adresem internetowym https://punkta.pl/akademia/ciekawostki-ubezpieczeniowe/znizki-na-oc-jak-sprawdzic/.

Rozsądnie wybieraj samochód!

Jeśli dopiero planujemy zakup samochodu, należy już na tym etapie zwrócić uwagę na przyszłe koszty ubezpieczenia OC. Z pomocą znowu może przyjść nam porównywarka ubezpieczeń. Dzięki niej wykonamy symulacje dla różnych aut z różnymi pojemnościami silnika, co pozwoli nam oszacować przyszłe koszty OC. Mając taką wiedzę, będziemy mogli świadomie podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego samochodu.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i u każdego ubezpieczyciela ma taki sam zakres. Przy wyborze takiej polisy należy zatem kierować się ceną. Jednym z czynników, który wpływa na koszt OC, jest pojemność silnika. Warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy tak mocnego auta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments