Znany zespół jest winny fiskusowi majątek

0

Okazuje się, że problemy ze skarbówką mogą mieć nawet najwięksi. Szwedzki urząd skarbowy domaga się od założycieli zespołu Sabaton uiszczenia zaległości podatkowych sięgających aż setki tysięcy dolarów.

Sabaton ma problemy finansowe

Jak podaje szwedzka gazeta „Aftonbladet”, problem dotyczy konkretnie dwóch muzyków. Konkretnie chodzi o Joakima Brodéna i Pära Sundströma. Obaj dostali wezwanie od szwedzkiego fiskusa, który domaga się uregulowania zaległego podatku w kwocie przekraczającej dwa miliony szwedzkich koron (to równowartość ponad 200 tysięcy dolarów lub ponad 900 tysięcy złotych). Powód? Urząd twierdzi, że zespół Sabaton nie rozliczył się prawidłowo z tras koncertowych, jakie zagrał na terenie Stanów Zjednoczonych w latach 2016-2018.

Muzycy bronią się tym, że wpływy z koncertów zostały rozliczone zgodnie z prawem i specjalną umową podatkową zawartą między Szwecją a USA. Ta zaś uwzględnia podwójne opodatkowanie. Dodają, że rozliczenia podatkowe zostały złożone przez zatrudnionych przez nich księgowych.

Sabaton ma prawo odwołać się od decyzji fiskusa. Nie wiemy jednak, czy muzycy zdecydują się na taki krok i ewentualną batalię sądową.

W każdym razie zespół będzie chyba musiał częściej koncertować, by spłacić daninę swojemu państwu. Do tego w zeszłym roku nie mógł grać koncertów z powodu pandemii.

Wiadomo zaś, że grupa powróci do Polski 4 kwietnia 2022 roku. Ma zagrać koncert w krakowskiej Tauron Arenie. Pojawi się na scenie wraz z mongolską formacją The Hu oraz fińską grupą Lordi. Grupa będzie promowała nowy album studyjny zatytułowany „The War to End All Wars”.

Sabaton – zespół, który śpiewa o Powstaniu Warszawskim

Zespół Sabaton to szwedzka grupa wykonująca muzykę z pogranicza power i heavy metalu. Tematyka większości utworów jest powiązana z wojną. Zespół powstał w 1999 roku w Falun.

Polscy fani ciężkiego rocka poznali Szwedów głównie dlatego, że ci śpiewają nierzadko o polskich bohaterach wojennych. Jedna z najbardziej znanych piosenek grupy dotyczy Powstania Warszawskiego. W swojej dyskografii zespół ma też przebój „40:1” z albumu „The Art of War”, który opowiada o bitwie pod Wizną z 1939 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments