Wiedza o finansach nie jest niestety mocną stroną Polaków. Jak podają wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji GPW, zaledwie 12% polskiego społeczeństwa ocenia swoją wiedzę finansową jako raczej dużą bądź bardzo dużą. Najsłabiej w sferze wiedzy finansowej czują się studenci, studentki i ogólnie osoby w wieku od 18 do 24 lat, rozpoczynające samodzielne życie i wkraczające na rynek pracy. Deklaracje te pokrywają się z wyliczeniami Krajowego Rejestru Długów. Choć obecnie ubywa zadłużonych seniorów, to coraz więcej długów mają młode osoby.
Taki stan rzeczy w dużej mierze wynika z faktu, że edukacja finansowa nie jest zagadnieniem podejmowanym w polskich szkołach. Jeśli już się pojawia, to zaledwie zdawkowo i to w późniejszych latach nauczania. W efekcie, spora grupa naszych rodaków posiada wyraźne braki w tym temacie. Podchodzą oni do swoich finansów lekkomyślnie i stosunkowo łatwo wpadają w kłopoty.
Na szczęście problem ten coraz częściej jest dostrzegany przez pracodawców. Wielu z nich w tym celu organizuje szkolenia dla pracowników, na których eksperci dzielą się swoją wiedzą z zakresu finansów z pracownikami zatrudnionymi w danej firmie – nierzadko zaczynając od podstaw. Jeszcze więcej przedsiębiorców rozważa natomiast wdrożenie takich działań edukacyjnych. Czy warto się na to zdecydować?
Co zyskuje pracodawca, gdy organizuje szkolenia i warsztaty?
W obecnych czasach, przy tak konkurencyjnym rynku pracy, zadaniem przedsiębiorcy jest nie tylko wypłacanie pensji pracownikom na czas, ale również dbanie o ich rozwój. Z tego powodu pracodawcy organizują przeróżne szkolenia, warsztaty dla swoich podwładnych – zazwyczaj z obszaru wykonywanej przez nich działalności, aby wyspecjalizować ich zawodowo. Wspieranie rozwoju pracowników niekoniecznie jest jednak związane z czysto bezinteresownym altruizmem szefa. Tak naprawdę takie działanie przynosi mu cały szereg korzyści.
W pierwszej kolejności przełożony zyskuje wtedy w oczach swoich podwładnych. Uważają go dzięki temu za zaangażowanego i empatycznego pracodawcę. Poza tym, pracownicy naprawdę doceniają zaangażowanie i inicjatywę pracodawcy, dotyczące ich bezpośrednio. W ten sposób buduje się z nimi pozytywną relację.
Co zyskuje pracownik, gdy nauczy się zarządzać finansami?
W przypadku wprowadzenia organizacji szkoleń i warsztatów z edukacji finansowej, korzyści będzie jeszcze więcej. Zacznijmy od tego, że dzięki takiej inicjatywie, zatrudnieni przez nas podwładni:
- Poprawią swoją płynność finansową dzięki racjonalnemu korzystaniu z produktów oferowanych przez instytucje finansowe, takich jak karty kredytowe, pożyczki, kredyty
- Unikną wpadnięcia w spiralę zadłużenia
- Zrozumieją korzyść płynącą z oszczędzania długoterminowego
- Zapobiegną brakowi płynności finansowej w swoim budżecie domowym
- Zabezpieczą się na wypadek zdarzeń losowych.
Co zyskuje pracodawca, gdy jego podwładni dobrze zarządzają swoimi finansami?
Co to oznacza dla pracodawcy? Po pierwsze, pracownik świadomy w zakresie finansów osobistych staje się spokojniejszy, pewniejszy siebie, bardziej skoncentrowany i zaczyna podejmować bardziej racjonalne decyzje w życiu prywatnym oraz zawodowym. Dzięki temu jego efektywność rośnie, staje się znacznie lepszym podwładnym. Taka inwestycja w pracownika po prostu nie może nie być korzystna.
Amerykańskie badania nie pozostawiają wątpliwości
Potwierdzają to również amerykańskie badania. Według nich, pracownicy zadbani finansowo przez pracodawców w zakresie edukacji finansowej zaczęli oszczędzać, planować swoją emeryturę i znacznie lepiej zarządzali swoimi budżetami domowymi. Ponadto, zyskali optymizm i chęć do działania w pracy. Jak zatem widzimy wprowadzenie edukacji finansowej dla pracowników, to dla przełożonego jedna z najlepszych możliwych inwestycji w ich rozwój. Z całą pewnością, prędzej czy później zwróci się ona z nawiązką.