Kamienie szlachetne stosowane są najszerzej w przemyśle jubilerskim. Ich zadaniem z reguły jest podkreślanie piękna biżuterii. Mianem kamieni szlachetnych określamy rzadko spotykane odmiany minerałów i skał, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością, twardością, połyskiem i specyficznym kolorem lub wprost przeciwnie – całkowitą przejrzystością. Ich wartość jest w największej mierze uzależniona od ich występowania w przyrodzie. Co więcej, nie tracą one na wartości, ponieważ ich złoża są bardzo ograniczone, a koszty wydobycia coraz większe i bardziej czasochłonne. Jakie są więc najdroższe kamienie szlachetne świata? Dowiemy się poniżej.
Szmaragd
Ranking prezentujący najdroższe kamienie szlachetne na świecie otwiera dobrze znany zielony kamień szlachetny, czyli szmaragd. Z powodu swojej barwy często uważany jest za króla wśród kamieni ozdobnych. Jest on bardzo popularny już od czasów starożytnych. Należał do ulubionych ozdób Kleopatry i to właśnie jej wizerunek uczynił sławnym szmaragd wśród kobiet na całym świecie. Z kolei u Azteków i Inków uważało się je za święte kamienie naturalne.
Jego kolor uważa się za kwintesencję elegancji, nie tylko w przypadku biżuterii, ale choćby także wśród projektantów wnętrz. Jest spokojny, wyważony i doskonale komponuje się z innymi barwami.
Jaka jest jego cena? Zwykle nie przekracza 7 tysięcy dolarów za karat, lecz średnio dwa razy w roku znajdowany jest wyjątkowy dwukaratowy kamień określany mianem “gota de aceite” (kropla oleju) kosztujący około 60 tysięcy USD.
Najdroższe kamienie szlachetne – szafir kaszmirski
Szafiry pochodzące z Kaszmiru charakteryzują się kolorem bławatnego błękitu oraz miękkim i aksamitnym wyglądem za sprawą drobinek rutylu znajdującym się wewnątrz tych kamieni. Na tym słynnym himalajskim obszarze szafiry odkryto około 1880 roku, większość najwspanialszych okazów wydobyto stamtąd ponad 100 lat temu i dziś to złoże jest już uważane za wyczerpane.
Legendy już w czasach starożytnych mówiły, że w szafirach zaklęty jest żywioł wody, a same kamienie gwarantują wieczną młodość czy nawet nieśmiertelność. To także drugi najtwardszy kamień szlachetny.
Jeśli chodzi o koszty, to mamy wyjątkowo dużą rozbieżność – ceny zwykłych szafirów rozpoczynają się już od kilkuset złotych za karat, szafiry kaszmirskie to z reguły wydatek 10-11 tysięcy dolarów za karat, lecz najdroższy z nich, sprzedany na aukcji pięć lat temu osiągnął niezwykle imponującą wartość 210 tysięcy USD za karat.
Painit
Kolejnym na liście prezentującej najdroższe kamienie szlachetne na świecie jest painit. Painity przez pewien czas były uznawane za najrzadziej występujące kamienie ozdobne na świecie. Informacje na ten temat były nawet zawarte w Księdze Rekordów Guinnessa. Ten minerał odkryto w 1956 roku w Birmie, nazwano go właśnie na cześć jego odkrywcy Arthura Charlesa Davy’ego Paina. Do 2005 odnalezionych było zaledwie 25 kryształów tego minerału. Jednak w kolejnych latach odkryto kolejne złoża i painit stracił swoją pozycję lidera.
Jego cechą charakterystyczną jest pomarańczowo-złoto-brązowy kolor, zdarza się jednak, że występuje także w czerwonych i fioletowych odcieniach. Jego cena wynosi około 60 tysięcy dolarów za karat.
Najdroższe kamienie szlachetne – niebieski granat
Od tego momentu wszystkie pozostałe kamienie jubilerskie w zestawieniu znajdują się na zupełnie innym pułapie cenowym. Niebieski granat został odkryty dopiero w 1990 roku, w Bekily na Madagaskarze.
Jego wyjątkową właściwością jest zmiana koloru na fioletowy pod wpływem sztucznego światła. Dzieje się tak z uwagi na wysoką domieszkę wanadu w nim zawartą.
Jego wydobycie odbywa się obecnie również na terenie Stanów Zjednoczonych, Rosji i Turcji.
Ile jest wart? Jego cena wynosi około 1,6 miliona dolarów za karat.
Serendibit
Serendibit został odkryty na Sri Lance w 1902 roku i jego nazwa pochodzi właśnie od tej wyspy – w lokalnym języku perskim mówi się na nią Serendib. Jego cechą charakterystyczną jest głęboka barwa, niska przezroczystość oraz skomplikowany skład chemiczny. Co ciekawe, te kamienie wydobywane w Birmie są koloru czarnego lub brunatnego, a na terenie Sri Lanki zielonkawo-błękitnego.
Cena? Od 1,8 do 2 milionów dolarów za karat. Dlatego bez wątpienia Serendibit znalazł się na liście prezentującej najdroższe kamienie szlachetne świata.
Czerwony diament
Z reguły powszechnie uważa się, że diamenty to najcenniejsze kamienie szlachetne na świecie. Nie jest to oczywiście prawda, jednak w niezwykle rzadkiej czerwonej odmianie te kamienie zajmują drugie miejsce. Diamenty są najtwardszą znaną substancją ze wszystkich występujących w przyrodzie. Ich nazwa pochodzi od starogreckiego słowa adamas, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “niezniszczalny i niepokonany”. Ile w takim razie wynoszą ceny diamentów? Aktualnie średnio 60 tysięcy złotych za karat.
Jednak czerwony diament o zupełnie inna kategoria. Swoją barwę zawdzięczają prawdopodobnie zaburzeniom w atomowej strukturze krystalicznej. Wydobywane są tylko w jednym miejscu na świecie – kopalni Argyle w Australii. Jednak nawet tam występują niezwykle rzadko, ich ilość szacuje się na mniej niż 30, w tym większość waży mniej niż pół karata. Jak prezentuje się zagadnienie: czerwone diamenty – cena, oczywiście tych większych? Od 2 do 2,5 miliona dolarów za karat. Taka cena daje mu drugie miejsce w rankingu prezentującym najdroższe kamienie szlachetne.
Jadeit cesarski – lider zestawienia
Najdroższy kamień szlachetny świata to jednak nie diament, lecz jadeit. To już drugi zielony kamień szlachetny w rankingu. Jest on minerałem należącym do gromady krzemianów łańcuchowych i grupy minerałów rzadkich.
Jego nazwa pochodzi od amuletów noszonych przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy wierzyli, że jest on w stanie ich ochronić przed bólami pleców. Oryginalnie były nazywane piedra de ijada (kamień lędźwiowy), stąd wzięła się nazwa jadeit. Kojarzony jest on głównie z kolorem jasnozielonym, jednak jego barwa może także wpadać w odcienie żółtego, niebieskiego czy nawet czarnego.
Od setek lat miał on wyjątkowe znaczenie w kulturze chińskiej, Majów i Maorysów. Przypisywano mu magiczne właściwości oraz wierzono, że jest on w stanie przywrócić harmonię na świecie i wspiera dążenia tych cywilizacji do doskonałości. Zagadnienie: jadeit – cena zależy od jego przezroczystości i faktury. Typowy kamień o tej nazwie wykorzystywany w jubilerstwie to koszt “zaledwie” od 20 do 50 tysięcy dolarów za karat.
Inaczej wygląda kwestia w przypadku jadeitu cesarskiego. To najcenniejszy kamień szlachetny na świecie. Jest on półprzezroczysty, charakteryzuje się głębokim kolorem butelkowej zieleni i wydobywa się go głównie w Birmie.
Jego cena wynosi 3 miliony dolarów za karat. Jest to to więc niekwestionowany lider rankingu zatytułowanego “najdroższe kamienie szlachetne na świecie”.
Kamienie szlachetne w Polsce
Znamy już ceny kamieni szlachetnych, które są najdroższe na świecie. Jakie kamienie ozdobne możemy znaleźć w Polsce? Najbogatsze złoża minerałów znajdują się w Karkonoszach i Górach Izerskich. Występują tam takie kamienie szlachetne, jak:
- Akwamaryn
- Topaz
- Kamień księżycowy
- Kwarc dymny
Istnieje jeszcze druga grupa, którą tworzą kamienie półszlachetne. Mają one niższą twardość i nie są aż tak trwałe, jednak one również potrafią zachwycić i bywają niezwykle cenione przez jubilerów. W Polsce występują takie kamienie półszlachetne, jak:
- Jaspis
- Ametyst
- Agat