Amerykański odpowiednik KNF – SEC – przejął już w tym roku aż 1,26 miliarda USD w kryptowalutach. Środki pochodzą głównie od nieuczciwych projektów ICO, z czego najbardziej znana sprawa dot. spółki Telegram.

SEC przejmuje od ICO bitcoiny

Dział Egzekucji Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zebrał w tym roku ponad 4,68 miliarda USD w ramach egzekucji nielegalnych dochodów i kar. Około 1,26 miliarda USD zostało przekazane organowi w ramach projektów, które zbierały od inwestorów na swój rozwój kryptowaluty. Chodzi o popularny model crowdfundingowy Initial Coin Offering (ICO).

Dyrektor działu egzekucyjnego SEC Stephanie Avakian stwierdziła teraz, że w tym roku „komisja wydała wyroki i nakazy o łącznej wartości około 4,68 miliarda USD”. Podkreśliła, że „to najwyższa tego typu kwota w historii” w skali jednego roku.

Według raportu jej działu, który został opublikowany na początku tego miesiąca, SEC przejęło środki dot. kilku projektów ICO, z czego najbardziej znany jest ten dot. spółki Telegram.

Telegram na celowniku

W październiku 2019 roku SEC złożyło pozew w trybie pilnym przeciwko Telegramowi. Chodziło o ICO i emisję tokenów Gram. Firma zgodziła się w efekcie zwrócić inwestorom 1,2 miliarda USD i zapłacić 18,5 miliona USD grzywny.

W 2019 roku SEC złożyło również skargę na Kik dotyczącą sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych. Firma zapłaci 5 milionów USD kary.

Pozostałe sześć spraw dot. ICO Bitclave, Shopin, NAC Foundation, Unikrn, Boon Tech i Bitcoiin2Gen i przyniosło SEC około 40 milionów USD. Jedna sprawa przeciwko Fundacji NAC nie została jeszcze rozstrzygnięta, a organizacja ta złożyła wniosek do Sądu Najwyższego w San Francisco o odrzucenie sprawy, ponieważ SEC rzekomo wprowadzało sąd w błąd.

Łącznie SEC podjęło w tym roku działania w 715 sprawach. Najczęściej interweniowano w sprawie nielegalnej emisji papierów wartościowych.

Warto zauważyć, że program SEC został ogłoszony jako „kluczowy element wysiłków Komisji mających na celu wykrycie nieprawidłowości i ochronę inwestorów na rynku”. W jego ramach 39 osób otrzymało łącznie 175 milionów USD nagród. Trzy tygodnie temu SEC przyznało też aż 114 milionów USD jednemu swojemu informatorowi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments