Wiele osób twierdziło, że wybuch wojny na Ukrainie doprowadzi do umocnienia się PiS. Nowy sondaż trochę temu przeczy. Pokazuje wręcz, że przewaga pomiędzy PiS a KO maleje. Dzieje się to jednak chyba kosztem innej centrowej partii.

Nowy sondaż: KO się umacnia

Na Prawo i Sprawiedliwość chce dziś głosować 33,4 proc. ankietowanych przez United Surveys w sondażu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski. To spadek poparcia o 0,2 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania, przeprowadzonego dwa tygodnie wcześniej.

Dobre wiadomości mamy zaś dla Koalicji Obywatelskiej (KO), która zyskała aż 1,9 pkt. proc. Obecnie chce na nią zagłosować 23,1 proc. respondentów badania.

Na 3. miejscu nadal mamy Polskę 2050. Popularność partii Szymona Hołowni zdecydowanie spada – z 9,7 proc. do 9,1 proc. Można zaryzykować, że wyborcy ci powrócili do PO i jej koalicjantów.

Na Lewicę wskazało zaś 8,1 proc. pytanych (to wzrost o 1,2 pkt. proc.). PSL-Koalicję Polską popiera taki sam odsetek (wzrost z 4,6 proc. do 5,2 proc.).

Problemy Konfederacji

Poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja. Sojusz narodowców i liberałów popiera już tylko 4,1 proc. ankietowanych (dwa tygodnie temu było to 4,4 proc.). To spory cios w tę ugrupowanie. Możliwe, że jest to efektem wewnętrznych podziałów. Od Janusza Korwina-Mikkego (dokładniej od partii KORWiN) odeszła grupa posłów, która zakłada swoją partię. Do tego Konfederacja (niekoniecznie w pełni słusznie) kojarzy się wyborcom z prorosyjskością, co nie może podobać się w czasie, gdy za nasza wschodnią granicą trwa wojna ukraińsko-rosyjska, w której to Rosja jest agresorem.

Warto dodać, że niezdecydowanych jest nadal aż 17 proc. wyborców.

W Sejmie – jak widać – zabrakłoby też obecnych posłów z Kukiz’15 Pawła Kukiza i Porozumienia Jarosława Gowina (byłego członu Zjednoczonej Prawicy). Możemy jednak założyć, że politycy ci znajdą się na listach PiS lub KO (albo innego potencjalnego dużego bloku politycznego, jaki może powstać kilka miesięcy przed wyborami).

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w Polsce jesienią 2022 r.

Sondaż United Surveys dla WP.pl przeprowadzono w piątek 18 marca telefoniczną metodą CATI na próbie 1000 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments