Co musisz wiedzieć o Słowacji? – sąsiedzi pod lupą

408

Słowacja – kraj zamków i pałaców o całej populacji mniejszej niż sam Nowy Jork. Co musimy wiedzieć o tym niewielkim państwie leżącym w Europie Środkowej? Przekonamy się poniżej:

Słowacja – podstawowe informacje

Słowacja leży w Europie Środkowej i graniczy z Austrią, Czechami, Polską, Ukrainą oraz Węgrami. Należy do ONZ, NATO, Unii Europejskiej, a od 2009 roku także do strefy euro. Jest krajem górskim, aż 61% kraju stanowią liczne pasma Karpat Zachodnich. Jej najwyższy punkt stanowi tatrzański szczyt Gerlach – 2655 metrów nad poziomem morza. Stolicą Słowacji jest Bratysława. Powierzchnia państwa wynosi 49 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których żyje 5,5 miliona mieszkańców.

Słowacja – gospodarka

Słowacja to wolnorynkowa, niewielka, lecz dynamiczna i szybko rozwijająca się gospodarka. Występują w niej jednak wyraźne różnice w rozwoju gospodarczym między wschodnią – biedniejszą częścią kraju, a zachodnią – bogatszą. Od 2009 roku walutą tego kraju jest euro, które dzieli się na 100 centów. PKB Słowacji wynosi 106 miliardów dolarów, dzięki czemu zajmuje pod tym względem 60 miejsce na świecie i 25 w Europie. Z kolei PKB na osobę wynosi 19 443 USD, co przekłada się na 40 pozycję na świecie i 25 w Europie, pod tym względem jednak wyraźnie wyprzedza Polskę. Stopa bezrobocia aktualnie wynosi 7,6%

Najważniejsze słowackie ośrodki przemysłowe to:

 • Bratysława
 • Koszyce
 • Żylina
 • Bańska Bystrzyca
 • Martin
 • Nitra

Największe znaczenie odgrywa hutnictwo.

Słowację rocznie odwiedza ponad 1,6 miliona turystów. Posiada ona 8 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, są nimi:

 • Średniowieczne miasto górnicze Bańska Szczawnica
 • Średniowieczne miasto obronne Bardejów
 • Drewniane kościoły i cerkwie w słowackich Karpatach
 • Skansen kultury ludowej Vlkolinec
 • Zamek Spiski, Spiska Kapituła i kościół we wsi Zehra
 • Jaskinie Krasu Słowackiego
 • Dobszyńska Jaskinia Lodowa w Słowackim Raju
 • Pierwotne lasy bukowe Karpat

Słowacja – największe miasta

Bratysława to stolica oraz największe miasto Słowacji. Co ciekawe to jedyna stolica na świecie, która graniczy z dwoma państwami – na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią. Stanowi centrum życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego i społecznego Słowacji. Liczy sobie 420 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, PKB na mieszkańca w tym mieście jest trzykrotnie wyższe niż w pozostałych regionach kraju. Charakteryzuje się ono średniowiecznym śródmieściem z wąskimi krętymi uliczkami, Zamkiem Bratysławskim na szczycie wzgórza nad Dunajem oraz wieloma zabytkowymi kościołami. Jest oddalona od Wiednia zaledwie o 60 kilometrów, co jest najmniejszym dystansem między dwiema europejskimi stolicami.

Drugie największe miasto Słowacji to Koszyce. Leży we wschodniej części kraju, jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym oraz rekreacyjno-turystycznym. Liczy sobie 240 tysięcy mieszkańców. Znajduje się w nim największa huta żelaza na Słowacji.

Słowacja – ciekawostki

Według wyliczeń geograficzny środek Europy znajduje się właśnie na Słowacji. Dokładnie w miejscowości Kremnické Bane tuż obok Kościoła św. Jana Chrzciciela.

Około 90% Słowaków posiada minimum wykształcenie średnie, co jest jednym z najlepszych wyników w Europie.

Słowacja odznacza się najdłuższą w Europie siecią pieszych tras turystycznych. Łącznie wynoszą one 13 tysięcy kilometrów.

Słowacja to jeden z trzech krajów na świecie, w którym Coca-Cola nie jest najpopularniejszym napojem. Pozycja lidera należy do lokalnej Kofoli, którą produkuje się w tym kraju (wcześniej w Czechosłowacji) od 1960 roku.

Słowacki wynalazca Štefan Banič w 1913 roku skonstruował pierwszy na świecie spadochron. Co więcej sam go przetestował – skoczył z 41 piętra w Waszyngtonie przed wojskiem oraz reprezentantem Urzędu Patentowego. Rok później przeprowadził drugą próbę, tym razem z samolotu. Obie zakończyły się sukcesem i Słowak przekazał swój wynalazek armii amerykańskiej. Był on przez nią wykorzystywany podczas I Wojny Światowej. Co ciekawe, nie otrzymał za to żadnego wynagrodzenia.

Kuchnia słowacka jest nieskomplikowana i ciężkostrawna. Jej flagowe danie to bryndzové halušky – kluski ziemniaczane z bryndzą, podawane także ze skwarkami i słoniną.

Sportem narodowym Słowacji jest oczywiście hokej na lodzie. W 2002 roku zostali nawet mistrzami świata w tej dyscyplinie. Najsłynniejszym zawodnikiem w ich historii jest Miroslav Šatan.

Za najwybitniejszego sportowca w historii Słowacji uznaje się jednak Ondreja Nepelę. To łyżwiarz figurowy, mistrz olimpijski z Sapporo z 1972 roku oraz trzykrotny mistrz świata z lat 1971-1973.Obecnie najpopularniejszym słowackim sportowcem jest kolarz szosowy Peter Sagan – trzykrotny mistrz świata z lat 2015-2017.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments