Inkubator przedsiębiorczości – co to takiego?

574

Rozpoczęcie własnej działalności z reguły wymaga zgromadzenia sporego kapitału. Istotne jest także zaplecze prawne i księgowe. Nie da się więc ukryć, że pierwszy własny biznes wymaga nie tylko oryginalnej koncepcji, lecz przede wszystkim kosztuje, i to dużo. Z tego powodu bardzo wiele osób rezygnuje ze swoich pomysłów, obawia się, że sobie nie poradzi z tymi wszystkimi opłatami, zmarnuje tylko czas i pieniądze. Istnieją jednak sposoby na pozyskanie odpowiednich środków finansowych i niezbędnego wsparcia. Co więcej, jeden z nich zyskuje coraz większą popularność. To inkubator przedsiębiorczości. Czym jest i co go wyróżnia? Dowiemy się poniżej:

Czym jest inkubator przedsiębiorczości?

Inkubator przedsiębiorczości jest podmiotem, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw. W praktyce mogą mieć one różne formy prawne – najczęściej działają jako fundacje, stowarzyszenia lub organizacje pozarządowe. W zależności od grupy docelowej wyróżnia się ich kilka rodzajów, są nimi:

 • Inkubatory skierowane do początkujących przedsiębiorców z sektora małych lub średnich firm, rozpoczynających lub dopiero zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą
 • Inkubatory technologiczne, skierowane do przedsiębiorców opracowujących nowe technologie
 • Akademickie inkubatory przedsiębiorczości, skierowane do studentów i doktorantów
 • Inkubatory przedsiębiorczości społecznej, skierowane do podmiotów ekonomii społecznej, instytucjom rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej. Są tworzone przez samorządy lub organizacje samorządowe

Jeśli chodzi o możliwość skorzystania z pomocy inkubatora, to tak naprawdę nie istnieje żadne ograniczenie wiekowe. Jedynym znaczącym wymogiem jest jednak warunek pierwszej działalności gospodarczej. Jeśli jesteś przedsiębiorcą już od dłuższego czasu, pomoc inkubatora nie będzie wchodziła w grę.

Inkubatorów przedsiębiorczości nie poleca się również przy większych biznesach, nawet jeśli mają one być podejmowane jako pierwsze w życiu. Przykładem niech będzie tutaj chociażby działalność zawierana w formie spółki lub taka, która wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia (np. sprzedaż alkoholu, działalność ochroniarska). W tych przypadkach inkubator przedsiębiorczości będzie raczej przeszkodą niż faktyczną pomocą w biznesie.

Pomoc inkubatora przedsiębiorczości nie jest jednak ograniczona do konkretnych dziedzin gospodarczych jednak przeważają wśród nich takie branże, jak:

 • IT
 • Grafika
 • E-commerce
 • Tworzenie i projektowanie stron internetowych
 • Doradztwo biznesowe lub prawne
 • Korepetycje

Inkubator przedsiębiorczości – zakres pomocy

Jak zostało wcześniej wspomniane, inkubatory przedsiębiorczości zostały stworzone w celu pomocy osobom zamierzającym rozpocząć działalność gospodarczą. Są więc świetnym wsparciem dla osób z pomysłem na biznes, które w praktyce nie mają pojęcia jak się do niego zabrać.

Podstawową zaletą takiej pomocy jest podpięcie przedsiębiorcy pod osobowość prawną inkubatora. Tym samym znika konieczność rejestracji własnej działalności gospodarczej. Nie musimy więc dopełniać w tym zakresie w zasadzie żadnych formalności (oprócz oczywiście podpisania stosownej umowy z inkubatorem).

Nie wyklucza to oczywiście możliwości zarejestrowania własnej działalności przez przedsiębiorcę. Wtedy pomoc inkubatora wygląda inaczej i oferuje:

 • Pomoc lokalową (najczęściej powierzchnię biurową)
 • Pomoc w zakresie usług prawnych
 • Pomoc w zakresie usług księgowych
 • Pomoc w zakresie pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej
 • Wsparcie infrastrukturalne
 • Wsparcie założycielskie
 • Doradztwo biznesowe
 • Możliwość korzystania z bezpłatnych szkoleń

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości (AIP) w Polsce są tworzone przez uczelnie wyższe zgodnie z ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jaką formę prawną przyjmują? Fundacji. Celem ich funkcjonowania jest oczywiście wspieranie działalności gospodarczej pracowników uczelni, doktorantów i studentów. Wyróżniamy dwa rodzaje akademickich inkubatorów przedsiębiorczości:

Pierwszy to inkubator akademicki zajmujący się preinkubacją, czyli wsparciem osób przed założeniem działalności gospodarczej – bez jej rejestracji w urzędach można działać jako pion inkubatora korzystając z jego osobowości prawnej.

Drugi to akademicki inkubator przedsiębiorczości świadczący pomoc na zasadach inkubacji przedsiębiorcy, który zarejestrował swoją działalność, w postaci pomocy lokalowej, zaplecza biurowego, porad prawnych, księgowości, szkoleń czy doradztwa.

Fundacja akademickie inkubatory przedsiębiorczości wydaje się więc być świetnym rozwiązaniem dla studentów i doktorantów z pomysłem na działalność gospodarczą, którzy jednak potrzebują silnego wsparcia w wielu biznesowych aspektach, aby zrealizować swój potencjał i osiągnąć sukces.

Inkubatory przedsiębiorczości w Polsce

W naszym kraju działa naprawdę duża liczba inkubatorów przedsiębiorczości. Aby skorzystać z pomocy któregoś z nich, niezbędne oczywiście jest nawiązanie pierwszego kontaktu z takim podmiotem. Najczęściej reklamują one swoje usługi w internecie, znajdziemy je jednak także przy popularnych uczelniach wyższych w największych polskich miastach.

Przed pierwszym kontaktem warto właściwie przygotować się do rozmowy – pracownik inkubatora zapyta nas, w jakiej formie chcielibyśmy rozpocząć działalność i jakiej tak naprawdę pomocy oczekujemy. Zastanówmy się zatem czy zależy nam na kompleksowym wsparciu (w tym choćby finansowym, prawnym, księgowym, doradczym), czy może tylko na ograniczonej pomocy (takiej, jak udostępnieniu lokalu).

Inkubator przedsiębiorczości z reguły umożliwia zdalną rejestrację w systemie. Wystarczy więc dostęp do internetu, aby podjąć próbę skorzystania ze wsparcia tego podmioty. Wypełnienie niezbędnego formularza zajmuje zwykle maksymalnie 30 minut, a otrzymanie pełnego dostępu do wszystkich usług inkubatora trwa do 2-3 dni od chwili podpisania stosownej umowy.

Inkubator przedsiębiorczości – ile to kosztuje?

Oczywiście inkubator biznesu nie świadczy swoich usług za darmo. Na koszty takiej pomocy składa się szereg różnych usług oferowanych przez specjalistów z wielu dziedzin. Wstępne rozmowy przed podpisaniem umowy są oczywiście bezpłatne, ale gdy podejmiemy współpracę, inkubator przedsiębiorczości zacznie pobierać miesięczne opłaty od swoich usług. Najczęściej zamykają się one w przedziale od 250 do 500 złotych za miesiąc. Oczywiście, im bogatszy pakiet, tym wyższa cena.

Jak założyć inkubator przedsiębiorczości?

W ostatnich latach sfera inkubacji przedsiębiorczości rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Obecnie już w każdym województwie znajduje się więcej niż 1 taki podmiot. Ponad połowę z nich stanowią Akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Co więcej, wciąż powstają nowe i prawdopodobnie nic w tej kwestii się nie zmieni, ponieważ finansowanie takiej inwestycji chętnie wspiera Unia Europejska.

Najważniejszym aspektem przy zakładaniu własnego inkubatora jest jego lokalizacja, ponieważ w pierwszej kolejności działalność tych podmiotów koncentruje się na zapewnieniu lokalu początkującym biznesom.

Nie wolno jednak zapominać, że równie ważnym celem jest merytoryczne wspieranie tych powstających przedsiębiorstw, zwłaszcza obecnie, kiedy coraz bardziej na znaczeniu zyskuje praca zdalna. Tak więc oprócz zapewnienia odpowiedniej przestrzeni, należy zaopatrzyć się w usługi prawne, księgowe, doradztwa biznesowego czy szkoleniowe na wysokim poziomie.

Oczywiście, jak zostało już wspomniane, jeśli planujemy założyć inkubator przedsiębiorczości, najlepiej postarać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej czy nawet budżetu państwa, zwłaszcza że na początku działalności te podmioty po prostu z reguły na siebie nie zarabiają, więc wsparcie wydaje się niezbędne, aby mieć korzyści z takiego działania.

Teraz już wiesz jak działa inkubator przedsiębiorczości, ile kosztuje takie rozwiązanie oraz komu opłaca się z niego skorzystać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments