Norwegia odchodzi od gotówki

0

Już tylko 4 proc. transakcji w Norwegii jest przeprowadzanych za pomocą gotówki. Czy oznacza to, że kraj ten zrezygnuje z monet i banknotów?

4 proc.

Przemawiając na konferencji Finance Norway’s Payments, Ida Wolden Bache, przedstawicielka norweskiego banku centralnego, przyznała, że jej instytucja zauważyła spadek płatności gotówkowych:

„Tylko 4 proc. płatności jest obecnie dokonywanych gotówką”.

Wytłumaczyła, dlaczego, tak się dzieje:

„Udział ten jest mniej więcej taki sam jak wiosną i znacznie niższy niż przed pandemią. O ile nam wiadomo, udział płatności gotówkowych w Norwegii jest niższy niż w jakimkolwiek innym kraju”.

Dziś Norwegia używa jeszcze korony norweskiej, waluty emitowanej przez Norges Bank, krajowy bank centralny. Spadek użycia monet i banknotów zauważono wraz z rozpoczęciem pandemii COVID-19 i rozgłaszanym teoriom dot. tego, że wirus roznosi się też na materii nieożywionej.

„Trend charakterystyczny dla Norwegii i niektórych krajów sąsiednich to niski i malejący poziom wykorzystania gotówki”

– powiedziała Bache.

Mówiła potem też o ważnych cechach gotówki. Ta pozostaje bowiem dostępna dla obywateli, gdy ma miejsce awaria cyfrowych systemów płatności.

„Gotówka jest powszechnie dostępnym prawnym środkiem płatniczym”

– powiedziała.

CBDC

Dalej pojawił się też temat cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

„Pytanie brzmi, czy coś ważnego zostanie utracone, jeśli wyczerpie się gotówka i nie wprowadzimy CBDC? Czy pieniądz banku centralnego jest kluczowy dla zaufania do systemu monetarnego? Czy CBDC może zapewnić więcej niż gotówka może zaoferować w postaci większego zakresu zastosowań?”

– mówiła.

„Perspektywiczne wprowadzenie CBDC jest jeszcze daleko”

– dodała.

Mimo tego, że o emisji CBDC to mówi się w tym roku nadspodziewanie często. Wiemy, że Chiny wprowadzą na rynek swojego cyfrowego juana może już w 2021 r. Nad tematem pochyla się też UE, a także debatuje USA. Tyle że Pekin jest już na etapie realnych testów w kilku miastach, zaś wspólnota europejska dopiero opracowuje teoretyczny koncept zdigitalizowanego euro. W USA pomysł cyfrowego dolara pojawił się zaś, gdy Kongres debatował nt. dystrybucji pakietów pomocowych w czasie kryzysu gospodarczego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments