W niedzielę poznamy nowego prezydenta Polski. Same wybory mogą jednak okazać się początkiem trzęsienia ziemi na naszej krajowej scenie politycznej. Okazuje się, że niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia zakłada nowy ruch, który w pierwszym sondażu ma już ok. 12 proc. poparcia.

Hołownia i jego nowy ruch

Gdyby wybory odbyły się wczoraj, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość wynikiem 38 proc.  Druga byłaby Koalicja Obywatelska z poparciem rzędu 23,6 proc.

Szymon HołowniaCo ciekawe, w badaniu został uwzględniony też ruch „Polska 2050”, który zakłada sam Szymon Hołownia, czyli niezależny kandydat na prezydenta i były gwiazdor TVN. Według sondażu IBRIS, na jego ugrupowanie zagłosowałoby aż 11,9 proc. wyborców. To zaskakujące, bowiem projekt istnieje dziś jeszcze głównie na papierze i nie znamy nawet jego programu (znany jest tylko program samego Hołowni, gdy ten startował w wyborach na prezydenta).

W Sejmie pojawiłaby się jeszcze Lewica z wynikiem 7,3 proc., Konfederacja z poparciem 7,3 proc. wyborców i Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska, które jednak balansuje na progu wyborczym. Zagłosować chce na nie tylko 5,2 proc. badanych Aż 6,8 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Wysoka frekwencja

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało prawie 60 proc. badanych (49,85 proc. „zdecydowanie tak”, 9,79 proc. „raczej tak”), co oznacza, że Polacy polubili głosowanie w wyborach. Na równie wysokim poziomie była frekwencja tydzień temu, w I turze wyborów prezydenckich. Prawie 38 proc. nie wyraziło jednak zainteresowania udziałem w tym święcie demokracji (25,17 proc. „zdecydowanie nie”, 12,59 proc. „raczej nie”). 2,6 proc. badanych przyznało, że trudno im powiedzieć, czy wezmą w nich udział.

Badanie przeprowadził w sobotę IBRiS dla portalu Onet.pl.

Przypomnijmy, że sam Hołownia w I turze wyborów prezydenckich uzyskał 3. miejsce. Prześcignęli go Andrzej Duda (PiS) i Rafał Trzaskowski (KO), którzy zmierzą się w II turze w najbliższą niedzielę, 12 lipca. Kolejne wybory do Sejmu i Senatu mają mieć miejsce dopiero za ponad 3 lata. Wątpliwe, by Hołownia utrzymał taki poziom poparcia do tego czasu. Chyba że do urn wyborczych pójdziemy szybciej…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments