Najlepsze zawody dla osób kochających podróżowanie

1332
Travel

Wśród nas jest bardzo wielu ludzi, którzy wprost bezgranicznie kochają podróżować. W efekcie nie odpuszczają oni żadnej okazji do odwiedzenia nowych miejsc. Jedyne co ich powstrzymuje to czas oraz fundusze – te dwa elementy najczęściej ograniczają większość z nas w zakresie podróżowania. Czy tego typu problemy da się jednak wyeliminować? Jak najbardziej. W wielu przypadkach może okazać się, że nie musimy rezygnować ze swoich ambicji, a naszą pasję do podróżowania podróży można skutecznie połączyć z dobrze funkcjonującą karierą zawodową.

Jakie są zatem najlepsze zawody dla osób pragnących ciągle odwiedzać nowe miejsca na świecie? Które profesje umożliwiają bycie w ciągłym ruchu i regularne poznawanie obcych kultur i zwyczajów? Ich lista zostanie zaprezentowana poniżej. Na początek:

Pracownik statku wycieczkowego Wycieczkowiec zatrudniający pracowników

Osoba pracująca na wycieczkowcu zarabia na życie podróżując. Zwykle oferty pracy na takie stanowisko zawierają informację o tym, że firma zapewnia pracownikom wyżywienie i nocleg w ramach poszczególnych zleceń. Najpopularniejsze stanowiska pracy w żegludze to kelner, kucharz w kantynie oraz animator podróżnych. Wykonując jeden z wymienionych zawodów, jak najbardziej możemy zarówno pracować, jak i zwiedzać świat. W zależności od warunków znajdujących się w kontrakcie możemy liczyć na to, że w poszczególnych portach będziemy mieć dzień lub dwa do swojej dyspozycji w danym miejscu.

Steward/stewardessa Stewardessa

Profesja stewarda lub stewardessy także jednoznacznie kojarzy się z podróżami. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku tanich linii lotniczych i krótkich dystansów osoby na tym stanowisku raczej nie opuszczają lotniska. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na długich trasach, zwłaszcza w arabskich liniach lotniczych. Bardzo często dochodzi w nich do kursów określanych mianem “layover”. Oznaczają ona nawet kilkunastogodzinny lot, lecz następnie na miejscu personel pokładowy ma czas na regenerację sił, a czasem nawet na parodniowy pobyt w fascynującym mieście – naturalnie na koszt pracodawcy.

O czym trzeba pamiętać?

Klimat pracy stewarda/stewardessy tworzy również obracanie się w międzynarodowym towarzystwie, szlifowanie języków obcych i brak monotonii. Zawód ten jednak to życie bez ścisłego planu – wystarczy jeden opóźniony lot, by cały grafik uległ zmianie. Nie każdemu będzie także odpowiadała praca w weekendy, w święta czy nocą. Mimo tych mankamentów chętnych na latanie nie brakuje.

Pilot samolotu

Podobnie, jak w przypadku stewardessy, praca pilota jest nierozerwalnie związana z podróżowaniem i lotami w przestworzach. Zawód ten umożliwia odbywanie kursów samolotem po całym świecie, lądowanie w dziesiątkach krajów i ciągłe spotykanie ludzi z odmiennych kultur. Należy jednak pamiętać, że latając na krótkich dystansach pilot nie będzie miał czasu na wycieczki i zwiedzanie danego miasta. Zupełnie inaczej wyglądają długie loty, po których piloci mają przerwę na regenerację i zatrzymują się w danym miejscu na koszt pracodawcy. Z całą pewnością mamy tu więc do czynienia z absolutnie wyjątkowym zawodem dla osób kochających podróże. Należy jednak pamiętać, iż – aby zostać zawodowym pilotem – należy ukończyć bardzo wymagające i kosztowne studia.

Dziennikarz podróżniczy

Innym sposobem na zarobienie na podróżowaniu jest opisywanie swoich wypraw w książkach i artykułach prasowych. Tutaj również, choć istnieje kierunek studiów, jakim jest dziennikarstwo, w praktyce bardziej przydatna okazuje się konkretna wiedza i smykałka do przelewania myśli na papier. Wielu dziennikarzy podróżniczych decyduje się na zawód freelancera, co pozwala łączyć pisanie z inną działalnością zarobkową i dostosować intensywność podróżowania do swoich potrzeb. Dobrą strategią jest wybranie ulubionego obszaru zainteresowań i pracowanie nad statusem eksperta w danej dziedzinie. Innym przepisem na zainteresowanie swoją twórczością redakcji jest stworzenie bloga z dotychczasowymi publikacjami, zdjęciami i opisami zwiedzonych krajów.

Dla przykładu New York Times kilka lat temu ogłosił poszukiwania swojego podróżniczego dziennikarza. Oferta okazała się gratką dla około 13 tysięcy kandydatów. Wybrany szczęśliwiec uda się do 52 miejsc na świecie, by stworzyć o nich unikalne teksty oraz zachęcić innych podróżników do ich odwiedzenia. Takie propozycje pracy zdarzają się jednak sporadycznie. Inną bardziej pragmatyczną alternatywą jest pisanie przewodników dla różnych wydawnictw. To inna świetna opcja dla kochających podróże – wydawnictwo regularnie wysyła nas do egzotycznych krajów, aby napisać o nich przewodnik.

Nauczyciel angielskiego

Największe szanse na to, by uczyć języka angielskiego i przy okazji zwiedzać świat, mają native speakerzy. Nie oznacza to jednak, że dla pozostałych nauczycieli droga jest zamknięta. Jeśli władamy biegle językiem angielskim i mamy uprawnienia do nauczania, możemy podróżować po całym świecie – w rozwiniętych i rozwijających się rynkach praktycznie w żadnym dużym mieście nie brakuje prywatnych szkół językowych. Takie – aby urozmaicić zajęcia i przyciągnąć uczniów właśnie do siebie – bardzo chętnie zatrudniają cudzoziemców.

O czym trzeba pamiętać?

Wiele szkół jednak wymaga certyfikatu TEFL (TESOL, CELTA), z kolei w Tajlandii nauczyciel z zagranicy musi posiadać dyplom uczelni wyższej, przynajmniej licencjat. To właśnie Azja, a zwłaszcza Azja Południowo-Wschodnia jest numerem jeden na liście najpopularniejszych kierunków wśród podróżujących nauczycieli. Dwa obowiązkowe miesiące wakacyjnej przerwy są więc wymarzoną okazją do zwiedzania kontynentu na własną rękę.

Oceanograf

Oceanografia jest nauką z pogranicza biologii, meteorologii, fizyki i geofizyki. Osoby, które się nią zajmują, określane są mianem oceanografów. Ich zadaniem jest badanie zjawisk i procesów zachodzących w oceanach. Jest to wymarzone zajęcie dla osób, które kochają podróżować statkami i pragną poznać bliżej tajemnice, które skrywają morza i oceany. Czas pracy oceanografów podzielony jest między prowadzenie badań w laboratoriach i zbieranie materiału na morzu, gdzie spędzają jednorazowo nawet po kilka miesięcy.

Operator/dźwiękowiec/roadie Operator kamery

Prace związane z podróżowaniem łączy się często z pracą w mediach i przemyśle rozrywkowym. Sceny filmowe czy serialowe nagrywane w plenerach, programy dokumentalne o tematyce podróżniczej, ale również trasy koncertowe muzyków i artystów wymagają wyjazdów w najróżniejsze strony świata. A, jak doskonale wiadomo, aktorom, reżyserom i artystom musi towarzyszyć odpowiednia ekipa, która sprawnie obsłuży cały sprzęt. Odpowiada za to grupa osób, wśród których zawsze musi być operator i dźwiękowiec, a w przypadku muzyki – także roadie, czyli osoba odpowiedzialna za wszelkie role związane z obsługą techniczną.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments