Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała wczoraj, że rząd przyjął projekt, dzięki któremu będzie większy limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z zamrożoną ceną. Mniej za prąd ma płacić także sektor małych i średnich przedsiębiorstw.
Nowe limity zużycia prądu z zamrożoną ceną 
Warto przypomnieć, że ceny energii elektrycznej w tym roku zostały zamrożone na poziomie z 2022 roku do określonych limitów.
Dla standardowych gospodarstw domowych limit wynosił 2000 kilowatogodzin rocznie, dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami – 2600 kilowatogodzin rocznie, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – 3000 kilowatogodzin rocznie.
Wczoraj Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa przekazała jednak, że rząd przyjął w poniedziałek przepisy, których celem jest ograniczenie cen prądu dla odbiorców. Przepisy zakładają, że obecny limit dla gospodarstw domowych, do którego obowiązują zamrożone ceny energii, wzrośnie. O ile?
Zgodnie z przyjętymi wczoraj przez rząd rozwiązaniami, limit zużycia energii elektrycznej wzrośnie w tym roku
- Do 3000 kilowatogodzin dla gospodarstw domowych
- Do 3600 kilowatogodzin dla rodzin z osobą niepełnosprawną
- Do 4000 kilowatogodzin dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny
Co, gdy już zdążyliśmy przekroczyć limit?
Minister Moskwa wyjaśniła również, że “tym osobom, które zdążyły przekroczyć wcześniejsze limity i opłacić rachunek, nadpłata zostanie wykorzystana na poczet następnego rozliczenia z dostawcą prądu”.
Szefowa resortu klimatu i środowiska zwróciła także uwagę, że ochrona cenowa gospodarstw domowych nie kończy się po przekroczeniu limitu zużycia, ponieważ jeśli zostaną one przekroczone, to obowiązuje maksymalna cena na poziomie 693 złotych za 1000 kilowatogodzin.
Oszczędzanie energii się opłaca 
Anna Moskwa przypomniała przy tym, że rząd zachęca do oszczędności energii, co wiąże się z dalszymi benefitami. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10%.
Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10% całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 roku.
Podmioty wrażliwe, samorządy i sektor MŚP zostaną objęte niższą maksymalną stawką za prąd
Mało tego – Minister Klimatu i Środowiska poinformowała też, że projektowane przepisy zakładają ponadto, iż od 1 października podmioty wrażliwe, samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa będą objęte niższą maksymalną stawką za energię elektryczną.
Wyniesie ona 693 złote za 1000 kilowatogodzin, czyli dokładnie tyle, ile w przypadku gospodarstw domowych.