Te galerie handlowe są największe w Polsce

Udostępnij

Największe galerie handlowe w PolsceKażdego roku w Polsce powstają nowe galerie handlowe. W największym miastach ich zagęszczenie jest wprost zadziwiające, w popularnych dzielnicach mamy naprawdę szeroki wybór miejsc, w których możemy zrobić zakupy. Poznaj największe galerie handlowe w Polsce zarówno pod względem powierzchni, jak i ilości sklepów.

Największe galerie handlowe w Polsce pod względem powierzchni najmu

V miejsce – Magnolia Park

Galeria handlowa Magnolia Park we Wrocławiu otwarta została w 2007 roku, a w marcu 2015 rozbudowano ją o kolejną część. Powierzchnia handlowa wynosi obecnie 98 700 metrów kwadratowych. Znajduje się w niej 250 sklepów, kawiarni, restauracji i punktów usługowych, a także kino oraz sala zabaw dla dzieci.

IV miejsce – Posnania

Kolejna na liście największe galerie handlowe w Polsce jest Posnania. Ta galeria handlowa otwarta została w 2016 roku. To największe centrum handlowe w Wielkopolsce i czwarte pod względem powierzchni w Polsce.

Posiada dokładnie 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu.

Znajduje się w nim 220 butików, 40 kawiarni i restauracji, 40 sklepów średnio- i wielkopowierzchniowych oraz sale kinowe Helios.

III miejsce – Port Łódź

Na najniższym stopniu podium znajduje się galeria Port Łódź. Otwarto ją w 2010 roku, a jej powierzchnia handlowa wynosi 103 tysiące metrów kwadratowych.

Znajduje się w niej ponad 200 sklepów i punktów usługowych, w tym druga co do wielkości w Polsce IKEA.

Na zewnątrz obiektu można odetchnąć w strefie rekreacyjnej z placem zabaw, sceną i zadrzewionym ogrodem.

II miejsce – Westfield Arkadia

Drugie miejsce zajmuje centrum handlowe Westfield Arkadia w Warszawie. Otwarto je w 2004 roku, a w 2017 miała miejsce rozbudowa o nowe skrzydło. Obecnie powierzchnia najmu wynosi 117 tysięcy metrów kwadratowych.

Znajduje się w nim ponad 230 sklepów i restauracji oraz 15-ekranowe kino Cinema City. Na zewnątrz budynku zlokalizowany jest duży plac zabaw dla dzieci, a co ciekawe na dachu – pasieka.

I – Manufaktura

Liderem zestawienia od lat jest jednak centrum handlowe Manufaktura w Łodzi. Otwarto je w 2006 roku na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

Manufaktura posiada aż 125 699 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Znajduje się w nim ponad 260 butików, sklepów i restauracji, muzea, kina, dyskoteki, a nawet czterogwiazdkowy hotel.

Dla porównania największe centrum handlowe na świecie to American Dream Meadowlands w stanie New Jersey w USA, częściowo otwarte w zeszłym roku. Jego powierzchnia handlowa wynosi rekordowe 2 753 511 metrów kwadratowych.

Największe galerie handlowe w Polsce pod względem liczby sklepów

V miejsce – Manufaktura

Piąte miejsce na liście największe galerie handlowe w Polsce pod względem liczby sklepów zajmuje lider pod względem powierzchni – Manufaktura w Łodzi, która posiada ponad 260 sklepów.

IV miejsce – Galeria Echo

Na czwartej pozycji listy prezentującej największe galerie handlowe w Polsce pod względem liczby sklepów znajduje się pierwsza niespodzianka – Galeria Echo w Kielcach. Otwarto ją w 2002 roku, a rozbudowano w 2011.

Obecnie posiada 71 642 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Na tej powierzchni znajduje się aż 300 sklepów i punktów usługowych oraz kręgielnia, siłownia, bawialnia dla dzieci, centrum medyczne i kino Helios.

III miejsce – Posnania

Podium na liście największe galerie handlowe w Polsce pod względem liczby sklepów otwiera Posnania. Znajduje się w niej około 300-305 sklepów.

II miejsce – Bonarka City Center

Drugie miejsce należy do Bonarka City Center w Krakowie.

Otwarto je w 2009 roku, a jego powierzchnia wynosi 92 tysiące metrów kwadratowych. Powstało na terenie dawnych zakładów chemicznych.

Znajduje się w nim ponad 270 sklepów, 30 kawiarni oraz jedno z największych w Polsce, 20-salowe kino Cinema City.

I miejsce – Silesia City Center

Liderem zestawienia największe galerie handlowe w Polsce pod względem ilości sklepów jest Silesia City Center w Katowicach. Zostało otwarte w 2005 roku, a następnie rozbudowane w 2011.

Posiada 86 tysięcy metrów kwadratowych, na której znajduje się rekordowe w Polsce 310 sklepów, punktów handlowo-usługowych, kawiarni i restauracji oraz 13 sal kinowych Cinema City, w tym też najtańsze supermarkety w Polsce. Z kolei na dachu centrum handlowego mieści się przestronny ogród.

Największa galeria handlowa pod względem liczby sklepów na świecie to Iran Mall w Teheranie. Częściowo otwarta została w 2018 roku, znajduje się tam aż ponad 2500 sklepów, a powierzchnia handlowa wynosi 1 950 000 metrów kwadratowych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również