Te galerie handlowe są największe w Polsce

351

Każdego roku w Polsce powstają nowe galerie handlowe. W największym miastach ich zagęszczenie jest wprost zadziwiające, w popularnych dzielnicach mamy naprawdę szeroki wybór miejsc, w których możemy zrobić zakupy. Poznaj największe galerie handlowe w Polsce zarówno pod względem powierzchni, jak i ilości sklepów.

Największe galerie handlowe w Polsce pod względem powierzchni najmu

Magnolia Park
Źródło: https://www.magnoliapark.pl/o-nas/poznaj-nas

V miejsce – Magnolia Park

Galeria handlowa Magnolia Park we Wrocławiu otwarta została w 2007 roku, a w marcu 2015 rozbudowano ją o kolejną część. Powierzchnia handlowa wynosi obecnie 98 700 metrów kwadratowych. Znajduje się w niej 250 sklepów, kawiarni, restauracji i punktów usługowych, a także kino oraz sala zabaw dla dzieci.

IV miejsce – Posnania

Posnania
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Posnania_(centrum_handlowe)#/media/Plik:Posnania_Gallery_in_Poznan_(5).jpg

Kolejna na liście największe galerie handlowe w Polsce jest Posnania. Ta galeria handlowa otwarta została w 2016 roku. To największe centrum handlowe w Wielkopolsce i czwarte pod względem powierzchni w Polsce.

Posiada dokładnie 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu.

Znajduje się w nim 220 butików, 40 kawiarni i restauracji, 40 sklepów średnio- i wielkopowierzchniowych oraz sale kinowe Helios.

III miejsce – Port Łódź

Port Łódź
Źródło: https://lifein.pl/port-lodz-swietuje-urodziny/

Na najniższym stopniu podium znajduje się galeria Port Łódź. Otwarto ją w 2010 roku, a jej powierzchnia handlowa wynosi 103 tysiące metrów kwadratowych.

Znajduje się w niej ponad 200 sklepów i punktów usługowych, w tym druga co do wielkości w Polsce IKEA.

Na zewnątrz obiektu można odetchnąć w strefie rekreacyjnej z placem zabaw, sceną i zadrzewionym ogrodem.

II miejsce – Westfield Arkadia

Westfield Arkadia
Źródło: https://warszawa.naszemiasto.pl/westfield-arkadia-swietuje-zmiane-nazwy-zdjecia-360-stopni/ar/c1-7354101

Drugie miejsce zajmuje centrum handlowe Westfield Arkadia w Warszawie. Otwarto je w 2004 roku, a w 2017 miała miejsce rozbudowa o nowe skrzydło. Obecnie powierzchnia najmu wynosi 117 tysięcy metrów kwadratowych.

Znajduje się w nim ponad 230 sklepów i restauracji oraz 15-ekranowe kino Cinema City. Na zewnątrz budynku zlokalizowany jest duży plac zabaw dla dzieci, a co ciekawe na dachu – pasieka.

I – Manufaktura

Manufaktura
Źródło: https://www.manufaktura.com/site/592/manufaktura-dzisiaj/manufaktura-dzisiaj

Liderem zestawienia od lat jest jednak centrum handlowe Manufaktura w Łodzi. Otwarto je w 2006 roku na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

Manufaktura posiada aż 125 699 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Znajduje się w nim ponad 260 butików, sklepów i restauracji, muzea, kina, dyskoteki, a nawet czterogwiazdkowy hotel.

Dla porównania największe centrum handlowe na świecie to American Dream Meadowlands w stanie New Jersey w USA, częściowo otwarte w zeszłym roku. Jego powierzchnia handlowa wynosi rekordowe 2 753 511 metrów kwadratowych.

Największe galerie handlowe w Polsce pod względem liczby sklepów

V miejsce – Manufaktura

Piąte miejsce na liście największe galerie handlowe w Polsce pod względem liczby sklepów zajmuje lider pod względem powierzchni – Manufaktura w Łodzi, która posiada ponad 260 sklepów.

IV miejsce – Galeria Echo

Galeria Echo
Źródło: https://www.propertynews.pl/centra-handlowe/galeria-echo-w-kielcach-z-rekordem-frekwencji,78949.html

Na czwartej pozycji listy prezentującej największe galerie handlowe w Polsce pod względem liczby sklepów znajduje się pierwsza niespodzianka – Galeria Echo w Kielcach. Otwarto ją w 2002 roku, a rozbudowano w 2011.

Obecnie posiada 71 642 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Na tej powierzchni znajduje się aż 300 sklepów i punktów usługowych oraz kręgielnia, siłownia, bawialnia dla dzieci, centrum medyczne i kino Helios.

III miejsce – Posnania

Podium na liście największe galerie handlowe w Polsce pod względem liczby sklepów otwiera Posnania. Znajduje się w niej około 300-305 sklepów.

II miejsce – Bonarka City Center

Bonarka City Center
Źródło: https://www.propertynews.pl/centra-handlowe/bonarka-oficjalnie-zmienia-wlasciciela,48831.html

Drugie miejsce należy do Bonarka City Center w Krakowie.

Otwarto je w 2009 roku, a jego powierzchnia wynosi 92 tysiące metrów kwadratowych. Powstało na terenie dawnych zakładów chemicznych.

Znajduje się w nim ponad 270 sklepów, 30 kawiarni oraz jedno z największych w Polsce, 20-salowe kino Cinema City.

I miejsce – Silesia City Center

Silesia City Center
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silesia_City_Center#/media/Plik:Katowice_-_Silesia_City_Center_(2).jpg

Liderem zestawienia największe galerie handlowe w Polsce pod względem ilości sklepów jest Silesia City Center w Katowicach. Zostało otwarte w 2005 roku, a następnie rozbudowane w 2011.

Posiada 86 tysięcy metrów kwadratowych, na której znajduje się rekordowe w Polsce 310 sklepów, punktów handlowo-usługowych, kawiarni i restauracji oraz 13 sal kinowych Cinema City. Z kolei na dachu centrum handlowego mieści się przestronny ogród.

Największa galeria handlowa pod względem liczby sklepów na świecie to Iran Mall w Teheranie. Częściowo otwarta została w 2018 roku, znajduje się tam aż ponad 2500 sklepów, a powierzchnia handlowa wynosi 1 950 000 metrów kwadratowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments